Home Prąd Co to jest taryfa C?

Co to jest taryfa C?

11 min. czytania
0
0
184
taryfa C

Co to jest taryfa C?

Taryfa C jest skierowana do małych i średnich przedsiębiorstw, a także do innych podmiotów korzystających z energii elektrycznej, w tym także działalności rolniczej. Firmy mogą wybrać spośród kilku wariantów tej taryfy.Taryfa C od 2008 roku nie podlega obowiązkowi zatwierdzania przez przez Prezesa URE. Jej wysokość ustalają sami sprzedawcy.

Taryfa C – dla kogo?

Jak wspominaliśmy, według przepisów z 2008 roku ceny taryf z grupy C nie podlegają regulacji przez Prezesa URE. Sprzedawcy prądu nie mają obowiązku przedstawiać mu proponowanych stawek za prąd do zatwierdzenia. Taryfa C przeznaczona jest głównie dla małych i średnich przedsiębiorstw takich, jak: sklepy, punkty handlowo-usługowe oraz gospodarstwa rolne wykorzystujące prąd do celów produkcyjnych (np. zasilają nim szklarnie, chlewnie, chłodnie). Odbiorcy taryfy C to dwie grupy:

 • zasilani z sieci elektroenergetycznej niskiego napięcia o mocy umownej poniżej 40 kWh,
 • zasilani z sieci elektroenergetycznej niskiego napięcia o mocy umownej powyżej 40 kWh.

Pierwsza grupa odbiorców (poniżej 40 kWh) ma zwykle do wyboru kilka taryf, a ich podstawowe warianty to:

 • C11 – taryfa jednostrefowa, w której przez całą dobę, każdego dnia w tygodniu obowiązuje taka sama stawka za prąd. Najczęściej ten wariant wybierają małe i średnie przedsiębiorstwa.
 • C12 – taryfa dwustrefowa, w której stawka za prąd zależy od godziny, ale także od dnia tygodnia. W tej taryfie wyróżnia się najczęściej warianty: C12, C12n, C12r, C12w,
 • C13 – taryfa trójstrefowa, w której stawki za prąd zależne są od godziny. Doba jest tu podzielona na trzy strefy czasowe: szczyt przedpołudniowy, szczyt popołudniowy i pozostałe godziny doby.

Może się zdarzyć, że przeglądając oferty napotkasz jeszcze inne warianty taryfy C. Jest ich coraz  więcej, ponieważ wolny rynek wymusza na sprzedawcach oferowanie bardziej indywidualnych rozwiązań, które w pełniejszej mierze zaspokoją potrzeby klientów.

UWAGA: CO WAŻNE PRZY ZAWARCIU UMOWY DYSTRYBUCYJNEJ W TARYFIE C KLIENT, DECYDUJE SIĘ NA KONKRETNĄ MOC UMOWNĄ. TEORETYCZNIE PO JEJ PRZEKROCZENIU, NA PRZEDSIĘBIORCĘ MOŻE ZOSTAĆ NAŁOŻONA KARA. W praktyce jednak niewiele firm przekracza ustaloną moc. Jeśli przedsiębiorca wie, że jego zapotrzebowanie na moc umowną zmienia się w ciągu roku, może je zdefiniować w podpisywanej umowie. MOC UMOWNA NIE MOŻE BYĆ WIĘKSZA NIŻ PRZYŁĄCZENIOWA.

Druga grupa odbiorców (powyżej 40 kWh) także ma do wyboru kilka taryf, oto ich podstawowe warianty:

 • C21 – taryfa jednostrefowa, w której stawka za prąd jest taka sama przez cały czas;
 • C22 – taryfa dwustrefowa, w której wysokość ceny prądu zmienia się w zależności od godziny, czasem również zależnie od dnia tygodnia. Najczęstsze warianty tej taryfy, to: C22a, C22b, C22c, C22w;
 • C23 – taryfa trójstrefowa, w której doba dzieli się na trzy strefy czasowe: szczyt przedpołudniowy, szczyt popołudniowy i pozostałe godziny. Ceny za prąd zależne są od godziny w czasie doby.

Klienci taryfowi

Spora część odbiorców taryfy C nie zmieniała sprzedawcy. Oznacza to, że posiadają umowę na czas nieokreślony, a większość z nich nie ma zagwarantowanej stałej ceny prądu. To właśnie ceny za prąd są największym minusem w przypadku klientów taryfowych, którzy zmuszeni są do korzystania ze standardowych ofert któregoś, z pięciu sprzedawców z urzędu.

Klienci TPA

Klienci, którzy zdecydują się zmienić sprzedawcę mają tym samym dostęp do znacznie szerszej oferty, co może przyczynić się do poczynienia sporych oszczędności. W przeciwieństwie do klientów taryfowych, podpisują umowę na czas określony i płacą za prąd określoną cenę (ustaloną indywidualnie lub rynkową), która zgodnie z gwarancją sprzedawcy nie może ulec zmianie w okresie trwania umowy.

Taryfa C – ilość odbiorców

Ponieważ z taryfy C korzystają małe i średnie przedsiębiorstwa, a także gospodarstwa rolne, jej odbiorcy to spory odsetek klientów biznesowych. Największa cześć odbiorców taryfy C, korzysta z wariantu jednostrefowego, czyli C11.

Taryfa C – ceny prądu

Ceny prądu w taryfie C nie są regulowane przez Prezesa URE. Jej odbiorcy korzystają z taryf urzędowych albo ofert rynkowych. Cena za prąd jest opłatą za zużytą energię czynną (ilość zużytych kWh x cena za /kWh). Dodatkowo płaci się opłatę abonamentową (zwaną także stałą lub handlową). Z nakładania tej opłaty na klientów, rezygnuje wielu rynkowych sprzedawców, co przemawia za korzystaniem z ich usług.

Poza opłatami za zużycie prądu, klienci są też obciążani opłatami dystrybucyjnymi, czyli kosztami dostarczania prądu do odbiorcy:

 • opłata handlowa – za odczyt liczników / urządzeń pomiarowych,
 • składnik stały stawki sieciowej,
 • składnik zmienny stawki sieciowej,
 • stawka jakościowa.

Taryfa C – którą ofertę wybrać?

Dla odbiorców taryfy C sprzedawcy przygotowali wiele ofert o rynkowych cenach. Żeby wiedzieć, którą z nich wybrać, warto przeanalizować w jakich godzinach nasze przedsiębiorstwo zużywa najwięcej prądu. Najwięcej przedsiębiorstw korzysta z taryfy C11, w której stawka za prąd nie zmienia się przez całą dobę. Nie dla każdego jednak jest to rzeczywiście najbardziej opłacalne rozwiązanie. Dlatego własnie najlepiej przyjrzeć się dziennemu zużyciu prądu w firmie. Z pewnością na szczególną uwagę zasługują oferty, które obejmują zarówno prąd dla domu jak i dla firmy. Okazuje się, że często takie połączenie pomaga zaoszczędzić jeszcze więcej. Niewątpliwie przyjrzenie się propozycjom różnych sprzedawców i wybranie najbardziej dostosowanej do potrzeb przedsiębiorstwa, przyniesie wymierne korzyści finansowe.

Jak zmienić sprzedawcę w taryfie C?

Jeśli chodzi o zmianę sprzedawcy, podobnie jak w przypadku taryfy G, nowy wybrany przez nas sprzedawca, większość formalności bierze na siebie. Jeśli jednak chcesz sam ich dopilnować, przeczytaj jak to zrobić w artykule: Jak zmienić sprzedawcę prądu? Prosty Poradnik!

Taryfy prądu w 2018 roku, rodzaje taryf

Co to jest taryfa G12?

Co to jest taryfa G11?

Co to jest taryfa G12w?

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej przez energiaonline
Załaduj więcej w Prąd

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również

Zmiany w Prawie Energetycznym – co przyniosą?

Szykują się spore zmiany w Prawie energetycznym. Projekt nowelizacji Prawa energetycznego …