Prąd

Co to jest taryfa C11?

taryfa C11

Taryfa C11 – uniwersalne rozwiązanie dla firm

Można by w skrócie powiedzieć, że taryfa C11 to odpowiednik taryfy G11, tyle, że przeznaczony dla małych firm. Ta taryfa również jest jednostrefowa, a co za tym idzie mamy tu jedną stawkę za zużycie prądu. Nie ulega ona zmianom ani ze względu na godzinę, ani dzień. Całą dobę, 7 dni w tygodniu płacimy za prąd tyle samo. Ta taryfa to świetne rozwiązanie dla firm, które pracują w standardowych godzinach: 8.00-16.00 i w tym czasie stale zużywają energię elektryczną.

Taryfa C11 – wiedza podstawowa

Pisaliśmy już ogólnie o taryfie C, ale należałoby w tym miejscu przypomnieć, że jest ona skierowana zwłaszcza do małych i średnich firm oraz gospodarstw rolnych. Taryfa C11 podobnie jak taryfy C12a i C12b zasilane są z sieci elektroenergetycznych niskiego napięcia o umownej mocy poniżej 40 kW. Powyżej tego progu obowiązują już taryfy C21 i C22.

Już od 2008 roku oferty prądu dla firm nie podlegają regulacjom Prezesa URE. Mimo to, wciąż wiele firm zamiast korzystać z ofert rynkowych, korzysta z kompleksowej umowy.

Dla kogo taryfa C11?

Jak już wspomnieliśmy, taryfa C11 świetnie się sprawdza w przypadku przedsiębiorstw, które pracują w ciągu dnia i mają stałe zużycie prądu. To także dobre rozwiązanie dla osób, które prowadzą jednoosobową działalność we własnym domu i tam spędzają większość dnia.

Uogólniając, taryfa C11 jest doskonała dla firm, których zużycie prądu w pozaszczytowych godzinach (od 13 do 15 i godziny nocne) nie przekracza 40%. Cena prądu przez całą dobę jest stała.

UWAGA! Większość firm w naszym kraju korzysta z taryfy C11. Jest to również najpopularniejsza taryfa, wybierana przez osoby, które prowadzą jednoosobową działalność. Trzeba jednak pamiętać, że podpisując umowę o sprzedaż w  taryfie C11, wyrażasz zgodę się na określoną moc umowną. Jeśli ją przekroczysz, złamiesz tym samym warunki umowy i możesz zapłacić kary. Jeśli przypuszczasz, że C11 to dla Twojej firmy zbyt mało, lepiej zdecyduj się na C21.

Umowa kompleksowa lub dwie faktury

Jeśli dostajesz jedną fakturę za prąd i korzystasz z taryfy C11, to zapewne masz podpisaną umowę kompleksową ze sprzedawcą, który jest też dystrybutorem. Oznacza to, że prawdopodobnie Twoja firma nie ma zagwarantowanej stałej ceny, a umowa jest zawarta na czas nieokreślony. Przysługuje Ci jednak pełne prawo wypowiedzenia tej umowy i podpisania jej z innym sprzedawcą, na korzystniejszych warunkach. Jeśli się na to zdecydujesz, w konsekwencji będziesz dostawał dwie faktury, za dystrybucję i za sprzedaż prądu. Nie oznacza to jednak, że Twoje wydatki na energię wzrosną, wprost przeciwnie, jeśli mądrze wybierzesz nowego sprzedawcę, mogą zmaleć.

Jak zmienić sprzedawcę prądu?

Jeżeli od 2008 roku nie zmieniałeś sprzedawcy prądu dla swojej firmy, to pewnie posiadasz wspomnianą wyżej umowę kompleksową. Opłacasz jedną fakturę za prąd, która mieści w sobie zarówno kwoty za rzeczywiste zużycie prądu, jak i za dystrybucję. Nie jest to korzystny typ umowy. Nie daje on gwarancji stałej stawki, co oznacza, że w każdej chwili może ona zostać podniesiona.

Również opłaty są wtedy mniej korzystne niż przy typowych rynkowych produktach. Warto porównać ceny różnych sprzedawców i wybrać dla siebie najkorzystniejszą ofertę. Sprzedawcy rynkowi są w stanie zaoferować niższe ceny, umowę na czas określony i gwarancję niezmienności stawki w czasie trwania umowy. Co więcej, wybrany przez Ciebie nowy sprzedawca może załatwić za Ciebie wszelkie formalności związane ze zmianą.

Pakiety dual fuel

Warto zwrócić uwagę także na oferty sprzedawców, którzy umożliwiają połączenie zakupu prądu w taryfie C11 z zakupem gazu. Takie połączone usługi nazywają się pakietem dual fuel. Są one bardzo korzystne cenowo, więc naprawdę dobrze jest się nimi zainteresować

Zobacz też:

Co to jest taryfa C?

Taryfy prądu w 2018 roku, rodzaje taryf

Jak zmienić sprzedawcę prądu? Prosty Poradnik!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *