Prąd

Co to jest taryfa C12a i C12b?

taryfa C12a i C12b

Taryfa C12a i C12b skierowana jest do przedsiębiorstw. Powinni się nią zainteresować zwłaszcza ci, którzy szukają oszczędności dla swojej firmy, a którzy mogą ustawiać działanie urządzeń pobierających prąd na konkretne godziny doby. Czym różnią się od siebie te taryfy?

Co to jest taryfa C12a i C12b?

Taryfa C12a – to dwustrefowa taryfa sieci niskiego napięcia o mocy umownej poniżej 40 kWh. W tej taryfie doba podzielona jest na dwie strefy czasowe. Podczas każdej z nich obowiązuje inna stawka za prąd.

  • Tańsza strefa obejmuje godziny nocne oraz 13.00 do 15.00
  • Droższa strefa obejmuje godziny 6.00 do 13.00 oraz od 15.00 do 22.00.

Taryfa C12b – to także dwustrefowa taryfa sieci niskiego napięcia o mocy umownej do 40 kWh. Tutaj także obowiązuje podział na dwie strefy czasowe, dzienną i nocną.

  • Tańsza strefa obejmuje od godz. 22.00 do 6.00
  • Droższa strefa obejmuje od godz. 6.00 do 22.00.

Taki układ doskonale sprawdza się przy firmach, które działają zwłaszcza w nocy, np. piekarnie.

Taryfy typu C nie podlegają regulacjom ze strony prezesa URE!

Inne warianty taryfy C (Cx)

Poza dwoma wymienionymi rodzajami taryfy C, wiele firm oferuje również inne warianty. Ze względu na zróżnicowane potrzeby przedsiębiorstw, sprzedawcy dają niekiedy możliwość negocjowania godzin szczytu (czyli droższych) i tych poza szczytowych (czyli tańszych). Inni proponują niższe stawki także w weekendy. Wybór jest szeroki, więc zawsze warto przyjrzeć się ofertom wielu sprzedawców.

Taryfa C12a i C12b, która opłaca się bardziej?

Oczywiście to, która taryfa opłaca się najbardziej, zależy od firmy. W zależności od dobowego zużycia prądu, dla jednych lepsza będzie C12a, dla innych C12b. Jednak zazwyczaj najlepiej jest skorzystać z wariantu C12x, który umożliwi precyzyjne dostosowanie oferty sprzedawcy prądu, do konkretnych potrzeb naszego przedsiębiorstwa. Opłaca się to w momencie, kiedy w godzinach poza szczytowych firma zużywa przynajmniej 40% całego dobowego zużycia energii.

Jak zmienić taryfę?

Jeśli korzystasz z taryfy C11, a stwierdzisz, że taryfa C12a lub C12b byłaby dla Ciebie lepsza, skontaktuj się ze swoim sprzedawcą. Jeśli nie zmieniałeś jeszcze sprzedawcy, to korzystasz z usług sprzedawcy z urzędu, a jego stawki i warunki, które zaproponuje nie będą tak opłacalne, jak sprzedawców rynkowych. Dlatego często najlepszym rozwiązaniem jest po prostu zmiana sprzedawcy prądu. Jeśli się na to zdecydujesz, uważnie przejrzyj wszystkie oferty i wybierz najlepszą dla swojej firmy. Potem udaj się do upatrzonego sprzedawcy. On wszelkich formalności dopełni za Ciebie.

Dual Fuel dla większych oszczędności

Jeśli chcesz oszczędzić jeszcze więcej, zainteresuj się ofertami typu Dual Fuel, które polegają na łączeniu usługi sprzedaży prądu ze sprzedażą gazu. To rozwiązanie pomaga płacić jeszcze mniej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *