Gaz

Czym jest czujnik gazu i czy potrzebujesz go w swoim domu?

Czujnik Gazu

Czym jest czujnik gazu i czy potrzebujesz go w swoim domu?

Czujniki gazu stają się coraz bardziej popularne, łatwo dostępne w sklepie, a ceny tego przybytku nie są wysokie. Ale czym jest, do czego służy i czy jest Ci potrzebny?

Niebezpieczeństwo gazu

Gaz, który się ulatnia może „zaatakować” na dwa sposoby. Pierwszy z nich to wybuch, kiedy stężenie gazu w powietrzu wynosi od 5 do 10%. Drugi natomiast to ryzyko zatrucia, może powstać na skutek ulatniania się gazu z instalacji lub w rezultacie niepełnego spalania, wskutek czego powstaje czad. Czad jest bezwonny (w przeciwieństwie do gazu ziemnego, który jest nawaniany), w związku z czym nie jesteśmy w stanie go wyczuć i jesteśmy wobec niego bezbronni.

Co daje czujnik gazu?

Przede wszystkim czujnik gazu daje Ci bezpieczeństwo. Wykrywa on obecność gazu w powietrzu, a jeśli jest ona za wysoka powiadamia o tym domostwo na tyle wcześnie, aby był czas na reakcję. Alarm włącza się, kiedy stężenie gazu jest kilkanaście razy mniejsze niż to, które groziłoby wybuchem. Istnieją również czujniki wyposażone w dodatkowe funkcje np. połączenie z zaworem gazu, dzięki czemu po włączeniu się alarmu dopływ gazu automatycznie zostaje odcięty, co jest dobrą opcją, dla osób, których często nie ma w domu i nie mieliby szansy na usłyszenie sygnału.

Dla kogo przeznaczony jest czujnik gazu?

Dla każdego, kto w gospodarstwie domowym ma instalację gazową. Co prawda wyciek gazu jest mało prawdopodobny, ale może być tragiczny w skutkach. Co jakiś czas w mediach pojawiają się informacje na temat wybuchu instalacji gazowych na wskutek wadliwego jej działania. Czujniki gazu nie są drogie, za najtańsze nie zapłacisz nawet 100 złotych, a da to pewność, że w razie zagrożenia wyciekiem gazu będziesz o tym wiedział i uchronisz przed tym swoje domostwo.

Jak wybrać czujnik gazu? Czym kierować się przy wyborze czujnika gazu?

Czujnik gazu jest potrzebny w Twoim domu.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *