Gaz

Czy niższe rachunki za gaz są możliwe?

Niższe rachunki za gaz

Czy niższe rachunki za gaz są możliwe?

Coraz rzadziej w gospodarstwach domowych montuje się kuchenki gazowe, zostają one wypierane przez kuchnie elektryczne, czy indukcyjne. Z drugiej strony coraz więcej osób decyduje się ogrzewać swój dom gazem. Zatem co zrobić, aby rachunki za gaz nie rujnowały naszych portfelów?

Kuchenki gazowe- jak korzystać rozsądnie?

Jeśli jesteś w grupie osób posiadających kuchenki gazowe (ja jestem ich fanem, przynajmniej widać ogień i wiem, czy coś jest dobrze rozgrzane) istnieje kilka prostych zasad, których należy przestrzegać, aby rozsądnie zarządzać gazem. Po pierwsze należy odpowiednio dobierać rozmiar palnika do rozmiaru garnka. Małe palniki w teorii wykorzystują mniej gazu, jednak jeśli mały palnik ogrzać będzie musiał duży garnek, przełoży się to na stosunkowo większe wykorzystanie surowca. Przy gotowaniu wody w czajniku na gazie należy pamiętać o tym, aby czajnik był szczelnie zamknięty, a gwizdek założony, co przyczyni się do szybszego ogrzania wody oraz do wyłączenia gazu, jak tylko woda zacznie wrzeć. Istnieje również kilka trików kulinarnych, które podpowiadają, jak szybciej gotować. Przykładowo, żeby woda zagotowała się szybciej nie należy jej solić przed wrzeniem (żeby tylko później o tym nie zapomnieć). Takie małe rzeczy sprawią, że korzystanie z kuchenki gazowej stanie się dużo bardziej wydajne. Niższe rachunki za gaz.

Zasady optymalnego ogrzewania na gaz

A co z ogrzewaniem na gaz? Czy jego koszty zawsze muszą przyprawiać o zawroty głowy? Oczywiście, że nie. Najważniejsza zasada najwięcej ciepła uzyskamy z kaloryferów, które w żaden sposób nie będą zasłonięte meblami, czy firankami.

W zimie każdy lubi, jak jest ciepło i przytulnie. Aby oszczędzić gaz wystarczy temperaturę w domu obniżyć o jeden stopień, dla nas nie jest to tak dużo, a nasz portfel odczuje różnicę. Obniżenie temperatury stopień w dół może przyczynić się do obniżenia kosztów ogrzewania nawet o 6%. W pomieszczeniu, w którym śpimy temperatura powinna być niższa niż w pozostałych pomieszczeniach, wpływać będzie to na nasze zdrowie i komfort snu. Optymalna temperatura w sypialni to 20 stopni Celsjusza. Jeśli nasz dom, czy mieszkanie jest dobrze ogrzane z zewnątrz równie dobrze w zimie można zrezygnować z ogrzewania sypialni, a w przypadku zimna w nocy zawsze można przytulić się do partnera, czy skorzystać z dodatkowego koca. Można również skręcić ogrzewanie na noc w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa i odkręcić je z powrotem rano.

Bardzo duża ilość ciepła ucieka przez nieszczelna okna. Przed zimą zatem należy sprawdzić szczelność okien, a w razie potrzeby uszczelnić je lub wymienić. Ten zabieg jest w stanie obniżyć rachunki za ogrzewanie nawet o ¼.

Jedną z ważniejszych rzeczy dotyczących rozsądnego ogrzewania domu jest ocieplenie go z zewnątrz. Im cieplej będzie w domu „samego z siebie”, tym mniejsze będą wymagania grzewcze, co przełoży się na niższe rachunki. Nie jest to takie trudne, prawda? A portfel na pewno będzie wdzięczny.

Niższe rachunki za gaz są możliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *