OZE – co to? Czyli wszystko o odnawialnych źródłach energii

OZE, czyli odnawialne źródła energii zyskują coraz większą popularność. Z różnych względów. Nie szkodzą środowisku, to przede wszystkim. Przy odpowiednim użytkowaniu mogą też znacząco obniżyć rachunki za prąd, wodę, czy gaz. Jest też bardziej prozaiczny powód – różne międzynarodowe organizacje – z Unią Europejską na czele – promują i dotują tego typu rozwiązania. Dzięki temu technologie, które normalnie byłyby dla przeciętnego Kowalskiego za drogie do zakupu, stają się faktyczną alternatywą dla tradycyjnych źródeł energii.

Tutaj znajdziesz wszelkie informacje – zarówno te praktyczne, jak i ciekawostki – dotyczące OZE. Dowiedz się więcej o OZE – są to bardzo perspektywiczne technologie, które już wkrótce mogą stać się jednymi z najważniejszych w kontekście produkcji energii i oczywiście jej oszczędzania.

Co to jest OZE?

OZE – odnawialne źródła energii, które przez dłuższy okres czasu nie powodują deficytu zasobów naturalnych. Przy OZE najważniejszy jest sposób pozyskiwania energii – musi on mieć ograniczony wpływ na środowisko. Innymi słowy, zużywanie zasoby musza odnawiać się w stosunkowo krótkim czasie. Oczywiście w przypadku energii słonecznej czy energii wiatrowej ciężko jest mówić o zużyciu tych źródeł energii. Jednak jak najbardziej ma to już zastosowanie w przypadku biomasy czy energii geotermalnej..

Rodzaje OZE:

  • energia słoneczna (ogniwa fotowoltaiczne lub kolektory słoneczne)
  • energia wiatrowa (turbiny wiatrowe)
  • energia wodna (turbiny wodne na zaporach)
  • energia biomasy (biogazownie, spalarnie)
  • energia geotermalna (pompy cieplne)

oze biopaliwo rzepak

Odnawialne źródła energii pozwalają pozyskiwać zarówno energię cieplną, jak i prąd. Dodatkowo, w przypadku biomasy do produkcji energii wykorzystywane mogą być takie surowce, jak biodiesel czy gaz generatorowy. Jednak odpady biodegradowalne mogą już być zamieniane an energię na bardziej zróżnicowane sposoby. Ze względu na spalanie, te metody mają jednak bardzo dużo ścisłych regulacji związanych z ekologią.

Wbrew pozorom, również pozyskiwanie energii poprzez elektrownie wodne (sztuczne spiętrzanie wody) lub farmy wiatrowe (hałas, zagrożenie dla przelatujących ptaków) również jest związane z negatywnymi skutkami ubocznymi dla środowiska naturalnego lub nawet z zagrożeniami ekologicznymi.

OZE dofinansowanie

Przez pierwsza lata członkostwa e UE, Polacy dość łatwo mogli ubiegać się o bezzwrotne dotacje na inwestycje OZE. Jednak po kilku latach, formy przyznawania pomocy na wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii zaczęły się zmieniać. A do tego zaczeły też dochodzić nowe źródła finansowania. Oczywiście UE dalej mocno wspiera duże, przyjazne środowisku inwestycje, które mogą mieć pozytywny wpływ na dany region. Do tego również nasza własna administracja państwowa przyznaje pieniądze na tego typu cele.

Jeżeli chcemy uzyskać dofinansowanie na odnawialne źródła energii, miejsce gdzie będziemy szukać tych pieniędzy będzie zależeć od skali naszej inwestycji. Gdzie indziej uzyskamy pomoc, gdy chcemy mieć OZE na własny, prywatny użytek, a gdzie indziej, gdy planujemy wykorzystywać ją w firmie lub jako podmiot pożytku publicznego. Obecnie jednak najpopularniejsze są specjalne pożyczki, które są udzielane na preferencyjnych warunkach Do tego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej może przyznać dodatkowe dopłaty.

Rodzaje OZE

Instalacje OZE

Możemy mówić o trzech rodzajach instalacji odnawialnych źródeł energii pod względem ich wielkości. Mikroinstalacje na użytek prywatny nie muszą być umieszczane w ewidencji centralnej. Do tego osoby nieprowadzące działalności gospodarczej mogą liczyć na specjalne ułatwienia. Każdy właściciel takiej mikroinstalacji, który przekazuje nadwyżki energii do sieci energetycznej to tzw. prosument.

Małe instalacje trafiają już do ewidencji URE, ale ciągle nie musimy mieć działalności gospodarczej z zakresu produkcji energii. Musimy tez uzyskać koncesję od URE.

Duże instalacje OZE mogą między innymi ubiegać się o zielone certyfikaty. Dodatkowo organizowane są aukcje energii.

OZE regulacje prawne oraz aktualności

W przypadku odnawialnych źródeł energii, ciekawą sprawą jest to, że najprostsze instalacje możemy wykonać sami, jak chociażby przydomowa instalacja fotowoltaiczna. Jednak jeżeli już uzyskamy zewnętrzne środki na dofinansowanie korzystania z OZE, wtedy już instytucja udzielająca nam kredytu bądź dotacji może oczekiwać od nas przedstawienia odpowiednich certyfikatów wykorzystywanych urządzeń, potwierdzających jakość oraz bezpieczeństwo dla środowiska. Jeżeli chcemy podjąć się stworzenia dużej instalacji, najlepiej zacząć od wykonania ekspertyzy, czy nasza inwestycja nie będzie miała negatywnego skutku na środowisko, jeżeli tak będzie, lepiej nawet nie zaczynać konstrukcji.

Odnawialne źródła energii to bez wątpienia przyszłość, które jednak również wymagają regulacji. Wpływ na środowisko mogą mieć nawet stosunkowo niewielkie instalacje. A przecież właśnie ze względu na ekologię i ochronę środowiska, odnawialne źródła energii są tak popularne.

Chcesz wiedzieć więcej?

Przeczytaj: Energia wodna – Odnawialne Źródła Energii

Przeczytaj: Biomasa – co to jest? jakie są rodzaje biomasy?

Przeczytaj: Panele słoneczne czy kolektory? Co wybrać?

Przeczytaj: Elektrownie wiatrowe – zasady działania, wady i zalety

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *