Ceny gazu w 2019 roku – nie będzie wielkich zmian

Wiele się dzieje w kwestii energii elektrycznej, a co z gazem? Czy w tym roku będziemy płacić więcej za gaz? Prawdą jest, że ceny gazu w 2019 roku, w taryfach dla gospodarstw domowych, wzrosły o 2,5%. Jednak zmniejszyły się opłaty dystrybucyjne, co sprawia, że nasze rachunki za prąd niewiele się zmienią w stosunku do poprzedniego roku.

Zobacz też: Taryfy za prąd w 2019 roku – na czym stoimy?

Ceny gazu w 2019 roku – zatwierdzone

Podniesienie stawek za gaz o 2,5% z jednoczesnym obniżeniem opłat dystrybucyjnych zostały zatwierdzone dla spółki PGNiG Obrót Detaliczny przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Urząd poinformował, że PGNiG, czyli największy w Polsce sprzedawca gazu, wnioskował o podniesienie ceny ze względu na wzrost kosztów zakupu gazu na Towarowej Giełdzie Energii. Prezes URE zatwierdził Taryfę na wnioskowanym poziomie.

Jakie będą ceny gazu w 2019 roku?

Chociaż taryfa dla Gospodarstw Domowych została zatwierdzona na wyższym poziomie niż w ubiegłym roku, nie musimy się obawiać znacząco wyższych rachunków. Dlaczego? Ze względu na rosnącą ilość gazu dystrybuowanego przez Polską Spółkę Gazownictwa (PSG), będącą największym krajowym dystrybutorem gazu, opłaty za dystrybucję zostały obniżone o średnio 5%. Ostatecznie z danych URE wynika, że maksymalny wzrost wysokości rachunków w gospodarstwach domowych wyniesie 0,76%.

URE informowało też, że obniżenie cen dystrybucji nie przeszkodzi też w realizacji planów inwestycyjnych. To ważne, ponieważ obejmują one rozbudowę systemu dystrybucji w celu usunięcia z mapy Polski tzw. „białych plam”.

Prezes URE zaznaczył, że choć ceny gazu w 2019 roku wzrosły, to nadal są niższe o mniej więcej 11% od cen z 2015 roku.

Kiedy wejdą w życie nowe ceny gazu?

Kiedy możemy spodziewać się wprowadzenia w życie nowych postanowień? Taryfy zostały zatwierdzone na okres od 31 grudnia, jednak przedsiębiorstwa mogą wprowadzić je w życie najpóźniej po 45 dniach od ich opublikowania. Prezes URE wyraził nadzieję, że firmy nie będą się z tym ociągać. Ostatecznie nowe taryfy mają obowiązywać od 15 lutego br.

PGNiG OD o cenach gazu dla firm

PGNiG Obrót Detaliczny informuje, że od 1 stycznia 2019 roku, wprowadziła bardzo korzystną ofertę dla małych i średnich firm, które rozliczają się na podstawie cennika, dodaje jednak:

„Mimo wejścia w życie od 1 stycznia 2019 r. nowego cennika na paliwo gazowe, wszyscy przedsiębiorcy z tej grupy, którzy otrzymali nowy cennik, mogą do końca lutego br. zawrzeć promocyjny aneks do umowy o nazwie Stale Niska Cena obowiązujący od początku 2019 roku do końca 2020 roku, tj. na okres 24 miesięcy, zamrażający koszty paliwa gazowego na poziomie z grudnia 2018 r. Średnie rachunki za gaz dla gospodarstw domowych pozostają nadal o ok. 7 proc. niższe niż na koniec 2015 roku dzięki wielokrotnemu obniżaniu przez PGNiG cen gazu w ciągu ostatnich 3 lat”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *