Prąd

Ceny prądu 2018 – dlaczego prąd drożeje?

Nie trzeba być specjalistą, żeby zauważyć, że ceny prądu zdecydowanie poszybowały w górę. Zjawisko wzrostu cen prądu jest na tyle niepokojące, że prezes Urzędu Regulacji Energetyki nie wyklucza zbadania go. A co sprawia, że energia elektryczna kosztuje coraz więcej? Czynników jest kilka, dlatego najpierw wyjaśnimy pokrótce najważniejsze powody drożenia prądu, a potem przedstawimy ceny prądu 2018.

Ceny prądu 2018, ile za MWh?

Pod koniec maja br. ceny energii elektrycznej osiągnęły rekordowy poziom na Towarowej Giełdzie Energii. 28 maja kontrast base na 3. kwartał sięgnął aż 303 zł za MWh. Także na 4. kwartał zanotowano bardzo wysokie stawki, które mieściły się w przedziale 260 – 275 zł za MWh. Jesli natomiast chodzi o kontrakty na sierpień i wrzesień stawki kształtowały się na poziomie 300 oraz 303 – 304 zł za MWh. Widać więc spory skok cen. Co jest jego przyczyną?

Wymienia się kilka czynników, jakie mają zasadniczy wpływ na takie zmiany. Jednym z nich jest zwiększone zapotrzebowanie na energię elektryczną latem, kiedy włącza się klimatyzatory. Lato to także czas, kiedy upały prowadzą do obniżenia poziomu wód. Takie susze w Europie stają się coraz bardziej powszechnym zjawiskiem, które nie omija także Polski. Jak stan wysokości wód przekłada się na ceny prądu? Otóż elektrownie są chłodzone właśnie wodą, więc jeśli jest jej niewystarczająco dużo, konieczne jest ograniczenie produkcji energii.

Sprawdź jak zmienić dostawcę prądu?

Oprócz wspomnianych czynników, eksperci jako przyczynę rosnących cen prądu, wskazują także drożenie uprawnień na emisję dwutlenku węgla i drożenie samego węgla kamiennego. Nie bez znaczenia jest też układ krajowego rynku energii. Udział pewnych spółek obrotu energią i monopol nie sprzyjają dobrym cenom. Ponad połowa wytwarzanej w Polsce energii elektrycznej, produkowana jest przez firmę PGE, natomiast z rynku wycofali się tacy producenci jak Suez i EDF. Pozostał jedynie ZE PAK.

Ceny prądu 2018, a ceny węgla kamiennego

Wspominaliśmy o wpływie cen węgla kamiennego na ceny prądu. Na czym polega problem? Węgiel kamienny drożeje, ponieważ rosną koszty jego wydobycia. Niższe wcześniej ceny, doprowadziły do tego, że spółki węglowe wstrzymały inwestycje i zmniejszyły się ich zdolności produkcyjne. Chociaż więc, mamy duże zapasy węgla pod ziemią, de facto surowca brakuje na rynku. Przy tym, nie mamy możliwości importowania węgla. W europejskich portach węgiel też sprzedawany jest po coraz wyższych cenach, a w Rosji, która wcześniej wszędzie rozsprzedawała swój surowiec, teraz po prostu go brakuje.

Do powyższych problemów z obecnością węgla na rynku, należy dodać te wynikające ze sposobów walki ze smogiem. W wielu miastach przyjmuje się uchwały antysmogowe, które ograniczają możliwość korzystania z mułów i flotów węglowych  (odpadów kopalnianych). Rośnie więc zapotrzebowanie na pełnowartościowy surowiec.

Jak to wszystko przekłada się na ceny prądu? Otóż w efekcie problemów z węglem, elektrociepłownie i elektrownie mają problem z podpisaniem kontraktów na dostawy węgla w 2018 roku w korzystnej cenie. A przecież ten surowiec jest potrzebny do produkcji energii. Oczywiście, żeby wysokie koszty nie odbiły się na finansach spółek, są one przerzucane na końcowych odbiorców. Wzrost cen węgla przyczynia się w ten sposób zarówno do podniesienia cen za prąd, jak i za ciepło.

Zobacz jak płacić niższe rachunki za prąd?

Ceny prądu, a taryfa antysmogowa

Kolejna ważna w temacie cen prądu  kwestia, dotyczy wprowadzenia taryfy G12as. Dzięki niej można po obniżonych stawkach korzystać z prądu w nocy. Założenie było takie, że taryfa zaspokoi potrzeby osób, które korzystają z prądu w celach grzewczych lub by ładować elektryczne auta. Tę taryfę zdecydowali  się wprowadzić najwięksi dostawcy energii elektrycznej na naszym rynku, tacy jak: PGE, Enea, Tauron i Energa. Żadna z tych firm nie jest jednak w stanie sprawdzić, czy odbiorcy prądu faktycznie maja piec akumulacyjny, grzejnik elektryczny albo elektryczne auto. Żeby więc uniknąć ewentualnych strat, spółki państwowe zapobiegawczo podniosły ceny prądu w 2018 r.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki komentuje wysokie ceny prądu

Obecnym prezesem URE jest Maciej Bando. Podczas posiedzenia parlamentarnych zespołów do spraw pakietu zimowego i energii odnawialnej, powiedział: „Mam przekonanie, że to co się dzieje na rynku, nie wynika tylko i wyłącznie ze wzrostu cen CO2 i cen węgla”. Nie wykluczył zbadania aż tak dużego skoku cen prądu w giełdowych kontraktach na drugą połowę 2018 roku. Jeśli weźmie się pod uwagę 3. kwartał 2017 roku i ówczesne ceny prądu w identycznych kontraktach, które wynosiły 180 zł za MWh, widać jak duża jest różnica.

Analiza przedstawiona przez Henryka Kalisia (prezes organizacji konsumentów energii Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu), wykazała jasno i wyraźnie, że ceny indeksowe prądu na TGE, nie wynikają wyłącznie z cen paliwa i emisji CO2. Na konkretne wyjaśnienia trzeba będzie jednak poczekać. Prezes URE mając świadomość, jak bardzo tak wysokie koszty energii elektrycznej wpłyną na kieszenie odbiorców, wyraził nadzieję na szybkie znalezienie przyczyn i jeśli stoi za nimi jakaś konkretna osoba, na jej dotkliwe ukaranie.

Ceny prądu 2018 – taryfy urzędowe

Jak więc kształtują się ceny prądu 2018? Chociaż w 2017 roku zarówno OSD jak i sprzedawcy prądu wnioskowali do URE o podniesienie cen za kWh i przesył energii o kilka procent, nie otrzymali zgody. Prezes URE zgodził się tylko na minimalne podwyżki, uznając uzasadnienie propozycji operatorów i sprzedawców za nie wystarczające.

Jeśli chodzi o dystrybucję prądu, średnia stawka spadła o około 0,8%. Przyczyną jest głównie zerowa stawka opłaty za Odnawialne Źródła Energii na 2018 rok.

Jeśli chodzi o ceny energii czynnej, w urzędowych taryfach wzrosły o w przybliżeniu 0,5%. Różnice w dokładnej wartości zależą od regionu i sprzedawcy. Powyższe zmiany nie obejmują odbiorców, którzy korzystają z prawa wyboru sprzedawcy prądu.

Oto zestawienie stworzone przez URE:

ceny prądu 2018 - zestawienie

ceny prądu 2018 (2)

Powyższe zestawienia pokazują, że ceny nie uległy aż tak drastycznym zmianom. Decyzja Prezesa URE zaskoczyła by nie pozwolić na podniesienie cen prądu do kwot proponowanych przez operatorów i sprzedawców energii, zaskoczyła wszystkich. Firmy w negatywnym sensie, odbiorców w pozytywnym. A jak będą się kształtowały ceny w bieżącym półroczu? Czas pokaże…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *