Ceny prądu 2020 – jakie podwyżki nas czekają?

Rok 2019 to rok wielkiego zamieszania w sprawie prądu. Zamrożone ceny uchroniły gospodarstwa domowe oraz małe i mikro-przedsiębiorstwa przed podwyżkami. Niestety duże przedsiębiorstwa już od lipca br. odczuły wzrost cen energii elektrycznej. W obliczu zbliżającego się końca roku, napięcie rośnie u wszystkich, zarówno u indywidualnych odbiorców energii, jak i u mniejszych oraz większych przedsiębiorców. Wynika to z pełnej świadomości, że kolejny rok przyniesie duże podwyżki. Ceny prądu 2020 roku mają wzrosnąć nawet o 30-50%.

Najdroższy prąd w Europie?

Skąd w ogóle tak pesymistyczne prognozy dotyczące cen prądu w przyszłym roku? Podstawy do obaw dają już tegoroczne ceny. Według PGE średnia cen za 1 MWh w 2018 roku była wyższa o jakieś 25-30 zł niż w wielu innych krajach Europy m.in. w Niemczech, Czechach czy na Słowacji. Stąd wzrost importu energii z sąsiednich krajów.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców ostrzega, że “W ciągu kilku lat możemy mieć najdroższy prąd w Europie, a już w tej chwili najwięksi odbiorcy płacą za megawatogodzinę istotnie więcej niż państwa regionu”. Co gorsza wzrost cen prądu oznacza też wzrost cen produktów i usług. Konieczność podnoszenia cen odczują zwłaszcza przedsiębiorstwa produkcyjne o dużym zużyciu energii elektrycznej, a ostatecznie odbije się na nas wszystkich.

Ceny prądu 2020 dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw

W tym roku gospodarstwa domowe, mikro- i małe przedsiębiorstwa, jednostki sektora finansów publicznych oraz szpitale nie odczuły podwyżek cen prądu ze względu na ustawę, która zamroziła wzrost cen. Gdyby nie wprowadzono tej ustawy, wszyscy płaciliby za energię więcej niż w zeszłym roku. Ustawa obowiązuje tylko do końca 2019 roku, a to oznacza, że w 2020 odczujemy skumulowane podwyżki z 2019 i 2020 roku. Sztuczne wstrzymanie podniesienia cen tak naprawdę nie rozwiązało problemu. Po prostu przesunęło go na kolejny rok. Stąd też prognozuje się, że ceny prądu 2020 dla gospodarstw domowych mogą być nawet o 30-50% wyższe niż obecne.

A jak będzie wyglądała sytuacja przedsiębiorstw? Ekonomiści banku Credit Agricole prognozują, ze ceny prądu dla przedsiębiorstw wzrosną o 40%. Także prognozy na kolejne lata nie napawają optymizmem. Obniżek cen energii elektrycznej możemy się spodziewać dopiero około 2035 roku, i to tylko jeśli do tego czasu zostaną wyłączone bloki węglowe, a ceny uprawnień do emisji CO2 spadną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *