Prąd

Ceny prądu w 2019 roku – będzie drożej?

ceny prądu

Jakie będą ceny prądu w 2019 roku? Czy czekają nas podwyżki? Niestety według opinii ekspertów nasze rachunki za prąd mogą w zbliżającym się 2019 roku wzrosnąć nawet o 15 do 40%. Skąd taki prognozowany skok cen? Jak odbije się on na klientach indywidualnych i biznesowych? Właśnie te kwestie omówimy pokrótce w niniejszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Ceny prądu w 2019 roku – skąd podwyżki?

Jak już wspomnieliśmy, w środowisku ekspertów mówi się o prawdopodobnych podwyżkach ceny prądu nawet o 15 do 40%. Dlaczego energia elektryczna ma tak podrożeć? Z początku słyszeliśmy zgodne opinie, że taki nagły wzrost cen musi być wynikiem spekulacji na Towarowej Giełdzie Energii. Prezes URE, Maciej Bando zapowiadał nawet wysokie kary dla ewentualnych spekulantów. Z czasem jednak stało się jasne, że wzrost cen nie jest spowodowany żadnymi spekulacjami. Jako powód wspomnianych podwyżek podaje się coraz częściej pewne czynniki fundamentalne. Ponieważ w Polsce mamy najbardziej emisyjny rynek energetyczny w całej Unii Europejskiej, jest on bardziej niż inne narażony na skoki cen.

Przyczyną wzrostu cen jest na przykład stale rosnąca cena uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Na ten moment wynosi ona już przeszło 25 euro za tonę. Dla porównania wspomnijmy, że w zeszłym roku była to kwota wysokości około 5 euro. Co gorsza według prognoz możemy się spodziewać dalszych wzrostów cen uprawnień. Zakłada się, że sięgnął nawet 35 do 40 euro za tonę. Prezes URE jest jednak innego zdania. Według jego opinii ceny ustabilizują się na poziomie 25 do 28 euro.

Kolejna wskazywana przyczyna to coraz droższy węgiel, który stanowi podstawę naszej energetyki. W Polsce aż 80% energii wytwarza się właśnie z tego surowca.  Powodem jest też spowodowany przez susze, spadek produkcji węgla w krajach skandynawskich. Stało się to przyczyną podwyżek cen prądu.

Ceny prądu w 2019 roku dla klientów indywidualnych

Oczywiście tym, co interesuje nas najbardziej jest wpływ jaki rosnące ceny prądu będą miały na wysokość naszych rachunków. Niestety zgodnie z najbardziej pesymistycznymi przewidywaniami, dla przeciętnego Polaka może to oznaczać, że w przyszłym roku zapłaci za prąd o 434 zł więcej niż w roku 2018. Nasze miesięczne rachunki za prąd mogą podrożeć o 31 zł miesięcznie, co daje 372 zł w ciągu roku. Dużo będzie zależało od tego jak gospodarstwa domowe zostaną potraktowane przez największe firmy energetyczne, takie jak: PGE, Enea, Tauron i innogy. Nie mamy jeszcze żadnych informacji na ten temat, firmy nadal analizują sytuację i nie zdradzają swoich postanowień w tej sprawie.

Eksperci informują, że wciąż trwają analizy związane z ustaleniem taryfy za prąd dla odbiorców z grupy taryfowej G na rok 2019. To właśnie na podstawie tych analiz podejmowana będzie decyzja dotycząca wniosku taryfowego. Oznacza to, że prace przebiegają zgodnie z harmonogramem, który zakłada, że Prezes URE zatwierdzi ceny prądu w połowie grudnia. Trudno wyciągać jednoznaczne wnioski z tego, co słyszymy od osób związanych z tematem. Minister Energii zapewnił, że ceny energii dla klientów indywidualnych nie wzrosną. Natomiast Prezes URE dyplomatycznie stwierdził, że musi chronić nie tylko interesy klientów indywidualnych, ale i firm energetycznych. Nie wykluczył zatem podwyżek.

podwyżki cen prądu 2019

Ceny prądy w 2019 roku dla firm

Zacznijmy od tego, że rynek energii elektrycznej jest niejednolity. Zgodnie z dostępnymi informacjami, ceny ofertowe sprzedaży prądu na 2019 r. dla odbiorców biznesowych na rynku konkurencyjnym będą się mieścić w przedziale 320 do 350 zł za MWh (zależnie od wolumenu dostawy). Dla porównania przypomnijmy, że w bieżącym roku, klienci biznesowi płacą za energię 210 – 215 zł za MWh. Widać więc, jak duża jest skala wzrostu cen energii elektrycznej. Co więcej, część klientów biznesowych zapłaci nawet o 50 do 70% więcej niż płaci teraz.

Oczywiście droższy prąd oznacza droższą produkcję w zakładach. To oczywiście może przełożyć się na słabszą konkurencyjność na rynku, co wymusi import tańszych produktów z innych krajów. Jeśli chodzi o całą gospodarkę krajową, udział kosztów energii nie jest aż tak duży. Wynosi około 2-3%. Podwyżki dotknął najbardziej segment rynku, obejmujący firmy energochłonne (np. chemia), w których koszty udziału energii wynoszą nawet 70 – 80%. Nic więc dziwnego, że niepokój czują nawet największe spółki, jak choćby PKP. Oczywiście podniesienie cen energii elektrycznej przełoży się na wzrost cen za bilety, więc oczywiście najbardziej dostaną po kieszeni odbiorcy końcowi – pasażerowie.

W gruncie rzeczy wysokie podwyżki cen prądu i paliwa dla firm, uruchomią zapewne całą lawinę przykrych skutków. Ci, którzy nie będą w stanie przerzucić kosztów na końcowych odbiorców, zaczną szukać oszczędności w płacach dla pracowników. Mniejszy wzrost płac, może rodzić obawy o stratę pracy, a to przełoży się na konsumenckie decyzje zakupowe.

Choć wielu przedsiębiorców uznało dotychczasowe podwyżki cen prądu za zjawisko tymczasowe, niestety nie mieli racji. Wzrostowa tendencja wcale się nie zmienia, a firmy, żeby się ratować walczą o kontrakty z gwarancją stałej ceny energii elektrycznej. Jeśli dodamy do tego wszystkiego fakt, że także gaz ma podrożeć o jakieś 30%, to okazuje się, że klienci biznesowi będą mieli spore zmartwienie. Niestety nic nie wskazuje na zatrzymanie tendencji wzrostu cen…

Ceny prądu w 2019 roku dla samorządów

Podwyżki cen energii elektrycznej dotknął także samorządy. Te w związku z większymi kosztami, będą zmuszone podnieść ceny usług oferowanych mieszkańcom. Oferty dostarczone przez sprzedawców prądu lokalnym władzom, w skrajnych przypadkach zawierały stawki za prąd wyższe nawet o 70% niż dotychczas. Podwyżki cen prądu przełożą się też na wzrost kosztów funkcjonowania takich placówek, jak szkoły, urzędy, szpitale.

W gruncie rzeczy po całym kraju niosą się budzące niepokój informacje o ogromnych cenach energii elektrycznej. Na przykład Puls Biznesu podał do wiadomości, że zarząd Metra Warszawskiego zmuszony był unieważnić przetarg na dostawy energii elektrycznej dla obu linii metra, na 2019 rok. Okazało się, że nowa oferta przerosła planowany budżet o 6 mln. zł! Także zewnętrzny ekspert Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zaznaczył, że z takim wzrostem cen prądu spotkał się pierwszy raz od przeszło 20 lat.

Niestety podwyżki cen energii elektrycznej w 2019 roku są po prostu nieuchronne. A ich konsekwencje odczujemy wszyscy.

Zobacz też: Jak zmienić sprzedawcę prądu? Prosty Poradnik!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *