Uncategorized

Co każdy z nas może zrobić dla ochrony klimatu?

Ingerencja człowieka w środowisko naturalne prowadzi do wielu negatywnych konsekwencji. Jedną z nich jest ocieplenie klimatu. Nie każdy wie, że sporadyczne działania i decyzje podejmowane przez pojedynczego człowieka mają znaczenie. Jeśli te same szkodliwe działania podejmie kilka a nawet kilkadziesiąt tysięcy osób, rodzi nam się problem na masową skalę! Każdy z nas może chronić klimat. Zamiast szkodzić zastanów się, co możesz zrobić dla naszej planety, by przyszłym pokoleniom żyło się lepiej. 

 

Oszczędzaj energię w domu

  • ociepl budynek  – dzięki takiemu rozwiązaniu energia wykorzystywana do ogrzewania nie będzie marnowana.
  • zmniejsz ogrzewanie – wystarczy zmniejszyć temperaturę tylko o 1ºC, a wysokość twojego rachunku spadnie o 5-10%. Pomoże to nie tylko tobie, ale i środowisku – roczna emisji CO2 zostanie ograniczona.
  • zadbaj o okna i drzwi – uszczelnij je za pomocą specjalnych taśm lub zamontuj dobre rolety zewnętrzne, dzięki którym będzie cieplej. Pamiętaj jednak o odpowiedniej cyrkulacji powietrza.
  • wkręć energooszczędne żarówki – są one nieco droższe, jednak o wiele trwalsze niż tradycyjne. Energooszczędne żarówki zużywają nawet do 80% mniej energii elektrycznej od zwykłych żarówek.
  • wykorzystaj dzienne światło – nakierowując miejsca pracy w stronę okna, będziesz mógł później zapalać światło i maksymalnie wykorzystasz światło naturalne.
  • zainwestuj w zieloną energię – to energia źródeł odnawialnych, takich jak: wiatr, drewno, biogaz, biomasa, energia słoneczna itp.
  • usprawnij dom/mieszkanie – kapiące krany, niesprawna toaleta, to źródło twoich ogromnych rachunków za wodę. A dodatkowo ogromne marnotrawstwo.  Nie czekaj dłużej i dosłownie nie spuszczaj wody do toalety.

Wybieraj transport przyjazny środowisku

W miarę możliwości korzystaj z transportu publicznego, jest to o wiele lepsze dla środowiska rozwiązanie niż auto. Maksymalnie wykorzystuj ładną pogodę i jak najczęściej staraj się poruszać pieszo lub rowerem, jest to zdrowsze i bardziej ekonomiczne.

Jeśli nie chcesz lub nie możesz zrezygnować z samochodu, w miarę możliwości staraj się zabierać inne osoby. Umiejętne korzystanie z samochodu pozwala znacznie oszczędzać paliwo, a tym samym ograniczyć emisję CO2. Jazda pozbawiona gwałtownych hamowań i przyspieszeń redukuje zużycie benzyny. Nadmiarowy bagaż, z którego nie korzystasz sprawia, że zużycie paliwa jest większe, niż w przypadku gdyby tego bagażu nie było.

Zero waste i less waste

Kupuj tak, aby pozostawić jak najmniej śmieci. Jednorazowe reklamówki zamień na wielorazowe. Analogicznie zmień jednorazowe pudełka na żywność, plastikowe sztućce na trwalsze itp.

Nie wyrzucaj, oddawaj. Rzeczy, których ty już nie potrzebujesz, wcale nie musisz wyrzucać. Jeśli tylko nadają się do użytku, śmiało puść je drugi raz w obieg. Jest wiele grup pomocnych w tych działaniach. Ubrania, książki, meble, nawet jeśli tobie wydają się już zbędne, dla kogoś innego mogą okazać się strzałem w dziesiątkę.

Coraz popularniejszy staje się ruch społeczny zero waste i less waste. Jest to styl bycia i życia, oparty o dużą ekologiczną wrażliwość. W tym trendzie chodzi głównie o ograniczenie wytwarzania śmieci oraz o zminimalizowanie swoich potrzeb do niezbędnych nam rzeczy.

Działania zapobiegające zmianom klimatu oraz ograniczenie emisji gazów cieplarnianych wymagają współpracy rządów, sektora prywatnego i społecznego. Jeśli ich nie podejmiemy zmieniający się klimat będzie powodował coraz większe szkody dla środowiska, społeczeństwa i gospodarki, które odczujemy wszyscy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *