Co to jest taryfa C?

Co to jest taryfa C?

Taryfa C jest skierowana do małych i średnich przedsiębiorstw, a także do innych podmiotów korzystających z energii elektrycznej, w tym także działalności rolniczej. Firmy mogą wybrać spośród kilku wariantów tej taryfy.Taryfa C od 2008 roku nie podlega obowiązkowi zatwierdzania przez przez Prezesa URE. Jej wysokość ustalają sami sprzedawcy.

Taryfa C – dla kogo?

Jak wspominaliśmy, według przepisów z 2008 roku ceny taryf z grupy C nie podlegają regulacji przez Prezesa URE. Sprzedawcy prądu nie mają obowiązku przedstawiać mu proponowanych stawek za prąd do zatwierdzenia. Taryfa C przeznaczona jest głównie dla małych i średnich przedsiębiorstw takich, jak: sklepy, punkty handlowo-usługowe oraz gospodarstwa rolne wykorzystujące prąd do celów produkcyjnych (np. zasilają nim szklarnie, chlewnie, chłodnie). Odbiorcy taryfy C to dwie grupy:

 • zasilani z sieci elektroenergetycznej niskiego napięcia o mocy umownej poniżej 40 kWh,
 • zasilani z sieci elektroenergetycznej niskiego napięcia o mocy umownej powyżej 40 kWh.

Pierwsza grupa odbiorców (poniżej 40 kWh) ma zwykle do wyboru kilka taryf, a ich podstawowe warianty to:

 • C11 – taryfa jednostrefowa, w której przez całą dobę, każdego dnia w tygodniu obowiązuje taka sama stawka za prąd. Najczęściej ten wariant wybierają małe i średnie przedsiębiorstwa.
 • C12 – taryfa dwustrefowa, w której stawka za prąd zależy od godziny, ale także od dnia tygodnia. W tej taryfie wyróżnia się najczęściej warianty: C12, C12n, C12r, C12w,
 • C13 – taryfa trójstrefowa, w której stawki za prąd zależne są od godziny. Doba jest tu podzielona na trzy strefy czasowe: szczyt przedpołudniowy, szczyt popołudniowy i pozostałe godziny doby.

Może się zdarzyć, że przeglądając oferty napotkasz jeszcze inne warianty taryfy C. Jest ich coraz  więcej, ponieważ wolny rynek wymusza na sprzedawcach oferowanie bardziej indywidualnych rozwiązań, które w pełniejszej mierze zaspokoją potrzeby klientów.

UWAGA: CO WAŻNE PRZY ZAWARCIU UMOWY DYSTRYBUCYJNEJ W TARYFIE C KLIENT, DECYDUJE SIĘ NA KONKRETNĄ MOC UMOWNĄ. TEORETYCZNIE PO JEJ PRZEKROCZENIU, NA PRZEDSIĘBIORCĘ MOŻE ZOSTAĆ NAŁOŻONA KARA. W praktyce jednak niewiele firm przekracza ustaloną moc. Jeśli przedsiębiorca wie, że jego zapotrzebowanie na moc umowną zmienia się w ciągu roku, może je zdefiniować w podpisywanej umowie. MOC UMOWNA NIE MOŻE BYĆ WIĘKSZA NIŻ PRZYŁĄCZENIOWA.

Druga grupa odbiorców (powyżej 40 kWh) także ma do wyboru kilka taryf, oto ich podstawowe warianty:

 • C21 – taryfa jednostrefowa, w której stawka za prąd jest taka sama przez cały czas;
 • C22 – taryfa dwustrefowa, w której wysokość ceny prądu zmienia się w zależności od godziny, czasem również zależnie od dnia tygodnia. Najczęstsze warianty tej taryfy, to: C22a, C22b, C22c, C22w;
 • C23 – taryfa trójstrefowa, w której doba dzieli się na trzy strefy czasowe: szczyt przedpołudniowy, szczyt popołudniowy i pozostałe godziny. Ceny za prąd zależne są od godziny w czasie doby.

Klienci taryfowi

Spora część odbiorców taryfy C nie zmieniała sprzedawcy. Oznacza to, że posiadają umowę na czas nieokreślony, a większość z nich nie ma zagwarantowanej stałej ceny prądu. To właśnie ceny za prąd są największym minusem w przypadku klientów taryfowych, którzy zmuszeni są do korzystania ze standardowych ofert któregoś, z pięciu sprzedawców z urzędu.

Klienci TPA

Klienci, którzy zdecydują się zmienić sprzedawcę mają tym samym dostęp do znacznie szerszej oferty, co może przyczynić się do poczynienia sporych oszczędności. W przeciwieństwie do klientów taryfowych, podpisują umowę na czas określony i płacą za prąd określoną cenę (ustaloną indywidualnie lub rynkową), która zgodnie z gwarancją sprzedawcy nie może ulec zmianie w okresie trwania umowy.

Taryfa C – ilość odbiorców

Ponieważ z taryfy C korzystają małe i średnie przedsiębiorstwa, a także gospodarstwa rolne, jej odbiorcy to spory odsetek klientów biznesowych. Największa cześć odbiorców taryfy C, korzysta z wariantu jednostrefowego, czyli C11.

Taryfa C – ceny prądu

Ceny prądu w taryfie C nie są regulowane przez Prezesa URE. Jej odbiorcy korzystają z taryf urzędowych albo ofert rynkowych. Cena za prąd jest opłatą za zużytą energię czynną (ilość zużytych kWh x cena za /kWh). Dodatkowo płaci się opłatę abonamentową (zwaną także stałą lub handlową). Z nakładania tej opłaty na klientów, rezygnuje wielu rynkowych sprzedawców, co przemawia za korzystaniem z ich usług.

Poza opłatami za zużycie prądu, klienci są też obciążani opłatami dystrybucyjnymi, czyli kosztami dostarczania prądu do odbiorcy:

 • opłata handlowa – za odczyt liczników / urządzeń pomiarowych,
 • składnik stały stawki sieciowej,
 • składnik zmienny stawki sieciowej,
 • stawka jakościowa.

Taryfa C – którą ofertę wybrać?

Dla odbiorców taryfy C sprzedawcy przygotowali wiele ofert o rynkowych cenach. Żeby wiedzieć, którą z nich wybrać, warto przeanalizować w jakich godzinach nasze przedsiębiorstwo zużywa najwięcej prądu. Najwięcej przedsiębiorstw korzysta z taryfy C11, w której stawka za prąd nie zmienia się przez całą dobę. Nie dla każdego jednak jest to rzeczywiście najbardziej opłacalne rozwiązanie. Dlatego własnie najlepiej przyjrzeć się dziennemu zużyciu prądu w firmie. Z pewnością na szczególną uwagę zasługują oferty, które obejmują zarówno prąd dla domu jak i dla firmy. Okazuje się, że często takie połączenie pomaga zaoszczędzić jeszcze więcej. Niewątpliwie przyjrzenie się propozycjom różnych sprzedawców i wybranie najbardziej dostosowanej do potrzeb przedsiębiorstwa, przyniesie wymierne korzyści finansowe.

Jak zmienić sprzedawcę w taryfie C?

Jeśli chodzi o zmianę sprzedawcy, podobnie jak w przypadku taryfy G, nowy wybrany przez nas sprzedawca, większość formalności bierze na siebie. Jeśli jednak chcesz sam ich dopilnować, przeczytaj jak to zrobić w artykule: Jak zmienić sprzedawcę prądu? Prosty Poradnik!

Taryfy prądu w 2018 roku, rodzaje taryf

Co to jest taryfa G12?

Co to jest taryfa G11?

Co to jest taryfa G12w?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *