Prąd

Co to jest taryfa G11?

co to jest taryfa g11

Taryfa G11, razem z taryfą G12, jest najczęściej wybieraną taryfą dla odbiorców indywidualnych. Charakteryzuje się stałą ceną prądu o każdej godzinie. Jest to tak zwane rozliczenie jednostrefowe. Taryfa G11 jest powszechnie wybierana ze względu na swoją uniwersalność.

Taryfa G11 – dla kogo?

Sama w sobie, grupa taryfowa G najczęściej trafia do tradycyjnych gospodarstw domowych. Dlatego też najczęściej spotkamy się z ofertami tych taryf skierowanych właśnie do takich miejsc. jest też wiele innych odbioróców, dla których taryfy z grupy G są najlepszym rozwiązaniem. Wśród nich są przykładowo: domy dziecka, akademiki, hospicja, plebanie, klasztory ale również przedstawicielstwa dyplomatyczne. Taryfy G to także dobry wybór do takich miejsc, jak duże garaże lub domki letniskowe.

Z pewnością G11 można polecić każdemu, kto wykorzystuje prąd do urządzeń AGD i RTV oraz do oświetlenia. Zwłaszcza, jeżeli korzysta z typowych urządzeń elektrycznych/elektronicznych o różnych porach dnia i nocy. Jednak jeżeli wykorzystujemy prąd do ogrzewania domu/mieszkania lub do ogrzewania wody, powinniśmy wybrać taryfę G12 lub G12w.

Osoby korzystający z taryfy G11 ciągle stanowią największą grupę odbiorców energii elektrycznej w Polsce. Jest to jednocześnie ostatnia grupa, która energię kupuje po cenach regulowanych przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Ceny te są zatwierdzane każdego roku, co oznacza, że nie ma tutaj gwarancji stałej ceny. (Więcej na stronie URE)

Zobacz też: Ceny prądu 2018

Aczkolwiek większość z osób, które zdecydowały się zmienić swojego sprzedawcę prądu, korzysta właśnie z taryfy G11. Są to tzw. odbiorcy TPA – Third Party Access. Odbiorcy TPA mogą łatwo uzyskać korzystną umowę z nowym sprzedawcą prądu, ze względu na rosnącą konkurencję. Do tego często w ramach takich umów sprzedawcy prądu gwarantują niezmienność cen na kilka lat do przodu.

Taryfa G11 ceny prądu

Korzystając z taryfy G11 cały czas u tego samego sprzedawcy od początku, musimy liczyć się z tym, że ceny prądu regulowane są przez URE. Tak więc sprzedawcy prądu nie mogą zmieniać cen bez zgody tego urzędu.

Jednak osoby, które zawarły umowy na zasadzie TPA, płacą stawki dokładnie takie, jakie zostały zawarte na umowie przy zmianie sprzedawcy.

Cena za prąd w taryfie G11 to po prostu cena za tzw. energię czynną w złotówkach za kWh. Do ceny energii czynnej doliczona jest akcyza za prąd 0,02 zł/kWh.

Taryfa G11 i opłata abonamentowa

Każdy odbiorca taryfy G11 powinien liczyć się również z tym, że oprócz opłat za energię, musimy także uiszczać dodatkowe opłaty. Nasza faktura najczęściej będzie również zawierać opłatę abonamentową, naliczaną miesięcznie. Im krótszy nasz okres rozliczeniowy, tym będzie ona wyższa. Jednak posiadając umowę na zasadzie TPA, możemy jej uniknąć, ponieważ często sprzedawcy prądu rezygnują z niej w przypadku tego typu umów.

Pozostałe opłaty, jakie możemy znaleźć na naszej fakturze za prąd to:

  • stały i zmienny składnik stawki sieciowej za dystrybucję energii elektrycznej
  • stawka abonamentowa za odczytywanie i kontrolę liczników
  • stawka jakościowa za korzystanie z krajowego systemu elektroenergetycznego

Opłaty te są związane z dystrybucja prądu i niezależenie od tego, czy jesteśmy klientami TPA czy odbiorcami taryfowymi, ich wielkość powinna być stała.

Oferta G11 – co wybrać?

Niemal wszyscy sprzedawcy prądu posiadają pakiety dla gospodarstw domowych w taryfie G11. Kiedy decydujemy się na tą taryfę, najlepiej jest się kierować jak najniższą ceną. Warto jednak pamiętać, aby dopytać się o opłatę abonamentową. Zdarza się, że przy niskich stawkach za kWh jest ona odczuwalnie wyższa. Jeżeli dbamy o środowisko i wspieramy ekologiczne rozwiązania, sprawdźmy też, czego do wytwarzania prądu używają poszczególne firmy.

Jeżeli już zdecydujemy się na konkretną ofertę, ale nie wiemy jak zmienić sprzedawcę prądu, nie powinniśmy się tego obawiać. Jest to bardzo prosta procedura, w której większość roboty wykonuje za nas nasz nowy sprzedawca prądu. Więcej dowiesz się w naszym poradniku: Jak zmienić sprzedawcę prądu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *