Prąd

Co to jest taryfa G12?

taryfa g12

Taryfa G12 jest jedną z dwóch podstawowych taryf, oferowaną przez każdego sprzedawcę prądu. Charakteryzuje ją podział na dwie strefy czasowe. W każdej z tych stref obowiązuje inna stawka cenowa za zużycie prądu. G12 mogą wybrać zarówno klienci taryfowi, jak i odbiorcy TPA.

Taryfa G12 – dla kogo?

Choć taryfa G12 obowiązuje głównie gospodarstwa domowe, to jednak korzystają z niej także pewne instytucje na przykład: ambasady, klasztory, hospicja, domy dziecka.

Dwustrefowe rozliczanie sprawdza się zwłaszcza w przypadku odbiorców, posiadających urządzenia grzewcze wykorzystujące energię elektryczną (urządzenia i systemy elektrycznego ogrzewania akumulacyjnego, które wytwarzają i gromadzą ciepło w tańszej strefie godzinowej) lub ogrzewacze wody takie, jak bojler.

Strefa z niższą stawką cenową obowiązuje 10 godzin w ciągu doby, obejmuje godziny:

  • 22:00 – 6:00 (dolina nocna),
  • 13:00 – 15:00 (dolina dzienna).

Strefa z wyższą stawką cenową obowiązuje 14 godzin w ciągu doby, obejmuje godziny:

  • 6:00-13:00 (szczyt przedpołudniowy),
  • 15:00-22:00 (szczyt popołudniowy).

Powyższe strefy mają u niektórych sprzedawców nieco inny rozkład ze względu na dystrybutorów, którzy je ustalają.

Klienci taryfowi

Taryfa G12, podobnie jak G11, regulowana jest urzędowo przez co jej taryfowi odbiorcy są narażeni na podwyżki (nie mają gwarancji stałej ceny). Sprzedawcy z urzędu mają też dość ubogą ofertę w porównaniu z nieurzędowymi.

Klienci TPA

Odbiorcy TPA, to ci, którzy skorzystali z prawa zmiany sprzedawcy prądu. Oni także mogą korzystać z taryfy G12. Ci są w o tyle lepszej sytuacji, że nieurzędowi sprzedawcy gwarantują stałość cen i mają znacznie szerszą ofertę, która umożliwia lepsze dopasowanie jej do swoich potrzeb.

Taryfa G12 – ilość odbiorców

G12 jest drugą w Polsce najpopularniejszą taryfą. Korzystają z niej zarówno odbiorcy taryfowi, jak i TPA. Ponieważ jednak informacji o tym ile dokładnie odbiorców z niej korzysta nie udostępniają żadne instytucje w naszym kraju, więc nie będziemy przedstawiać konkretnych liczb. W przybliżeniu jednak wiadomo, że 13 mln. gospodarstw domowych korzysta z taryfy G, około 10 mln. jest odbiorcami taryfy G11, a pozostałe 3 mln. (około) korzysta z taryfy G12 i G12w.

Taryfa G12 – ceny prądy

Odbiorcy taryfowi, płacą stawki regulowane urzędowo i każdego roku ogłaszane przez Prezesa URE.

Odbiorców TPA obowiązują stawki zgodne z zawartą przez nich umową. Mogą być spokojni, że ich wysokość się nie zmieni, ponieważ sprzedawcy gwarantują stałej ceny przez kilka lat. Co więcej ich klienci mają możliwość negocjowania cen.

Opłaty za energię czynną

Są to stawki za kWh podane w złotówkach. Płatność następuje zgodnie ze zużyciem i ceną określoną w taryfie urzędowej albo, dla klientów TPA, ceną podaną w umowie.

Opłata abonamentowa

Oprócz opłaty za zużytą energię elektryczną, na fakturze widnieje także opłata abonamentowa. Nalicza się ją każdego miesiąca, a jej wysokość zależy od długości okresu rozliczeniowego – im krótszy okres rozliczeniowy, tym wyższa cena abonamentu. Bardzo często opłata abonamentowa nie jest nakładana na odbiorców TPA. Po prostu część sprzedawców rezygnuje z niej by przyciągnąć klientów i trzeba przyznać, że to ważny argument przemawiający za zmianą sprzedawcy z urzędu.

Opłata za dystrybucję prądu

Kolejna pozycja wyszczególniona na fakturze, to opłata za dystrybucję prądu, czyli  inaczej po prostu za dostawę energii elektrycznej.

Taryfa G12 – którą ofertę wybrać?

Najlepiej przy wyborze oferty w ramach taryfy G12 u różnych sprzedawców, kierować się po prostu ceną. Przy zmianie taryfy lub sprzedawcy, warto zwrócić uwagę także na pozostałe opłaty, które mogą być wyższe. Niewątpliwie klienci TPA mają znacznie szerszy wybór ofert, jak już wspominaliśmy.

Taryfa G12 – jak zmienić sprzedawcę?

Obecnie wielu sprzedawców, wychodząc nam na przeciw oferuje załatwienie za nas wszelkich formalności związanych ze zmianą sprzedawcy. Natomiast informacje o tym, jak zrobić to samodzielnie znajdziesz w tym artykule: Jak zmienić sprzedawcę prądu? Prosty Poradnik!

Zobacz też:

Co to jest taryfa G11?

Taryfy prądu w 2018 roku, rodzaje taryf

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *