Co to jest taryfa G12w?

Taryfa G12w jest wariantem taryfy G12. Podobnie jak w G12 mamy tu podział na dwie strefy czasowe i dwie stawki cenowe prądu. Różnica polega na tym, że poza standardowymi tańszymi godzinami w ciągu doby (13.00-15.00 i 22.00-6.00), zyskujemy również obniżoną stawkę w weekendy. Zazwyczaj weekend liczony jest od godziny 22.00 w piątek, do 7.00 rano w poniedziałek.

Warto wiedzieć, że nie wszyscy sprzedawcy mają w swojej ofercie taryfę G12w, a korzystanie z niej wymaga posiadania odpowiednich urządzeń pomiarowych i jest uzależnione od wysokości minimalnego rocznego zużycia prądu. Ta taryfa jest skierowana jedynie do dużych gospodarstw domowych, na przykład w PGE obejmuje ona jedynie te, które rocznie zużywają więcej niż 3000 kWh.

Taryfa G12w – dla kogo?

Choć grupa G dotyczy przede wszystkim gospodarstw domowych, to korzystają z niej także:

  • akademiki,
  • przedstawicielstwa dyplomatyczne,
  • hospicja,
  • domy dziecka,
  • plebanie,
  • klasztory.

Korzystanie z taryfy G12w jest opłacalne dla osób, które są w stanie planować swoje zużycie prądu, a największy pobór energii (ogrzewanie, używanie sprzętów AGD np. pralki) mogą ustawić na godziny nocne i weekendy. To także dobre rozwiązanie dla tych, którzy w ciągu tygodnia są we własnym domu raczej gośćmi niż mieszkańcami.

Klienci taryfowi

Odbiorcami taryfy G12w mogą byc klienci taryfowi, którzy u swojego sprzedawcy z urzędy wybrali tę właśnie taryfę. Są oni zobowiązani płacić za nią stawki ustalane urzędowo. Możliwość zmiany taryfy przysługuje klientowi jednej firmy zwykle nie częściej niż raz na 12 miesięcy. W przypadku sprzedawców z urzędu, możemy zmienić ustaloną automatycznie taryfę G11 na G12 lub G12w. Odbiorcy taryfowi nie mają gwarancji stałości ceny, a jej wysokość co roku regulowana jest przez URE. Może się to wiązać z podwyżkami.

Klienci TPA

Klienci TPA, to osoby, które zmieniły sprzedawcę z urzędu na innego. Ten krok otworzył przed nimi dostęp do znacznie szerszej oferty. Co więcej mogą oni zwierać umowy na czas określony. Muszą się jednak liczyć z tym, że w wypowiedzenie umowy lub zmiana jej warunków może nieść ze sobą konsekwencje finansowe określone w umowie. Wielu sprzedawców oferuje taryfę G12w także w wersji przedpłatowej.

 Taryfa G12w – ilość odbiorców

Zdecydowanie najwięcej gospodarstw domowych korzysta z przyznawanej z urzędu taryfy G11. Na 13 milionów jest to jakieś 11 mln odbiorców. Pozostałe 3 mln zmieniło ją na G12 lub G12w. Na szczęście wraz z rosnącą wśród konsumentów świadomością, co roku rośnie też ilość osób zmieniających taryfę na bardziej korzystną.

Taryfa G12w – ceny prądu

Ceny prądu w taryfie G12w regulowane są każdego roku przez URE. Co za tym idzie, sprzedawcy nie mogą podnieść ceny powyżej progu ustalonego przez Urząd. Mimo to, ceny mogą rosnąć z roku na rok, jeśli tak zadecyduje URE. Nie dotyczy to odbiorców TPA, którzy zwykle mają zagwarantowaną przez swoich sprzedawców stałość ceny przez cały okres trwania  umowy. Ta grupa może też liczyć na większe upusty i promocje.

Taryfa G12w – którą ofertę wybrać?

Jeśli w ramach rozliczeń taryfowych korzystasz z taryfy G11 lub G12 i zastanawiasz się, czy nie byłoby bardziej opłacalne zmienić ją na G12w, najlepiej zrobisz jeśli dopytasz o możliwość zmiany taryfy swojego sprzedawcę. Często jednak bardzie j opłacalne jest wybranie oferty innego sprzedawcy i opłacanie dwóch faktur.

Jak zmienić sprzedawcę w taryfie G12w?

Jeśli po zapoznaniu się z ofertami różnych sprzedawców, doszedłeś do wniosku, że chcesz zmienić swojego dotychczasowego sprzedawcę prądu na innego, nie musisz się bać skomplikowanych formalności. Większość firm jeśli podpiszemy z nimi umowę, wszystkiego dopilnuje za Ciebie. Jeśli jednak chciałbyś zrobić to osobiście, przeczytaj Jak zmienić sprzedawcę prądu? Prosty Poradnik!

Zobacz też:

Co to jest taryfa G11?

Co to jest taryfa G12?

Taryfy prądu w 2018 roku, rodzaje taryf

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *