Fotowoltaika

Czy fotowoltaika działa w zimie?

Niska temperatura a fotowoltaika

System fotowoltiki wytwarza energię dzięki działaniu promieni słonecznych, a nie dzięki wysokiej temperaturze. Niska temperatura, a nawet mróz nie wpływają na działanie paneli. Chodzi jedynie o stopień nasłonecznienia. Obecnie wykorzystywana technologia pozwala na wydajną pracę paneli nawet, gdy temperatury na zewnątrz są bardzo niskie.

Oczywiście, w ziemie energii produkowanej jest mniej niż w lecie, jednak jest to spowodowane bardziej stopniem nasłonecznienia, aniżeli temperaturą. Wydajność instalacji będzie szczególnie obniżona w grudniu i styczniu, gdyż promieni słonecznych będzie najmniej, jednak nie musimy się obawiać, że przestaną one działać całkowicie.

Śnieg a fotowoltaika

O ile mróz nie stanowi zagrożenia dla sprawnego funkcjonowania paneli fotowoltaicznych, o tyle śnieg już trochę tak. Szczuje się, że panele fotowoltaiczne przy 1 cm warstwie śniegu pracują mniej więcej w połowie swojej maksymalnej wydajności. Przy 2 cm przepuszczalność promieni spada o ok. 80%. Instalacja jednak nadal będzie działała. Dopiero w przypadku zakrycia paneli 10 cm warstwą śniegu, promienie słoneczne nie będą w ogóle w stanie się przedostać wewnątrz do modułu.

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż w Polsce w ostatnich latach rzadkością są obfite opady śniegu, utrzymujące się dłużej niż tydzień. Obecnie śnieg towarzyszy nam zaledwie przez kilkanaście dni w ciągu roku. W związku z tym straty będą na prawdę niewielkie.

Dodatkowo, instalacje fotowoltaiczne montowane są zazwyczaj pod kątem od 30 do 45 stopni Celsjusza, pokrywa śnieżna pod wpływem grawitacji sama się osuwa, więc nie ma potrzeby odśnieżania paneli.

Co wpływa na skuteczność paneli fotowoltaicznych?

Na sprawność paneli fotowoltaicznych wpływa wiele czynników. Wśród nich znajdują się m.in. położenie geograficzne, pora roku, kąt nachylenia paneli, miejsce montażu oraz zacienienie w ciągu dnia i wiele innych czynników. Warto zauważyć, że instalacja fotowoltaiczna nie działa tylko w dwóch przypadkach: w nocy i gdy jest całkowicie pokryta śniegiem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *