Uncategorized

Czy palenie drewnem jest ekologiczne?

Można palić drewnem? Jakim rodzajem drewna najlepiej? Jak nie zatruwać środowiska? Podpowiadamy!

Co roku w okresie jesienno-zimowym w całej Polsce ekolodzy biją na alarm, by robić wszystko, co w naszej mocy, aby zmniejszyć smog. Ale jak to zrobić? Na początek warto zastanowić się, jak nasz dom może stać się bardziej eko. Możemy to zrobić zaczynając od metod ogrzewania naszych domów.

Palenie drewnem a ekologia

Palenie drewnem w kominku może być ekologiczne, jednak pod warunkiem, że jest ono odpowiednio przygotowane i używane we właściwy sposób. Co to oznacza w praktyce?

Dobre techniki spalania to takie, do których wykorzystuje się biomasę drzewną lub sezonowane, dobrze wysuszone drewno. Najlepszym wyborem będzie drewno pochodzące z drzew liściastych. Ten surowiec, odwrotnie do iglaków posiada dużo większą gęstość i zawiera mniejszą ilość żywicy. Dzięki temu spala się równomiernie, nie wytwarzając nadmiernej ilości dymu. Najlepiej sprawdzą się drzewa takie jak: dąb, grab, buk, klon, jesion, brzoza czy topola.

Aby sprawdzić czy opał jest wystarczająco suchy, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego wagę i kolor. Jeśli drzewo jest wilgotne będzie wydawało się dużo cięższe, a osuszone ma nieznacznie ciemniejszą barwę.  Suche drewno jest bardziej ekonomiczne. Drewno o wilgotności na poziomie 20% spala się dłużej i nie tracimy energii na odparowanie z niego wody, jak w przypadku drewna o wyższej wilgotności.

Palenie suchym drewnem, to nie jedynie kwestia wyboru. Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Pod koniec 2018 roku Sejm zdecydował, że strażnicy miejscy mogą ukarać wszystkich, którzy nie stosują się do zaleceń zawartych w uchwałach antysmogowych. Dotyczy to również spalania mokrego drewna.

Nie powinno się również pod żadnym pozorem palić starych mebli. Posiadają one pozostałości farb i lakierów zawierających szkodliwe metale ciężkie.

Odpowiednie spalanie drewna może być ekologiczne. Dodatkowo ma wiele plusów. Czyste spalanie drewna jest o wiele zdrowsze i może podrasować domowy budżet, ponieważ jest najbardziej efektywne i oszczędne.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *