Prąd

Dom ogrzewany pompą ciepła

Wybór odpowiedniego źródła ciepła do ogrzewania domu to problem, z którym przychodzi zmierzyć się zarówno osobom, które ten dom budują, jak i tym, którzy chcą go zmodernizować. Rozważamy wszystkie istotne czynniki: nakład inwestycyjny, koszty eksploatacji oraz wpływ na środowisko. Wiele osób stawia na pompę ciepła, jednak czy warto?

Pompa ciepła – co warto wiedzieć?

Pompy ciepła to nowoczesne, całkowicie bezobsługowe urządzenia grzewcze, które odbierają ciepło z tzw. dolnego źródła, jakim jest otoczenie (powietrze, woda, grunt), które następnie oddawane jest do tzw. źródła górnego (instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej). Pompa to urządzenie grzewcze, do którego działania nie jest potrzebny proces spalania, a więc nie ma spalin, popiołu, kurzu itp. Pompy ciepła w pełni wykorzystują energię zgromadzoną w środowisku naturalnym, a zapłacić musimy jedynie za jej transport (rachunki za prąd).  Koszt eksploatacji związany jest jedynie z zakupem energii elektrycznej do podtrzymania pracy systemu, a nie do ogrzewania wody. Przyjmuje się, że z każdego 1 kW energii elektrycznej, który zużyje pompa, można uzyskać nawet do 5kW zielonej energii.

Efektywność pompy ciepła – współczynnik COP

Do określenia chwilowej sprawności pompy ciepła wykorzystuje się współczynnik efektywności COP (Coefficient Of Performance). Im mniejsza jest temperatura pomiędzy dolnym a górnym źródłem ciepła, tym efektywniej pracuje pompa ciepła. Co istotne, im lepsza jest pompa ciepła, tym wyższy COP posiada, ponieważ dzięki wysokiej wartości współczynnika wydajności, uzyskanie tej samej ilości ciepła wymaga mniejszego nakładu w postaci energii elektrycznej z sieci. Najwyższy COP pompa ciepła osiąga wtedy, gdy górne źródło ciepła stanowi niskotemperaturowa instalacja grzewcza (ogrzewanie płaszczyznowe), a temperatura dolnego źródła jest stała i nie podlega dużym wahaniom. Warto jednak zaznaczyć, że współczynnik COP uwzględnia ilość zużytego i dostarczonej energii cieplnej w danej chwili. W związku z tym nie wskaże on nam tego, ile zapłacimy za ogrzewanie budynku.

Współczynnikiem bliższym rzeczywistym parametrom efektywności tego urządzenia jest SCOP (Seasonal Coefficient of Performance), który określa stosunek ilości energii cieplnej wyprodukowanej w całym sezonie grzewczym do pobranej w tym czasie energii elektrycznej.

Rodzaje pomp ciepła

W zależności od tzw. dolnego źródła ciepła wyróżnia się: pompy ciepła powietrza, pompy ciepła wodne i pompy ciepła gruntowe. Wiele osób zastanawia się, jaki rodzaj pompy ciepła wybrać. Czy lepsza w ich przypadku będzie pompa ciepła powietrzna czy gruntowa? Znacznie tańsze i łatwiejsze w zainstalowaniu są powietrzne pompy ciepła. Należy od razu podkreślić, że wysoki koszt gruntowych pomp nie wynika wcale z ceny samego urządzenia, ale z całościowych kosztów takiej inwestycji, które związane są z zainstalowaniem wymiennika pionowego lub poziomego. Czerpanie ciepła z gruntu jest natomiast korzystniejsze, ponieważ na głębokości przemarzania, temperatura nie spada poniżej 0°C.

Pompa ciepła gruntowa, jak sama nazwa wskazuje, pobiera energię z gruntu, przy pomocy wymiennika gruntowego (przewodu cieplnego) odpowiednio zagłębionego pod powierzchnią ziemi lub w przygotowanych odwiertach w gruncie, czy skale macierzystej. Pozyskana w ten sposób energia może być wykorzystana na potrzeby centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej i chłodzenia.

Pompa ciepła powietrzna jest jednym z prostszych i tańszych sposobów ogrzewania domu i wody użytkowej. Cała instalacja ogranicza się jedynie do montażu pompy ciepła przy ścianie zewnętrznej budynku i połączenia jej za pomocą instalacji rurowej z systemem wewnętrznym. Powietrzne pompy mogą stanowić doskonałą alternatywę dla pomp gruntowych, zwłaszcza gdy fundusze nie pozwalają nam na taką drogą inwestycję lub nasza działka jest zbyt mała do wykonania wymiennika gruntowego.

Pompa ciepła wodna do swojego działania wymaga dostępu do wody. Działa najefektywniej, gdy może korzystać ze znajdującego się niedaleko budynku jeziora, stawu czy rzeki. W przypadku natomiast, gdy nieruchomość nie ma dostępu do otwartych zbiorników wodnych, wystarczy wykopać dwie studnie pompy ciepła.  W Polsce są one jeszcze stosunkowo rzadko wykonywane, warto jednak podkreślić, że system instalacyjny wykorzystujący wodną pompę przenosi ciepło ze źródła wody do gospodarstwa domowego skuteczniej niż jakikolwiek inny system ogrzewania i chłodzenia.

Dom z pompą ciepła – zalety i wady

Pompa ciepła to urządzenie, które posiada niewątpliwie wiele zalet a wśród nich m.in. dbałość o środowisko, czystość, a także energooszczędność – jest urządzeniem, które charakteryzuje się najwyższą klasą energetyczną A++ i A+++ wśród urządzeń grzewczych, a także najwyższą klasą A+ wśród urządzeń do podgrzewu ciepłej wody użytkowej. Co więcej zapewnia to dostęp do ciepłej wody i ogrzewania bez umów z dostawcami, dzięki czemu właściciel pompy jest niezależny od innych źródeł energii. Niestety, tak samo jak każde inne urządzenie, również pompa ciepła ma swoje wady. Należą do nich przede wszystkim wysokie koszty zakupu pompy i jej montażu. Niestety mimo, iż inwestycja zwraca się już po kilku latach użytkowania, to jej początkowy koszt przerasta możliwości finansowe wielu osób. Kolejną wadą może być uzależnienie pompy ciepła od działania energii elektrycznej, w przypadku awarii czy przerwy w dostawie prądu, pompa przestaje działać. W przypadku powietrznej pompy, moc cieplna maleje wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej. Oznacza to, że wówczas konieczne będzie zastosowanie drugiego źródła ciepła – grzałki elektrycznej, kotła gazowego lub olejowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *