Energia geotermalna – co to jest?

Energia geotermalna to jedno z ciekawszych OZE. Dzięki niej możemy pozyskiwać ciepło by ogrzewać swój dom w sposób nie zagrażający środowisku, naturalny i bez emitowania jakichkolwiek szkodliwych substancji, czy odpadów. Ale czym właściwie jest energia geotermalna? Jak się ją pozyskuje? Na te pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Energia geotermalna – co to jest?

Najkrócej mówiąc energia geotermalna, to energia czerpana z ciepła ziemi. W samym jądrze naszej planety panuje temperatura 6600 st. Celsjusza. To ciepło przenika kolejne warstwy skorupy ziemskiej i płynącą w niej wodę. Dzięki temu, wystarczy wykonać odwiert na głębokość około 2 km, żeby dostać się do wód o temperaturze 65 st. Celsjusza.

Energię geotermalną dzieli się na 4 główne rodzaje ze względu na temperaturę właśnie:

  • powyżej 180 st. – wysoka,
  • od 100 do 180 st. – średnia,
  • od 30 do 100 st. – niska,
  • poniżej 30 st. – bardzo niska.

Zastosowanie energii geotermalnej

W Polsce mamy 3 rozległe prowincje geotermalne: centralnoeuropejską, przedkarpacką i karpacką. Zajmują one 80% powierzchni kraju. Energia geotermalna szczególnie wykorzystywana jest u nas na Podhalu. W tym rejonie stało się to o 40% bardziej opłacalne niż ogrzewanie gazem. W Zakopanem na przykład, aż 90% hoteli ogrzewa się ciepłem wytwarzanym właśnie z energii geotermalnej.

Są jednak miejsca, gdzie nie ma naturalnego dostępu do wód termalnych. Tam, można stosować pompy ciepła, które umożliwiają nie tylko ogrzewanie, ale i chłodzenie powietrza za pomocą energii geotermicznej, a także ogrzewanie wody użytkowej.

Pompy ciepła są instalowane by ogrzewać domy jednorodzinne w różnych miejscach. Dzięki nim nie ma potrzeby badania czy pod naszą działką przepływają wody o odpowiedniej temperaturze, co jest czasochłonne i drogie. Nie ma też potrzeby prowadzenia głębokich odwiertów. Najefektywniejsze pompy ciepła to takie, które czerpią energię z ziemi na głębokości 1,5 m, gdzie panuje stała temperatura. Fakt, że instalacja jest wtedy układana poziomo, więc trzeba mieć sporo powierzchni, ale za to jej instalacja jest tańsza, a efekty działania zadowalające.

Pompy ciepła – czy to się opłaca?

Obecnie nasze domy ogrzewane są gazem, prądem albo piecem na paliwa kopalne. Każde z wymienionych źródeł energii ma swoje wady i zalety. Największą wadą pomp ciepła jest wysoki koszt inwestycji. Dla niektórych okres zwrotu tego kosztu jest zbyt długi. Przy obecnych trendach budowania pasywnych domów, wyposażonych np. w kolektory słoneczne i doskonale ocieplonych, koszty inwestycji zwracają się w przeciągu 10-15 lat. Natomiast kiedy mowa o pompie ciepła, na zwrot można czekać nawet 30 lat.

Wszystko zależy jednak od podejścia do indywidualnego podejścia zarówno do ekologii, jak i do finansów. Energia geotermalna jest niewyczerpywalnym i stałym źródłem. Nie ma na nią wpływu zmiana nasłonecznienia, deszcze lub ich brak, pora roku, dnia czy nocy. To niewątpliwe zalety czerpania energii cieplnej z ziemi. Mimo to koszty inwestycji, na ten moment przekraczają możliwości finansowe wielu osób. Dlatego nadal więcej jest chętnych na fotowoltaikę niż instalacje geotermalne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *