Fotowoltaika – czy to się opłaca?

Panele fotowoltaiczne określane też potocznie jako fotowoltaika to ostatnio głośny temat. Sporo się o nich mówi w kontekście dbania o jakość powietrza. Rząd co jakiś czas organizuje kolejne dotacje dla gospodarstw domowych, które chciałyby zainwestować w fotowoltaikę na swoje potrzeby. Ale co to dokładnie jest i czy rzeczywiście się opłaca?

Co to jest fotowoltaika?

Mówiąc najprościej panele fotowoltaiczne mają za zadanie zamienić energię słoneczną w energię elektryczną. Fotowoltaikę przyłącza się do istniejącej instalacji elektrycznej budynku. Celem jej zamontowania jest obniżenie kosztów za prąd.

Energię elektryczną z instalacji fotowoltaicznej można wykorzystywać na własny użytek, magazynować lub sprzedawać. Pytanie tylko czy rzeczywiście inwestowanie w panele fotowoltaiczne jest opłacalne?

Panele słoneczne – opłacalność

Faktem jest, że opłacalność instalacji fotowoltaicznej rośnie. W stosunku do 1973 roku, cena paneli słonecznych zmalała o 99%. Oczywiście w zależności od wielkości instalacji, można z niej uzyskać różną ilość prądu. Na przykład w Polsce panele o mocy 1 kWp skierowane na południe wytwarzają rocznie około 900 – 1100 kWh energii elektrycznej. Przeciętna polska rodzina w ciągu roku zużywa średnio 2500 -3500 kWh. Jeśli chcemy założyć instalację, która umożliwi nam taką produkcję, musimy się przygotować na wydatek rzędu 18 000 – 25 000 zł, w zależności od rodzaju użytych paneli, zatrudnionej firmy itp. To wysoka kwota, ale dzięki skorzystaniu z dotacji, można mniej wydać z własnej kieszeni. W przypadku, kiedy sami pokryjemy koszt instalacji, doczekamy się jego zwrotu po 9-10 latach. Przy skorzystaniu z dotacji, okres ten skróci się do 6-7 lat.

Warto też podkreślić, że korzystanie z prądu płynącego z instalacji fotowoltaicznej nic nie kosztuje i jest całkowicie bezobsługowe.

Jak działają ogniwa fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne zrobione są z ogniw krzemowych. Krzem pochłania foton, dochodzi do wybicia elektronu i jego ruchu, który nazywamy już płynięciem prądu. Uzyskujemy prąd stały, który później jest zamieniany przez falownik w prąd zmienny. Ten znowu płynie przez układ zabezpieczający i licznik do sieci albo jest zużywany na bieżące potrzeby. Instalacja taka jest bezobsługowa i bezawaryjna, dzięki jej żywotność spokojnie sięga 25 lat.

Fotowoltaika – zalety

Wśród zalet fotowoltaiki trzeba by wymienić:

  • oszczędności na rachunkach za prąd,
  • ochronę środowiska,
  • niezależność energetyczna.

Dzięki tej ostatniej nie trzeba się martwić rosnącymi cenami za prąd bo po prostu ma się swój własny. Poza tym prąd z fotowoltaiki można wykorzystać do wszystkiego, także do ogrzewania wody.

Dobrym rozwiązaniem, które powinny rozważyć osoby planujące założenie instalacji PV jest net metering. Na czym to polega? Na tym, że nadwyżki prądu niejako magazynujemy w sieci. Rozliczamy się z tego półrocznie. Jeśli w tym okresie zużyliśmy dokładnie tyle prądu, ile wyprodukowaliśmy płacimy jedynie za obsługę sieci. Jeśli natomiast zużyliśmy więcej niż wyprodukowaliśmy, płacimy też za różnicę. W sytuacji nadwyżki wyprodukowanego prądu, możemy go sprzedać do sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *