Fotowoltaika

Fotowoltaika dofinansowanie 2021 – dla firm, rolników i gospodarstw domowych

falownik

Fotowoltaika dofinansowanie 2021 – z jakich programów będzie można skorzystać w tym roku, żeby zmniejszyć koszty inwestycji w instalację PV? W obliczu stale rosnących cen energii elektrycznej panele fotowoltaiczne stają się dla wielu tańszą alternatywą. Według prognoz w 2021 roku fotowoltaika wciąż będzie się cieszyła dużą popularnością. Z pewnością przyczynią się do tego dostępne pożyczki i dotacje. Dzięki nim, koszt inwestycji znacznie maleje. Jakie konkretnie programy będą dla nas dostępne w 2021 roku?

Fotowoltaika dofinansowanie 2021 – dostępne programy

W roku 2021 dofinansowanie do fotowoltaiki zapewniać będą programy:

 • Mój Prąd
 • Ulga termomodernizacyjna
 • Czyste Powietrze
 • Agroenergia
 • Energia Plus
 • Programy regionalne
 • Pożyczki bankowe

Mój Prąd 2021

Spośród programów oferujących dofinansowanie do fotowoltaiki dla gospodarstw domowych chyba największym powodzeniem cieszył się program Mój Prąd. Do tej pory przeprowadzono II nabory. Drugi zakończył się 06.12.2020 roku. Kiedy zacznie się III nabór wniosków? Najprawdopodobniej będzie to w I połowie 2021 r. Zanim rozpocznie się III tura konieczne będzie dostosowanie systemów informatycznych do planowanych usprawnień oraz potwierdzenie kontynuacji jej finansowania. Tak wypowiedział się na ten temat podsekretarz stanu Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Zmiany w programie Mój Prąd 2021

Na ten moment wiemy, że Program Mój Prąd ma zostać zmodyfikowany. Planuje się poszerzenie możliwości dofinansowania na:

 • punkty ładowania samochodów elektrycznych,
 • pompy ciepła,
 • przydomowe magazyny energii (akumulatory).

Trwają także prace nad stworzeniem zachęt dla beneficjentów do wykorzystywania także rozwiązań hybrydowych. Chodzi o łączenie niesterowalnych źródeł wytwórczych OZE z magazynem energii.

Dlaczego III nabór zacznie się tak późno?

Niektórzy zastanawiają się dlaczego tak długo trzeba czekać na rozpoczęcie III tury naboru wniosków o dofinansowanie do fotowoltaiki. Resort wyjaśnia, że przyczyną jest konieczność podsumowania i oceny całego naboru, co niestety potrwa. Pod koniec II tury – w listopadzie i grudniu – ogromnie wzrosła liczba składanych wniosków. W samym listopadzie napływało aż 1500 wniosków dziennie, przy czym dla porównania, w październiku było 1000 wniosków na dzień. Na 22 grudnia do oceny zostało 150 000 wniosków. Stąd też najbliższe miesiące będą przeznaczone na weryfikację kompletności i prawidłowości wniosków oraz punktowanie ich i odrzucanie tych niespełniających warunków. Zgodnie z przewidywaniami sprawdzanie wniosków z II tury zostanie zakończone najpóźniej w czerwcu 2021 roku, dlatego dopiero wtedy będzie można rozpocząć kolejny nabór.

Fotowoltaika dofinansowanie 2021 – ulga termomodernizacyjna

Ulga termomodernizacyjna została wprowadzona 1 stycznia 2019 r. Dzięki niej zaistniała możliwość odliczenia wydatków poniesionych na przedsięwzięcia termomodernizacyjne w swoim budynku. Ulga przysługuje podatnikom podatku dochodowego opłacającym podatek według skali podatkowej, 19% stawki podatku oraz opłacającym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Maksymalna kwota odliczenia wynosi 53 000 zł. Poniesione koszty można odliczać przez maksymalnie 6 lat. Dotyczy to osób, których roczny dochód jest niższy od poniesionych kosztów. Szczegółowe informacje na temat ulgi termomodernizacyjnej znajdziesz w artykule: ulga termomodernizacyjna 2020 – wszystko co musisz wiedzieć.

Czyste Powietrze 2021

Kolejnym ważnym sposobem na uzyskanie dofinansowania do fotowoltaiki w 2021 r. będzie program Czyste Powietrze. Ma wspierać działania termomodernizacyjne, do których zalicza się także montaż paneli fotowoltaicznych. Dotacja może pokryć maksymalnie 50% kosztów mikroinstalacji fotowoltaicznej. Jej kwota nie przekroczy jednak 5000 zł.

Co ważne, dotacje w programie są podzielone na bezzwrotne i częściowo zwrotne.

Beneficjenci to osoby fizyczne, które są właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnych budynków mieszkalnych albo wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Ich roczny dochód nie przekracza 100 000 zł.

Agroenergia – dofinansowanie fotowoltaiki dla rolników 2021

Rolnicy mogą korzystać z programu Agroenergia. Jego celem jest zmniejszenie zanieczyszczeń powodowanych przez działalność rolniczą i zwiększenie udziału OZE w produkcji energii. W ramach programu dostępne jest dofinansowanie na fotowoltaikę dla rolników indywidualnych oraz osób będących właścicielami lub dzierżawcami nieruchomości od 1 do 300 ha, od co najmniej roku.

Wysokość dofinansowania zależy od mocy instalacji:

 • 10 do 30 kW – zwrot do 20% kosztów instalacji, ale nie więcej niż 15 ooo zł,
 • 30 do 50 kW – zwrot do 13% kosztów instalacji, ale nie więcej niż 20 000 zł.

Ważne:

 • dofinansowanie nie obejmuje przedsięwzięć rozpoczętych przed złożeniem wniosku
 • dofinansowanie obejmuje tylko instalację nowych urządzeń (data produkcji nie wcześniejsza niż 24 miesiące przed montażem).

Fotowoltaika dofinansowanie dla firm – Energia Plus 2021

Firmy mogą korzystać z dofinansowania na fotowoltaikę w ramach programu Energia Plus. Wnioski w wersji elektronicznej można składać przez generator wniosków do 17.12.2021 r. albo do wyczerpania środków.

Przewidziane wsparcie ma formę pożyczki do 85% kosztów kwalifikowanych lub dotacji do 50% kosztów kwalifikowanych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *