Fotowoltaika

Fotowoltaika jaka moc? Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej?

Kiedy w wyszukiwarkę wpiszesz: fotowoltaika jaka moc, znajdziesz mnóstwo stron, a na nich mnóstwo informacji i porad, niekiedy ze sobą sprzecznych. Stąd w dzisiejszym artykule zamierzamy wyjaśnić wszystko co wiąże się z wyliczaniem odpowiedniej mocy dla swojej fotowoltaiki.  Dowiedz się jak zrobić to właściwie i uniknąć strat!

Jak zacząć?

Większość osób rozważających zakup fotowoltaiki na potrzeby swojego gospodarstwa domowego staje przed wyzwaniem związanym z doborem odpowiedniej mocy dla swojej instalacji. Od czego w ogóle zacząć? Od sprawdzenia jakie mamy roczne zużycie energii elektrycznej. Kiedy już je sprawdzimy, musimy jeszcze się zastanowić czy nie planujemy zmian, które mogą nasze zużycie znacząco zwiększyć. Czy np. nie przymierzamy się do wymiany kuchenki gazowej na indukcyjną oraz zakupu zmywarki do naczyń. Celem takiego myślenia jest oszacowanie spodziewanego zużycia energii.

Dlaczego właśnie od tego zaczynamy? Bo nie ma lepszego sposobu na zmarnowanie pieniędzy niż zakup przewymiarowanej instalacji. Ilość energii wyprodukowanej w ciągu roku przez instalację nie powinna przekroczyć naszego rocznego zużycia. Zbyt duża instalacja to niepotrzebne zawyżenie kosztu inwestycji w fotowoltaikę, a przez to dłuższy okres zwrotu. To także strata nadwyżek energii. Nie możesz ich odsprzedać, więc to, czego nie wykorzystasz najzwyczajniej w świecie przepadnie. Krótko odpowiadając  na pytanie – fotowoltaika jaka moc? – nie większa niż nasze roczne zużycie energii!

Naprawdę zawsze lepiej kupić fotowoltaikę o mniejszej mocy – niepokrywającej naszego zużycia, niż o zbyt dużej mocy.

Średnie zużycie prądu w Polsce

Oczywiście osoby, które dopiero budują dom nie dysponują rachunkami za prąd z poprzedniego roku, więc będą musiały oszacować swoje zużycie w inny sposób. Pewną pomocą może być skorzystanie z uśrednionych danych. Dlatego poniżej przedstawimy średnie roczne zużycie energii w domach jednorodzinnych w Polsce.

Dom jednorodzinny:

  • bez ogrzewania elektrycznego, przepływowego ogrzewacza wody i kuchni elektrycznej:
    • 2 osoby  – średnio 3600 kW,;
    • 4 osoby – średnio 4000 kWh;
  • bez ogrzewania elektrycznego, bez przepływowego ogrzewacza wody, z kuchenką elektryczną
    • 2 osoby – średnio 3900 kWh,
    • 4 osoby – średnio 4500 kWh.

Kiedy już wiemy ile energii potrzebuje nasze gospodarstwo, możemy powoli przejść do ustalania jaką moc powinna mieć nasz fotowoltaika. W naszych warunkach system fotowoltaiczny o mocy 1,25 kWp wyprodukuje energię elektryczną o wartości w przybliżeniu 1000 kWh. Jeśli więc nasze szacowane roczne zapotrzebowanie wynosi 3000 kWh, powinniśmy kupić instalację PV o mocy 3,75 kWp.

Oczywiście instalacja nie produkuje przez cały rok tyle samo energii. W okresach letnich jest jej więcej, w zimowych mniej. Latem mamy zwykle spore nadwyżki, które trafiają do sieci energetycznej, do której jesteśmy podpięci. Potem w zimie, w czasie niższej produkcji prądu, możemy z sieci odbierać letnie nadwyżki. Przy czym trzeba pamiętać, że w przypadku instalacji o mocy do 10 kW, z oddanej do sieci 1 kWh odbierzemy tylko 0,8 kWh. Gdy instalacja jest większa (10-50 kW) będziemy odbierać 0,7 kWh z wytworzonej wcześniej 1 kWh. Tyle o tym, co się dzieje z nadwyżkami i wracamy do wyliczania mocy fotowoltaiki!

Fotowoltaika jaka moc?

A teraz przejdźmy do bardziej matematycznych narzędzi pomagających nam ustalić odpowiednią moc instalacji fotowoltaicznej. Tym narzędziem jest wzór:

wzor na moc fotowoltaiki

 

 

Gdzie:

Ek – energia zużywana w ciągu roku [kWh]

a – udział bieżącej konsumpcji własnej [%]

b – udział ilości energii oddanej do sieci [%]

a+b = 100%

opust – 08, za 1 kWh (instalacja PV o mocy do 10 kW); 07 za 1 kWh (instalacja o mocy 10-50 kW)

uzysk – roczna produkcja energii z 1 kWp zainstalowanej mocy przez fotowoltaikę [kWh]

Oczywiście samemu można szukać odpowiedzi na tytułowe pytanie – fotowoltaika jaka moc? – ale zwykle lepiej jest, żeby takich obliczeń dokonali profesjonaliści. Przecież, żeby wiedzieć dokładnie jaki będzie uzysk konieczne jest przeprowadzenie symulacji uzysków przy konkretnym usytuowaniu instalacji. Znaczenie mają tutaj kąt nachylenia powierzchni terenu i odchylenie od południa. Może się niestety okazać, że choć bardzo chcemy mieć instalację, która w pełni pokryje nasze roczne zapotrzebowanie na prąd, to nie mamy na taką wystarczająco dużo miejsca. To kolejny powód, dla którego mądrze jest wezwać fachowców, którzy ocenią potencjał naszego dachu, podwórza, generalnie powierzchni, którą dysponujemy pod instalację PV. Dopiero wtedy zyskujemy pełny obraz sytuacji i możemy podjąć świadome decyzje dotyczące naszej inwestycji w fotowoltaikę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *