Fotowoltaika

Fotowoltaika na dachu czy na ziemi?

fotowoltaika na dachu

Popularność fotowoltaiki rośnie w zawrotnym tempie. Inwestuje w nią coraz więcej gospodarstw domowych i firm. Dzięki takiej instalacji można samodzielnie wytwarzać energię na własne potrzeby. Jednak wydajność instalacji fotowoltaicznej w dużej mierze zależy od tego czy odpowiednio dobierze się miejsce ułożenia paneli PV. Najczęściej układa się je na dachach lub na ziemi. Co jest lepszym rozwiązaniem – fotowoltaika na dachu czy jednak na ziemi? Jak wybrać optymalne miejsce dla swojej instalacji?

Fotowoltaika na dachu

Dla osób, które nie mają zbyt dużego terenu do zagospodarowania często jedynym rozwiązaniem jest umieszczenie instalacji fotowoltaicznej na dachu. Żeby jednak wszystko działało jak należy trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników:

  • nachylenie – kąt nachylenia dachu,
  • kierunek dachu,
  • wytrzymałość konstrukcji,
  • zacienienie.

Optymalne nachylenie dachu dla fotowoltaiki

W każdej porze roku kąt padania promieni słonecznych się zmienia. Niektóre panele mają możliwość śledzenia ruchu słońca i dopasowywania swojego nachylenia. Dzieje się tak dzięki tzw. „trackerom fotowoltaicznym”.

Mocowania na panele PV sterujące kierunkiem ich położenia i nachylenia określa się jako systemy nadążne. Zastosowanie takich systemów pozwala na zwiększenie efektywności instalacji fotowoltaicznej nawet o 60%.

Nieruchome panele słoneczne wymagają jednak dobrania kąta nachylenia na stałe. Zwykle dachy mają spadek w przedziale 30°-40°. Za optymalne i uniwersalne przyjmuje się ustawienie paneli fotowoltaicznych pod kątem 45°, więc można je montować płasko na spadzistym dachu. Na dachach płaskich konieczne jest wybranie takiej instalacji montażowej, która utrzyma panele słoneczne pod odpowiednim kątem.

Fotowoltaika na dachu – kierunek

W jakim kierunku powinny być zwrócone panele fotowoltaiczne? Najlepiej na południe. A co jeśli nie ma takiej możliwości? Wtedy stosuje się instalacje łączone wschód-zachód. Większa powierzchnia sprawia, że panele w takim układzie również mają dobre warunki do funkcjonowania. Natomiast zdecydowanie nie należy układać paneli w kierunku północnym.

Wytrzymałość dachu

Fotowoltaika na dachu świetnie się sprawdzi o ile Twój dach ma odpowiednią wytrzymałość. Zanim więc zabierzesz się za zakup i montaż, sprawdź czy dach wytrzyma dodatkowe obciążenie. Każdy pojedynczy panel waży uśredniając około 18 kg. Do tego trzeba jeszcze dodać ciężar samej instalacji montażowej. Oczywiście należy też pamiętać, że zimą dochodzi dodatkowo ciężar pokrywy śnieżnej. Jeśli masz wątpliwości czy konstrukcja dachu poradzi sobie z obciążeniem, to lepiej wybrać inne miejsce pod fotowoltaikę.

Zacienienie

Bardzo ważne jest, żeby panele fotowoltaiczne nie były zacienione. Zacienienie choćby 3% instalacji może powodować 25% spadek jej mocy. Dlaczego tak się dzieje? Każdy panel, zarówno poli- jak i monokrystaliczny, zbudowany jest z połączonych szeregowo pojedynczych ogniw krzemowych (60-72). Wynika z tego, że z ich pracy otrzymujemy prąd równy prądowi wytwarzanemu przez najsłabsze ogniwo, czyli w przypadku zacienienia, właśnie przez zacieniony panel. Oznacza to, że w przypadku zacienienia nawet kawałka jednego panela, spadnie moc wszystkich paneli w łańcuchu.

Dlatego właśnie jeśli planujesz fotowoltaikę na dachu sprawdź czy w jakiś porach dnia jego powierzchnia nie jest ocieniona przez drzewa lub nawet komin.

Kiedy uwzględni się wszystkie wspomniane elementy i dostosuje do nich instalację, to fotowoltaika na dachu bardzo dobrze się sprawdzi. Ale czy lepiej niż fotowoltaika położona na ziemi?

Fotowoltaika na ziemi

Instalację fotowoltaiczną ustawia się na ziemi zazwyczaj w sytuacji, kiedy dach nie spełnia warunków niezbędnych do jej odpowiedniego funkcjonowania. Panele wolnostojące możemy ustawić pod dowolnym kątem i nie musimy się martwić o ciężar konstrukcji. Jednak system podtrzymujący musi być solidniejszy niż gdybyśmy instalację kładli na dachu. Niekiedy potrzebne są betonowe fundamenty, ale można też wbić go bezpośrednio w grunt. Konstrukcja musi być na tyle solidna, żeby panele trzymały ustawiony kąt i przetrwały najróżniejsze warunki pogodowe.

Na szczęście pod koniec zeszłego roku obniżono kwotę podatku za  instalację PV na ziemi do 8%. Właśnie tyle wynosił podatek w przypadku instalacji umiejscowionej na dachu i pod koniec zeszłego roku, ta sama stawka została zastosowana także do instalacji naziemnych. Jest to spora zmiana, bo wcześniej trzeba było zapłacić 23% podatku.

W przypadku paneli ulokowanych na ziemi też trzeba się upewnić, że o żadnej porze dnia, żadna ich część nie będzie zacieniona.

Umiejscawianie fotowoltaiki na ziemi ma tę zaletę, że na ogół daje możliwość zagospodarowania większej przestrzeni. Przy zastosowaniu instalacji z trackerami fotowoltaicznymi możemy też zdecydowanie zwiększyć wydajność swojej fotowoltaiki. Poza tym, czyszczenie i konserwacja paneli ustawionych na ziemi jest znacznie prostsze niż w przypadku paneli położonych na dachu.

Fotowoltaika na dachu czy na ziemi?

Fotowoltaika na dachu to rozwiązanie, które ma wiele zalet. W przypadku osób prywatnych często jest najlepszym wyjściem. Panele nie zabierają przestrzeni na działce, która przecież nie zawsze jest duża, i nie psują widoku.

Jeśli jednak nie da się zainstalować ich na dachu bo byłyby ustawione w złym kierunku albo zacienione, pozostaje znaleźć im miejsce na ziemi.

Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, więc każdy musi rozważyć osobiście, co będzie najlepsze w jego przypadku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *