Fotowoltaika

Fotowoltaika w 2021

Zainteresowanie fotowoltaiką wzrosło na całym świecie. W ostatnich latach, w Polsce, coraz więcej osób decydowało się na inwestycję w instalacje fotowoltaiczne. Jest to związane z chęcią zaoszczędzenia pieniędzy oraz z zauważalnymi wzrastającymi cenami prądu. Z pewnością dużą rolę odgrywają dofinansowania, ponieważ pozwalają na zakup i instalację fotowoltaiki – na bardzo korzystnych warunkach. Czy tak samo będzie w 2021 roku?

Opłacalność instalacji fotowoltaicznych w 2021 roku

Pandemia koronawirusa dała się we znaki wielu branżom. Zakładano, że tak samo będzie w branży fotowoltaicznej. Jednak wzrost cen był tylko tymczasowy i szybko wróciły do normy. Wiele wskazuje na to, że przyszły rok może być jednym z lepszych pod względem opłacalności fotowoltaiki.  Bloomberg New Energy Finance prognozuje, że czeka nas spadek cen do ok. 15%. W 2021 roku inwestycje w energię odnawialną będą korzystne  dla gospodarstw domowych i podmiotów biznesowych, dzięki programom wspierającym finansowo rozwój energetyki.

Program ,,Mój prąd” – czy będzie kontynuacja?

Wraz z końcem 2020 roku, skończyła się część programów wspierających rozwój sektora fotowoltaicznego. Wiadomo natomiast, że w 2021 wciąż będą środki z innych programów. Do nich należą m.in. ,,Czyste powietrze” i wspomniany już ,,Mój prąd”, który ma być rozszerzony o nowe rozwiązania. Zaplanowano dopłaty do domowych ładowarek do samochodów elektrycznych oraz do rozwiązań hybrydowych – fotowoltaiki z magazynami energii.

Kontynuacja programu ruszy w pierwszej połowie 2021 r. NFOŚiGW podkreśla, że wnioski, które będą złożone poprawnie do końca terminu naboru będą rozpatrzone. W związku z tym wnioski z błędami nie będą przekazane do kolejnego naboru.  Reasumując, oznacza to w praktyce, że możemy wniosek, dopiero po ogłoszeniu kolejnego naboru.

Fotowoltaika a nowelizacja ustawy OZE

W 2021 roku czekają nas kolejne zmiany w ustawie o OZE. Są to m.in.:

  • Wydłużenie terminu obowiązywania prosumenckiego systemu opustów do 30 czerwca 2045 roku
  • Przedłużenie obowiązkowych programów pomocy publicznej w ramach aukcji OZE oraz systemów FIT/FIP do 30 czerwca 2026 roku
  • Ograniczenie obowiązku posiadania koncesji dla firm wykonujących swoją działalność w zakresie małych instalacji fotowoltaicznych

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *