Gaz

Gaz drożeje. Podwyżki cen od 10 sierpnia

Prezes URE zatwierdził na początku miesiąca podwyżki cen gazu. Dokładniej, od 10 sierpnia gaz drożeje o 5,9%. Kogo obejmą podwyżki, jak wpłyną na nasze rachunki?

Decyzja została podjęta 25 lipca 2018 roku, dotyczy ona zmiany taryfy PGNiG. Podwyżka o niecałe 6% będzie dotyczyć tylko gospodarstw domowych. Oznacza to też, że opłata dystrybucyjna za dostarczanie gazu oraz obniżona w marcu tego roku stawka opłat abonamentowych pozostanie bez zmian. Gaz drożeje póki co jednak tylko do końca roku, czyli do 31 grudnia 2018.

Wszystko to oznacza, że w nowej taryfie gaz drożeje o 3,6%. Samo PGNiG twierdzi, że to i tak mniej o 8% w porównaniu do tego, co płaciliśmy pod koniec 2015 roku. W przeciągu ostatnich trzech lat spółka wielokrotnie obniżała koszt gazu.

Dla kogo gaz zdrożeje najbardziej?

Według URE, pomimo tej podwyżki, inne składniki tej oferty nie uległy zmianie. I dlatego tez faktyczna odczuwalna podwyżka cen dla klientów PGNiG jest mniejsza i wynieść w granicach 5,3%. Ma to dotyczyć zarówno gazu wysokometanowego jak i gazów zaazotowanych. Jako, że stawki za dostawę gazu nie wzrastają, osoby, które mają umowy kompleksowe zapłacą więcej o:

  • 3,60% dla odbiorców gazu wysokometanowego,
  • 3,80% dla odbiorców zaazotowanego GZ – 35 (Ls),
  • 3,88%  dla odbiorców gazu zaazotowanego GZ – 41,5 (Lw).

Urząd Regulacji Energetyki szacuje też, że najbardziej zmiany ceny gazu odczują Ci, którzy ogrzewają mieszkanie przy jego pomocy. Średnio miesięcznie będą oni płacić 11 zł więcej. Te gospodarstwa, w których gaz wykorzystywany jest do podgrzewania wody i przygotowywania jedzenia zapłacą miesięcznie więcej o 3,32 zł. Ci, którzy korzystają z gazu tylko do gotowania, nawet nie odczują tych zmian – zapłacą oni o 57 groszy więcej w skali miesiąca.

Gaz drożeje

Jednocześnie PGNiG stara się odwrócić uwagę od tych podwyżek i chwali się, że jej odbiorcy od początku 2016 do końca 2018 roku zaoszczędzili dzięki wcześniej wspomnianych obniżkom cen nawet:

  • 860 zł na ogrzewaniu mieszkania/domu
  • 275 zł na podgrzewaniu wody
  • 60 zł na przygotowywaniu jedzenia

Ale te wyliczenia nie zmieniają faktu, że od teraz i tak będziemy płacić więcej.

Dlaczego gaz drożeje?

Gaz drożeje ze względu na sytuację polityczną za granicami naszego kraju. Ceny musiały wzrosnąć ze względu na coraz wyższe koszta zakupu gazu ziemnego wysokometanowego. PGNiG skupuje go od Towarowej Giełdy Energii. A tam ceny rosną ze względu na wojnę celną pomiędzy USA i Chinami, szybki spadek wydobycia ropy naftowej w Libii, Wenezueli, Angoli i Nigerii. Również sankcje nałożone przez USA na Iran maja duże znaczenie (sankcje te będą mogły nawet uniemożliwić zakup irańskiej ropy przez kraje UE).

…i prąd też

A rosnące ceny węgla, jak i drożejące prawa do emisji dwutlenku węgla sprawią, że w przyszłym roku będziemy zmuszeni zapłacić za prąd nawet 15% więcej – według danych Forum Energii, przeciętne gospodarstwo domowe na rachunki za prąd w 2019 zapłaci od 140 do 210 zł więcej (od 11,50 do 17,50 zł miesięcznie). Niestety nie tylko najbliższe miesiące, ale też i lata będą stały pod znakiem podwyżek cen za prąd i gaz.

Przeczytaj: Ceny prądu w 2018 – dlaczego prąd drożeje?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *