Fotowoltaika

Grupa Tauron będzie inwestować w energię z OZE

Grupa Tauron

Grupa Tauron to jeden z największych dostawców energii w Polsce. Do tej pory spółka inwestowała głównie w węgiel, jednak w obliczu zmian w europejskiej energetyce, w dużej mierze wytyczanych przez Unię Europejską, firma dokonała aktualizacji kierunków strategicznych. Teraz Tauron będzie, w zdecydowanie większej mierze, inwestować w OZE. Celem jest zwiększenie udziału źródeł nisko- i zeroemisyjnych w miksie wytwórczym do 65 procent do 2030 roku.

Tauron zainwestuje w OZE – elektrownie wiatrowe

Pierwsza ważna inwestycja poczyniona w ramach nowej strategii, to zakup pięciu farm wiatrowych o łącznej mocy 180 MW. Oznacza to podwojenie mocy wytwórczych w technologiach wiatrowych. Koszt inwestycji wyniósł 137 mln euro.

Grupa Tauron planuje dalej inwestować w kolejne farmy wiatrowe na lądzie (dodatkowe 900 MW), farmy fotowoltaiczne (300 MW), a także w budowę farm wiatrowych na wodzie. Zakłada, że do 2025 roku uda jej się osiągnąć 30 procentowy udział energii ze źródeł nisko- i zeroemisyjnych, a do 2030 roku – udział 65 procentowy.

Dla części planowanych inwestycji Grupa Tauron zamierza starać się o pozyskanie partnerów finansowych.

Grupa Tauron, a fotowoltaika

Grupa Tauron zamierza inwestować w farmy fotowoltaiczne na swoich własnych terenach. W jej posiadaniu jest wiele terenów poprzemysłowych, które doskonale nadają się pod tego rodzaju inwestycje. Obecnie Tauron ma dwa bardzo zaawansowane projekty – farma fotowoltaiczna w Mysłowicach i farma w Jaworznie. Są też następne, np. farma w Stalowej Woli. Oprócz inwestycji w OZE Grupa Tauron będzie inwestować też w dystrybucję, zmniejszy natomiast inwestycje w węgiel.

Tauron zmniejszy inwestycję w węgiel

Równolegle do zwiększania inwestycji na OZE, Tauron będzie ograniczał inwestycję w sektor górniczy i ciepłowniczy. Rozważa się też możliwość sprzedaży części udziałów w takich spółkach Grupy jak Elektrociepłownia Stalowa Wola lub PGE EJ 1.

Dzięki planowanym inwestycjom w OZE o łącznej mocy 1200 MW oraz zastąpieniu wyeksploatowanych bloków, oddaniem do użytku bloku w Jaworznie (moc 910 MW), Grupa Tauron przewiduje obniżenie emisyjności o 20 procent w 2025 roku i o ponad 50 procent w roku 2030.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *