Grupa Tauron będzie inwestować w energię z OZE

Grupa Tauron poinformowała niedawno o wprowadzeniu zmian w swojej strategii. Celem firmy będzie teraz zwiększenie do ponad 65% udziału źródeł nisko- i zeroemisyjnych w miksie wytwórczym. Oznacza to ewidentny zwrot firmy ku zielonej energii. Trudno się temu dziwić biorąc pod uwagę obecne tendencje i wymogi stawiane wobec kraju przez UE.

Prezes TAURONA komentuje zmianę

„Wprowadzenie nowych opcji do strategii Grupy będzie podstawą bezpiecznej i zrównoważonej transformacji TAURONA, a także zwiększy potencjał inwestycyjny dla rozwoju odnawialnych źródeł energii” – mówi Filip Grzegorczyk, prezes zarządu TAURON Polska Energia. – „Zaktualizowane kierunki strategiczne uwzględniają zmiany w otoczeniu rynkowym i regulacyjnym, przede wszystkim powstanie w Polsce dwutowarowego rynku energii, wejście w życie konkluzji BAT, ograniczenie wsparcia dla energetyki konwencjonalnej po 2025 r., a także wzrost cen uprawnień do emisji CO2″.

Rozwój czystej energii ma stać się podstawą budowy wartości Grupy TAURON. Grupa TAURON ma w planach inwestycje w farmy wiatrowe na lądzie (dodatkowe 900 MW), farmy fotowoltaiczne (kolejne 300 MW) i morskie farmy wiatrowe. Cele te zamierza realizować do 2025 roku.

Oczekiwane rezultaty nowych działań

Grupa TAURON zamierza dzięki podjęciu nowych działań inwestycyjnych zwiększyć udział nisko- i zeroemisyjnych źródeł do blisko 30 % w 2025 roku i ponad 65% w roku 2030. Marek Wadowski, wiceprezes zarządu TAURON Polska Energia ds. finansów informuje, że „Dla części planowanych projektów zakładamy pozyskanie partnerów finansowych i realizację inwestycji z ok. 20 proc. udziałem kapitałowym Grupy TAURON oraz możliwość zarządzania tymi aktywami przez Grupę”.

Grupa TAURON zamierza przeprowadzić rynkową weryfikację możliwości optymalizacji portfela inwestycji i ograniczenia działania w sektorach górniczym oraz ciepłowniczym. Rozważa też sprzedaż udziałów w spółce Elektrociepłownia Stalowa Wola, a także w spółce PGE EJ 1. Analizie poddana będzie też sprzedaż Zakładu Górniczego Janina i spółki TAURON Ciepło.

Jarosław Broda, wiceprezes zarządu TAURON Polska Energia ds. zarządzania majątkiem i rozwoju podkreśla, że wspomniane wyżej inwestycje w OZE o łącznej mocy 1200 MW razem z zastąpieniem wyeksploatowanych bloków przez blok o mocy 910 MW w Jaworznie obniży emisyjność Grupy TAURON o przeszło 20% do 2025 r. i o ponad 50% do roku 2030 w stosunku do roku 2018.

Grupa TAURON planuje rozwój oferty

Grupa TAURON planuje dynamiczny rozwój oferty dla wszystkich grup klientów, dla klientów indywidualnych, przedsiębiorstw i samorządów. To właśnie sprzedaż i rozwój nowych produktów i usług ma stać się bazą wzrostu Grupy.

 Szczególny nacisk położymy na poszerzenie portfolio usług dla klientów biznesowych m.in. w zakresie doradztwa zarządzania majątkiem i infrastrukturą energetyczną oraz poprawy efektywności energetycznej. Bardzo dobrze odbierany jest inteligentny system zarządzania energią elektryczną od TAURONA, który zainstalowany w budynkach wielokubaturowych, np. galeriach handlowych czy biurowcach, jest w stanie wygenerować oszczędności w zużyciu energii przez naszych klientów średnio o kilkanaście procent w ciągu roku. Będziemy również rozwijać testowane już we Wrocławiu rozwiązania smart city i usługi z obszaru szeroko rozumianej elektromobilności. Do końca 2020 roku oddana zostanie do użytku sieć 150 stacji ładowania aut elektrycznych oraz kompletny system do zarządzania e-mobilnością.  – mówi Kamil Kamiński, wiceprezes zarządu TAURON Polska Energia ds. klienta i wsparcia korporacyjnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *