Fotowoltaika

Instalacja fotowoltaiki – odliczanie od podatku

instalacja-fotowoltaiki

W dniu 1 stycznia 2019 roku weszła w życie ustawa umożliwiająca odliczenie od podatku kwoty, która wydana została na przedsięwzięcia termomodernizacyjne. Zgodnie z nową ustawą od podatku odliczyć można odliczyć ogniwa fotowoltaiczne wraz z osprzętem, a także montaż instalacji fotowoltaicznej. Ulgę tą umożliwia rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju. Instalacja fotowoltaiki – odliczanie od podatku dla kogo i jak?

Kto może skorzystać z ulgi?

Z ulgi podatkowej skorzystać mogą podatnicy, rozliczający swoje podatki według 17% i 32% skali podatkowej, osoby płacące jednolitą stawkę 19%, a także płatnicy, którzy opłacają ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Aby skorzystać z ulgi podatkowej należy być prawnym właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego. Budynek ten musi stanowić samodzielną całość.

Ustawa pozwala na to, aby właściciele domów, w których zainstalowano moduły fotowoltaiczne wydzielili w nich do dwóch lokali mieszkalnych lub jednego lokalu mieszkalnego i jednego lokalu użytkowego, którego powierzchnia nie będzie przekraczać 30% całkowitej powierzchni domu. Ulga podatkowa dotyczy tylko budynków już wybudowanych, nie można w odliczeniach uwzględniać domów, które są w trakcie budowy lub projektowania.

Co można odliczyć od podatku?

Kwota odliczenia od podatku nie może przekroczyć 53 000 złotych, jeśli kwota odliczenia nie została pokryta w rocznym dochodzie, resztę z niej odliczać można w kolejnych rozliczeniach PIT, nawet do 6 lat. W kwocie odliczenia od podatku uwzględnić można wszystkie materiały budowlane, urządzenia oraz usługi związane z ich realizacją. Oznacza to, że od podatku odliczyć można: koszt paneli falownika, podłączenia oraz robocizny. Odliczeniom od podatku nie podlegają wydatki sfinansowane ze środków uzyskanych w dowolnej formie m.in. dotacje gminne i fundusze ochrony środowiska.

Odliczeniu od podatku podlega każdy rodzaj materiału wykorzystywanego do budowy instalacji. Z ulgi też skorzystać mogą również osoby, które chcą połączyć instalacje fotowoltaiczne z pompami ciepła. Okres realizacji projektu może być rozłożony na 36 miesięcy, licząc od końca roku podatkowego, w którym podatnik posiada pierwszy udokumentowany wydatek na cele fotowoltaiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *