Fotowoltaika

Instalacja fotowoltaiki – odliczenie od podatku

instalacja fototoltaiki

Od początku 2019 roku weszła w życie ustawa, zgodnie z którą można odliczyć od podatku wydatki na przedsięwzięcia termomodernizacyjne, w tym także na zakup i montaż fotowoltaiki. Odliczenie może objąć “materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia”. Co to dokładnie znaczy w przypadku instalacji fotowoltaicznej? I jak odliczyć fotowoltaikę od podatku?

Instalacja fotowoltaiki – co można odliczyć odliczyć od podatku?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra, stanowiącym załącznik do wspomnianej ustawy, odliczeniu podlegają wydatki poniesione na zakup paneli fotowoltaicznych, falownika oraz na podłączenie i montaż instalacji.

Ograniczenia

Jest jednak pewne ograniczenie. Kwota odliczana od podatku nie może przekroczyć 53 000 zł. Może się zdarzyć, że kwota odliczenia nie zostanie pokryta z rocznego dochodu podatnika. W takim wypadku można pozostałą część tej kwoty odliczać w kolejnych zeznaniach PIT aż do 6 lat.

Przykład:

Rozważmy przykład. Powiedzmy, że ktoś chce zakupić fotowoltaikę, sprawdził oferty różnych firm i otrzymał wyceny, z których wynika, że instalacja fotowoltaiki to będzie dla niego wydatek rzędu 15 000 zł. Według ustawy może odliczyć tę kwotę od podatku, co pozwoli o pomniejszenie go o 18% tej kwoty, czyli 2700 zł. Na zeznaniu PIT w pierwszym roku odlicza 1500 zł, w kolejnym pozostałe 1200 zł (w sumie 2700 zł). W ten sposób cała kwota zostanie odliczona w ciągu 2 lat.

Odliczenie fotowoltaiki z dotacją

A co w sytuacji, kiedy część inwestycji pokryje dotacja? Wtedy kwotę odliczenia należy pomniejszyć o wysokość dotacji. Wróćmy do przykładu podanego wyżej. Gdyby ktoś dostał 5 000 zł dotacji z programu Mój Prąd, to z własnej kieszeni musiałby wyłożyć 10 000 zł i tylko tę kwotę może odliczyć od podatku, będzie to więc 18% od 10 tys zł, czyli 1800 zł.

Odliczenia należy dokonać w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *