Instalacja fotowoltaiki – odliczanie od podatku

Instalacja fotowoltaiki to niemały wydatek. Dla wielu właśnie wysokość ponoszonych kosztów stanowi przeszkodę w podjęciu ostatecznej decyzji. Warto jednak wiedzieć, że od 1 stycznia 2019 roku funkcjonuje ustawa, dzięki której można odliczyć od podatku kwotę wydaną na przedsięwzięcia termomodernizacyjne. Rozporządzenie obejmuje także ogniwa fotowoltaiczne z osprzętem oraz usługę montażu instalacji.

Zobacz też: OZE – co to? Czyli wszystko o odnawialnych źródłach energii

Instalacja fotowoltaiki – ulga podatkowa 2019

Odliczyć można wszelkie “materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia”. Konkretnie w przypadku fotowoltaiki będą to koszty samych paneli, falownika, a także podłączenia i robocizny.

Oczywiście ustawa zakłada też pewne ograniczenia. Wysokość kwoty odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł. Co ważne, jeśli w rocznym dochodzie kwota odliczenia nie zostanie pokryta, można odliczać ją w kolejnych zeznaniach podatkowych aż do 6 lat.

Nie można natomiast odliczyć od podatku wydatków, które zostały pokryte z dotacji albo zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.

Instalacja fotowoltaiki – czy się opłaca? Przykład

Jak w obliczu nowej ustawy wygląda opłacalność fotowoltaiki. Najlepiej można to ocenić na przykładzie.

Załóżmy, że osoba X chce zamontować instalację fotowoltaiczną na swoim dużym, skierowanym na południe dachu. Roczne zużycie prądu w jej domu wynosi 4000 kWh. Z wyceny instalatorów wynika, że koszt założenia instalacji wyniesie około 15 000 zł.

X zamierza odliczyć koszt fotowoltaiki na swoim PIT-e. Ustawa daje mu możliwość odliczenia od podstawy podatku całej kwoty inwestycji. Zmniejszy to podatek o 2700 zł, czyli 18% z 15 000. Pierwszego roku X odlicza 1500 zł, a drugiego pozostałe 1200 zł. Całość inwestycji zwróci mu się w mniej niż 6 lat, a potem będzie już tylko zyskiwał nie musząc płacić za prąd.

W ramach ustawy odliczeniu od podatku podlegają nie tylko panele fotowoltaiczne. Są to też inne przedsięwzięcia podejmowane na domach jednorodzinnych w celu ‚poprawy efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery’. Mogą to być termoizolacja budynku czy wymiana pompy ciepła.

Według szacunków Ministerstwa Finansów z nowej ulgi podatkowej skorzysta w 2019 roku około 100 000 Polaków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *