Fotowoltaika

Jak działa fotowoltaika? Wszystko o działaniu fotowoltaiki!

jak działa fotowoltaika

W ostatnim czasie coraz więcej osób interesuje się fotowoltaiką. Oferowane przez rząd dofinansowanie fotowoltaiki sprawia, że inwestycja wydaje się być coraz bardziej dostępna dla różnych grup osób. Do tego dochodzi wizja niezależności od zmian cen prądu i związany z tym spokój oraz świadomość, że to dobre dla środowiska. Podane argumenty sprawiają, że sporo osób zastanawia się jak działa fotowoltaika i czy w ich przypadku też warto w nią zainwestować. Właśnie dlatego w dzisiejszym artykule opowiemy wszystko, co powinno się wiedzieć o działaniu fotowoltaiki.

Fotowoltaika – co to jest?

Zacznijmy od wyjaśnienia co to jest fotowoltaika. Fotowoltaika to dziedzina nauki i techniki, która zajmuje się przetwarzaniem światła słonecznego w energię elektryczną. Popularnie mianem fotowoltaiki określa się też instalacje fotowoltaiczne. Zasadnicze elementy takich instalacji to panele słoneczne i inwerter (falownik). Takie instalacje umożliwiają wytwarzanie prądu z promieni słonecznych nie emitując przy tym żadnych zanieczyszczeń. Skoro już wiemy co to jest fotowoltaika, sprawdźmy jak działa.

Jak działa fotowoltaika?

Cały proces wytwarzania prądu zaczyna się dzięki panelom fotowoltaicznym, których ogniwa zbudowane są z półprzewodnika (bardzo często jest to krzem). Zachodzi w nich zjawisko zwane efektem fotowoltaicznym, które umożliwia przemianę energii słonecznej w prąd stały. My jednak korzystamy z prądu zmiennego, nie stałego, dlatego też instalacja fotowoltaiczna zawiera inwerter, który zmienia prąd stały w zmienny, dostosowany do parametrów sieci publicznej.

Fotowoltaika – zasada działania

Wchodząc trochę głębiej w szczegóły wyjaśniamy jaka jest zasada działania fotowoltaiki. Otóż kiedy foton pada na panel fotowoltaiczny, zderza się z elektronami, przekazując im całą swoją energię. Jeśli ta wartość jest odpowiednio duża, dochodzi do fotoemisji, czyli wybicia elektronów z orbit atomowych, w wyniku czego zyskują ładunek (e+). Natomiast miejsce po elektronach nazywane jest dziurą (typ n). To właśnie przemieszczenie ładunków elektrycznych powoduje różnicę potencjałów, czyli napięcia elektrycznego.

Dlaczego prąd trafia do sieci publicznej?

Może się jednak rodzić pytanie dlaczego prąd wytworzony przez moją instalację ma trafiać do sieci publicznej? Dzieje się tak w przypadku systemów fotowoltaicznych sieciowych (on-grid), za pośrednictwem licznika dwukierunkowego. Zaznaczmy w tym miejscu, że tylko na takie instalacje można dostać dofinansowanie z programu Mój Prąd.W gruncie rzeczy jest to dla nas korzystne rozwiązanie. Dlaczego?

Dzięki niemu możemy korzystać z wytwarzanej przez instalację fotowoltaiczną energii na bieżąco, a jej nadwyżki trafiają do sieci, więc nie musimy ich magazynować w akumulatorach. Warto wiedzieć, że wiązałoby się to ze sporymi kosztami. Tymczasem my możemy nadwyżki wytworzonego prądu oddać do sieci, a potem, gdy będzie taka potrzeba „odebrać” je z sieci. Kiedy więc potrzebujemy zużyć więcej prądu niż w danym momencie wytwarza instalacja, niedobór jest zaspokajany energią elektryczną z sieci.

Opusty dla prosumenta

Osoby, które nie prowadzą własnej działalności, a produkują energię elektryczną na swoje potrzeby i oddają nadwyżki do sieci to prosumenci. Ustawa o OZE przewiduje dla nich system opustów. Na czym polegają? Na tym, że prosumenci na odebranie oddanej do sieci nadwyżki prądu mają rok. Jeśli więc nadwyżkę miała miejsce w miesiącach letnich, można ją odebrać w miesiącach zimowych. Takie roczne bilansowanie energii jest bardzo korzystne i uniezależnia prosumentów od podwyżek cen prądu.

Czy fotowoltaika się opłaca?

Co to jest i jak działa fotowoltaika już napisaliśmy. Przedstawiliśmy zasadę działania instalacji oraz wyjaśniliśmy dlaczego korzystne są sieciowe instalacje fotowoltaiczne. Pozostaje jeszcze pytanie czy fotowoltaika się opłaca?

Ogólnie rzecz ujmując tak. Dzięki systemom fotowoltaicznym:

  • można korzystać z darmowego prądu,
  • jest się niezależnym od cen rynkowych energii elektrycznej,
  • nie traci się czasu na obsługę – to systemy bezobsługowe.

Jeśli do tego skorzysta się z dotacji na fotowoltaikę, inwestycja zwraca się już po 6-7 latach. Po tym czasie każdy miesiąc to zysk, dlatego warto poznać oferty różnych firm i ustalić, która będzie najkorzystniejsza w naszym przypadku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *