OZE

Jak stworzyć energooszczędny dom?

Zmiany klimatyczne związane z nadmierną emisją dwutlenku węgla i wciąż rosnące zapotrzebowanie na energie sprawia, że wzrasta zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii. Dodatkowym pulsem do ich wykorzystywania jest fakt, że od 1 stycznia 2021 roku nowo powstałe budynki muszą spełniać standardy WT 2021, które zakładają obniżenie zużycia energii pierwotnej (ogrzewanie, chłodzenie, wentylacja, podgrzanie ciepłej wody użytkowej). Od 1 stycznia nie może ona przekroczyć 70 kWh/m2/rok. Pozostaje więc pytanie, co zrobić, aby dom był bardziej wydajny energetycznie?

Dom energooszczędny

Aby poprawić standard energetyczny domu, warto dokonać kilku zmian i zainwestować w bardziej nowoczesne technologie. Zarówno przy budowie nowego domu, jak i w tym już wybudowanym, istotne będą okna. Duże przeszklone od podłogi do sufitu w pomieszczeniach, w których zależy nam na komfortowej temperaturze, są równoznaczne z dużymi stratami ciepła. Jeśli jednak decydujemy się na dom z wysokimi oknami, ale chcemy, by straty  ciepła były jak najmniejsze, powinniśmy zamontować okna, w których współczynnik Uw jest niższy niż 0,8 W/(m2K) – trzyszybowe, z ramami z wkładkami termoizolacyjnymi. Ważna będzie także dobra izolacja ścian i dachu, a także zamiana wentylacji grawitacyjnej na mechaniczną z odzyskaniem ciepła.

OZE w domu jednorodzinnym

Odnawialne źródła energii pozwalają na zmniejszenie lub zupełne zrezygnowanie ze zużycia węgla, oleju lub gazu w domu, co przekłada się na redukcje emisji zanieczyszczeń.  W dalszej perspektywie oznacza to także spore oszczędności. Do najpopularniejszych odnawialnych źródeł zaliczamy energię słoneczną, geotermalną, wiatru, grawitacyjną wody oraz biopaliwa, których wykorzystywanie nie wiąże się z długotrwałym deficytem. Energooszczędny dom wyposażony w instalacje energetyki odnawialnej mimo większych kosztów początkowych jest dobrą inwestycją, która z biegiem czasu staje się coraz bardziej dochodowa.

Sprawny system grzewczy

Instalacja grzewcza jest istotna w każdym domu. Gdy mamy szczelny dom, który posiada izolację ścian i dachu wystarczająco grubą, by zapobiec znacznej utracie ciepła, warto pomyśleć o instalacji cieplnej opartej na odnawialnych źródłach energii. Jednym z rozwiązań są kotły grzewcze na biomasę. Dobierając kocioł, trzeba uwzględnić warunki klimatyczne, a także ewentualne straty ciepła budynku. Dodatkowo musimy określić rodzaj paliwa jakim będziemy ogrzewać dom, może to być biomasa w postaci brykietów, peletów czy zrębków. Do ich spalania przeznaczone są specjalne kotły na biomasę – najczęściej w domach jednorodzinnych wykorzystuje się kotły na pelet z automatycznym podajnikiem paliwa, zapewniającym komfortowe użytkowanie tego urządzenia grzewczego. Są one ekologiczną alternatywą np. dla kotłów na węgiel.

Innym rozwiązaniem dla systemu grzewczego będzie pompa ciepła. Jest to urządzenie pozwalające na odzyskanie energii cieplnej z ziemi, powietrza lub wody. Urządzenie to mniej więcej w 75% korzysta z OZE, a pozostałą energii niezbędną do pracy pokrywa prąd elektryczny, ale i on może być wytwarzany z energii słonecznej, wiatru czy wody.  Nowoczesne pompy ciepła w okresie letnim mogą również zapewnić chłodzenie budynku.

Do wytwarzania energii elektrycznej m.in, na potrzeby budynków mieszkalnych z powodzeniem można wykorzystać odnawialne źródła energii, do których zaliczana jest energia promieniowania słonecznego. Do działania instalacji z kolektorami potrzebna jest jedynie znikoma ilość energii elektrycznej do napędu pompy obiegowej przetłaczającej płyn transportujący ciepło. Zastosowanie kolektorów słonecznych zapewnia niższe koszty eksploatacji tradycyjnego źródła ciepła, służącego do ogrzewania wody użytkowej.

Rekuperator

Rekuperator odzyskuje ciepło z wentylacji.  Działanie jest proste: urządzenie ogrzewa powietrze wpływające do domu powietrzem, które wypływa z budynku. Decydując się na zastosowanie rekuperatora, warto wybrać taki, który zapewnia jak najwyższą sprawność.  Jednak do ogrzewania bardzo dobrze ocieplonego domu jednorodzinnego może wystarczy urządzenie o mocy grzewczej mniejszej niż 5 kW. Udział strat ciepła na wentylację w całkowitych stratach ocieplonego domu wynosi nawet 50%, dlatego warto zainwestować w rekuperator.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *