Prąd

Jak zmienić sprzedawcę prądu? Prosty Poradnik!

Większość z nas dość regularnie zmienia dostawcę usług internetowych (ISP) lub też sieć komórkową. Najczęściej jest to związane z dwuletnim cyklem umów, jakie podpisujemy na te usługi. Jednak ciągle niewiele osób wie, że można też zmienić sprzedawcę prądu!

Sprzedawców elektryczności jest coraz więcej i coraz mocniej rywalizują oni o nowych klientów. Oznacza to dwie rzeczy. Po pierwsze, przejście do innego sprzedawcy jest coraz łatwiejsze. Po drugie, oferty są oraz bardziej konkurencyjne, przez co możemy w ten sposób naprawdę wiele zaoszczędzić.

Jak Polacy zmieniają sprzedawcę prądu

Dzięki temu, że rynek energii został uwolniony kilka lat temu, wprowadzonych zostało szereg korzyści dla użytkowników prądu, takich jak duża liczba ofert na prąd czy produkty dodatkowe (lub konwergentne). Jak podaje Urząd Regulacji Energii (URE), przez pierwsze 5 miesięcy 2018 roku z prawa do zmiany sprzedawcy skorzystało około 34 tysięcy konsumentów (Dokładny raport URE na ten temat możecie pobrać poniżej)

Do tej pory zmienić sprzedawcę prądu zdecydowało się w sumie 196 tys. odbiorców grup taryfowych A, B i C oraz 574 tys. odbiorców z grupy taryfowej G. To dość imponujące liczby, ale jeszcze nie tak wysokie, zwłaszcza, że od dłuższego czasu nie następuje gwałtowny wzrost pod tym względem, tak jak to miało miejsce we wcześniejszych latach. Jest to jednak najczęściej związane z brakiem świadomości na temat tego, że w łatwy i praktycznie darmowy sposób możemy zmienić sprzedawcę prądu.

Jak zmienić sprzedawcę prądu

Jak zmienić sprzedawcę prądu

Przede wszystkim, zanim zdecydujemy się zmienić sprzedawcę prądu, koniecznie przeanalizujmy dostępne dla nas oferty. Również te, które ma nasz obecny sprzedawca prądu. Najwięksi sprzedawcy, jak PGE, ENERGA, Tauron, ENEA czy RWE często mają dla nas indywidualne oferty z promocjami dla tych, którzy nie są zdecydowani na przedłużanie umów.

Jednak dla wielu osób już sama analiza ofert jest barierą, która odstrasza od zmiany sprzedawcy prądu. Dla kogoś, kto wcześniej tego nie robił, faktycznie wszystko to może wyglądać dość skomplikowanie. Jednak wcale tak nie jest. Jeżeli jednak nie jesteś pewien, na jaką ofertę się zdecydować, skorzystaj z naszej porównywarki ofert energii.

>>>Sprawdź też: Jak płacić niższe rachunki za prąd?<<<

Formalności związane z tym procesem nie powinny zająć zbyt wiele. A przez to, że sprzedawcy energii dokładają wszelkich starań, aby przyciągnąć klienta i upraszczają cały proces. Przykładowo, coraz częściej spotkamy się z internetowym formularzem, który poprzez który zgłosimy się nie tylko o oferty, ale też o symulacje opłat. Wystarczy podać telefon i najdogodniejszą dla nas porę kontaktu. Sprzedawca prądu resztę zrobi już za nas. Popularne są też czaty, gdzie w czasie rzeczywistym otrzymamy odpowiedzi na wszelkie pytania od konsultantów.

A gdy już wybierzemy sprzedawcę prądu, będziemy musieli tylko podpisać odpowiednie formularze. Przy okazji warto przygotować następujące dokumenty:

  • dowód osobisty
  • umowa z dotychczasowym sprzedawcą energii
  •  (w przypadku istnienia takowej) umowa z lokalnym operatorem systemu dystrybucji
  • ostatnie faktury na prąd
  • pełnomocnictwo do procesu zmian (wzór do pobrania znajdziemy na stronie sprzedawcy)

Gdy już się zdecydujemy…

Po dostarczeniu tych dokumentów proces zmiany sprzedawcy prądu będzie już przebiegał bez naszego udziału. To na naszym przyszłym sprzedawcy prądu spoczywają wszelkie formalności. Oznacza to, że w naszym imieniu powiadomi naszego dotychczasowego sprzedawcę z zmianie, wypowie zawartą z nim umowę oraz dopilnuje formalności związane z licznikiem.

Najczęściej umowa do podpisania zostanie do nas dostarczona przez kuriera. Bardzo ważne jest, aby dokładnie i uważnie ją przeczytać, nawet jeżeli oznaczać to będzie poproszenie kuriera o cierpliwość. Jednak nie dla każdego takie rozwiązanie jest komfortowe – w końcu zniecierpliwiony kurier nie jest kimś, z kim chcemy się użerać.Dlatego też zawsze możemy pokusić się o zawarcie umowy online. Ale niezależnie na co się zdecydujemy, sprawdzenie dokumentów zawsze powinno być na pierwszym miejscu.

>>>Sprawdź też: Sprzedawca a dystrybutor prądu<<<

Cena usług to ważna rzecz, ale warto też upewnić się, czy w umowie nie ma jakichś ukrytych kosztów, o których wcześniej nie wiedzieliśmy – przez nie może się okazać, że nowa, z pozoru tańsza, oferta wcale nie pomoże nam zaoszczędzić. Do tego sprawdźmy tez opinie o sprzedawcach prądu – jakość świadczonych usług i obsługa klienta również stanowią ważną kwestię, jaką trzeba brać pod uwagę przy zmianie operatora.

Zawsze też mamy 14 dni od podpisania na wycofanie się z umowy, w przypadku gdy pojawią się u nas wątpliwości, czy jednak chcemy zmienić sprzedawcę prądu.

Po podpisaniu umowy nie musimy obawiać się, że nasz obecny sprzedawca nagle odłączy nam prąd lub będzie chciał wyrwać licznik energii elektryczniej ze ściany. Jest on zobowiązany na ciągłe świadczenie usług do momentu, aż nie zostaniemy „przejęci” przez nowego sprzedawcę.

Zmiana sprzedawcy prądu – jaka oferta?

Kiedy zastanawiamy się  czy zmienić sprzedawcę prądu, warto wiedzieć o tym, że istnieje wiele różnych taryf, które dostosowane są do różnych potrzeb. Są na przykład takie oferty, gdzie przez całą dobę płacimy za prąd tyle samo. Ale równie dobrze możemy zdecydować się na taką, gdzie prąd jest tańszy w nocy, ale droższy w dzień. Albo np. tani prąd w weekend. Dlatego sprawdzenie oferty aktualnej oferty jest tak ważne.

Na koniec podajemy jeszcze trzy rzeczy, które koniecznie sprawdźmy w naszej umowie:

  • koszty stałe umowy, niezależne od poziomu zużycia prądu
  • dodatkowe, nie potrzebne nam usługi, jak np. ubezpieczenia
  • jakie są koszty przedterminowego wypowiedzenia umowy

Raport URE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *