Kolektory słoneczne – czy to się opłaca?

Instalacja kolektorów słonecznych kosztuje. Ale korzystanie z niej pozwala obniżyć koszty ogrzewania wody. Czy zatem warto zainwestować w instalację solarną? Na ile jest to opłacalne i co wziąć pod uwagę, żeby podjąć słuszną decyzję? Czy można mniej zapłacić za kolektory słoneczne? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Kolektory słoneczne – koszty instalacji

Zacznijmy od razu od konkretów. Ceny rynkowe instalacji solarnej (3 płaskie kolektory)  odpowiedniej dla 4-5 osobowej rodziny wahają się między 9, a 12 tys. zł. Potrzeby 2-3 osobowej rodziny zaspokoją zestawy (2 płaskie kolektory) w cenie 7-10 tys. zł.

W ciągu roku z takich instalacji, wykorzystywanych tylko do podgrzewania wody, możemy uzyskać maksymalnie 500 kWh/m2 energii. Na tyle pozwalają warunki panujące w naszym kraju. Bywa jednak, że zyskamy niewiele ponad 200 kWh/m2. Duże znaczenie ma tutaj ilość zużywanej wody. Im częściej opróżnia się zasobnik, tym więcej energii dostarczą kolektory słoneczne.

Załóżmy jednak, że uzyskamy 400 kWh/m2 energii. Wtedy z większej instalacji, tej za około 9 tys. zł, otrzymamy w skali roku 2160 kWh. Z mniejszej – takiej za 7 tys. zł – 1440 kWh. Już na tym etapie wyliczeń widać, że bardziej opłaca się stosować kolektory słoneczne w domach, gdzie mieszkają większe rodziny, zużywające więcej wody. W jakim czasie zwrócą się takie koszty?

Kiedy zwrócą się koszty instalacji?

Czas zwrotu kosztów zależy od tego czym normalnie podgrzewamy wodę. Jeśli używamy do tego celu podgrzewacza elektrycznego – cena prądu to ok. 0,6 zł/kWh – to 1440 kWh z instalacji solarnej da nam oszczędność wysokości 864 zł rocznie. Z większej instalacji dostaniemy 2160 kWh, co oznacza oszczędność 1296 zł. Koszty serwisu instalacji wyniosą około 100 zł rocznie. Uwzględniając tę kwotę, w ciągu roku mniejsza instalacja pozwoli nam oszczędzić 764 zł, a większa 1196 zł. Oznacza to, że zwrot pełnych kosztów instalacji nastąpi po 8-9 latach. Oczywiście w przypadku pójścia w górę cen prądu, zwrot może nastąpić nieco szybciej.

Ale co jeśli korzystamy z tańszych w eksploatacji urządzeń grzewczych, np. na gaz ziemny? Wtedy kolektory słoneczne mogą się okazać znacznie mniej opłacalne, a okres zwrotu kosztów instalacji wzrośnie do 16-18 lat. Warto wziąć to pod uwagę podejmując decyzję.

Jak obniżyć koszty instalacji solarnej?

Warto zawsze sprawdzić czy istnieje możliwość uzyskania dofinansowania na założenie instalacji solarnej. Dofinansowanie zawsze w jakimś stopniu obniży nasze koszty.

Sporo się też ostatnio mówi o samodzielnym wykonaniu solarów. Koszt wykonania 1 panelu spada wtedy do 200 zł. Jednak w przypadku osób, które kompletnie nie znają tematu, może to być bardzo ryzykowne przedsięwzięcie.

Ostatecznie trzeba podkreślić, że kolektory słoneczne w jednym przypadku są mądrą i opłacalną inwestycją, a w innym wprost przeciwnie. Żeby więc ocenić jak to jest w naszym przypadku, trzeba po prostu siąść i wszystko przekalkulować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *