Mity o energii odnawialnej obalone

Energia odnawialna i OZE to jedne z częściej poruszanych tematów w kontekście planowanych zmian w polityce energetycznej. Wyznaczone przez UE cele na 2030 rok zakładają poważne zmiany w kwestii sposobów pozyskiwania energii. Zakładają na przykład zredukowanie emisji CO2 o 40%, poprawę efektywności energetycznej o 32,5%, a także wzrost energii z OZE do 30%. Jednak debatom towarzyszą nie tylko głosy zwolenników OZE, ale też przeciwników, którzy opowiadają o ich szkodliwości. O to jak najczęściej spotykane mity o energii odnawialnej obaliła międzynarodowa firma z branży energetycznej – Schneider Electric.

Mity o energii odnawialnej – JEST DROŻSZA

Pierwszy mit dotyczy cen. Nadal pokutuje przeświadczenie, że energia odnawialna jest droga. Tymczasem prawda jest tak, że ona tanieje. W 2017 roku najszybciej się rozwijającym OZE była energia słoneczna, która obecnie jest tańsza od paliw kopalnych w aż 60 krajach rozwijających się. Według szacunków, do 2020 roku najtańszymi źródłami energii na świecie mają się stać energia wiatrowa i słoneczna.

Mity o energii odnawialnej – ZABIJA PTAKI

Zarzut stawiany przez miłośników zwierząt pod adresem wiatraków zwykle dotyczy tego, że zabija się o nie wiele ptaków. Czy to prawda? Częściowo. Owszem, zdarza się, że ptaki giną od uderzeń skrzydeł wiatraka, nie jest to jednak dla nich największe zagrożenie. Bardziej niebezpieczne okazują się wysokie budynki, samochody, a nawet naturalni wrogowie – koty.

Mity o energii odnawialnej – WYMAGA DUŻO MIEJSCA

Jeśli chodzi o miejsce, faktycznie OZE potrzebują pewnych zasobów naturalnych, ale ile? Kiedy mowa o farmach wiatrowych, okazuje się, że wiatraki zajmują jedynie 2% terenu. Resztę powierzchni z powodzeniem można wykorzystać jako teren rolniczy. Natomiast, żeby wytworzyć 1 MW energii elektrycznej z energii  słonecznej, potrzebne jest 20 -40 m2 powierzchni. Warto jednak zauważyć, że panele fotowoltaiczne mogą być montowane na terenach już zagospodarowanych, np. na parkingach, dachach, składowiskach odpadów. Można też instalować baterie słoneczne na terenach suchych, których nie da się wykorzystać w celach rolniczych.

energia słoneczna

Mity o energii odnawialnej – JEST ZAWODNA

Wiele głosów opowiadających się przeciwko energii odnawialnej zwraca uwagę na nieprzewidywalność OZE, a co za tym idzie, ich zawodność. Wystarczy, że przez dłuższy czas wiatr będzie słaby albo zabraknie słońca i już pojawia się obawa, że ilość wyprodukowanej energii okaże się zbyt mała. A co pokazują badania? Na przykład badanie z 2018 roku wykazało, że w USA 80-90% zapotrzebowania na prąd mogłoby być zaspokojone przez energię pozyskiwaną z wiatru i słońca. Jeśli dołączyć do tego inne źródła energii, zapotrzebowanie zostałoby pokryte w 100%. Już teraz wiele krajów stawia na OZE. Szwecja zamierza ze źródeł odnawialnych czerpać 100% potrzebnej energii. W Kostaryce obecnie aż 90% energii pozyskuje się właśnie z OZE. W Niemczech 78% energii pochodzi z OZE takich jak wiatr i promienie słoneczne.

Mity o energii odnawialnej – POWODUJE GLOBALNE OCIEPLENIE

Kolejny mit powstał na bazie wyników badań z 2012 roku. Wynikało z nich, że turbiny wiatrowe mogą lokalnie podnosić temperaturę powietrza. To natomiast miało, w niektóre noce, prowadzić do zmiany temperatur w najbliższym otoczeniu. Szybko pojawiła się hipoteza, że takie tymczasowe zmiany przyczyniają się do globalnego ocieplenia. Hipoteza została jednak później obalona. Nie ma więc żadnych powodów, by do niej wracać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *