Fotowoltaika

Mój Prąd – dotacje zwolnione od podatku

dotacje zwolnione od podatku

Na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej padło pytanie o to, czy dotacje z programu Mój Prąd są zwolnione od podatku. W odpowiedzi podano informację: „na dzień dzisiejszy dotacja z programu Mój Prąd jest opodatkowana podatkiem dochodowym”. Urzędnicy NFOŚiGW obawiali się, że będą musieli wysyłać PIT-y dla rozliczenia dotacji. W końcu osoby, które już kilka lat temu uzyskały dotację na kolektory słoneczne musiały zapłacić od niej podatek. Na szczęście w Ministerstwo Finansów jednoznacznie wypowiedziało się w tej sprawie orzekając, że dotacje z programu Mój Prąd są zwolnione od podatku.

Dotacje zwolnione od podatku

Podstawą takiej decyzji jest Ustawa PIT (art. 21 ust. 1 pkt 129a), która zwalnia od podatku dochodowego świadczenia dotyczące przedsięwzięć w ramach programów mających na celu poprawę efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery. Program Mój Prąd zdecydowanie mieści się w tej definicji, stąd też podatek od dotacji na fotowoltaikę nie będzie naliczany.

To postanowienie zostało wprowadzone 1 stycznia 2019 roku, by zachęcić podatników do angażowania się w walkę ze smogiem. Zwolnienie dotyczy świadczeń przekazanych na realizację wspomnianych wyżej programów w budynku mieszkalnym jednorodzinnym istniejącym lub nowo budowanym. Stąd też osoby prywatne, chcące zakupić panele fotowoltaiczne dla swojego domu mogą skorzystać z programu Mój Prąd, a do tego są zwolnione z zapłacenia podatku dochodowego od otrzymanej dotacji.

Program Mój Prąd

Program Mój Prąd obejmuje osoby fizyczne wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby. Moc dotowanej mikroinstalacji PV musi się mieścić w przedziale 2 kW do 10 kW.

Co ważne dotacja na fotowoltaikę z programu Mój Prąd wyklucza możliwość ubiegania się o dofinansowanie inwestycji z innych programów rządowych. Jeśli natomiast ktoś chce skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, a dostał dotację z programu Mój Prąd, musi to uwzględnić w rozliczeniu. Oznacza to, ze kwota przedstawiona do odliczenia od podatku (maks. 53 tys. zł) zostanie pomniejszona o wysokość dotacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *