„Mój prąd”, czyli rządowe dopłaty do fotowoltaiki

Program „Mój Prąd” to „pierwszy powszechny program w Polsce i to program najbardziej prosty w realizacji” – tak wypowiedział się Minister Energii o nowym programie rządowym. Do kogo jest skierowany? Kiedy zacznie działać? Jakiej wysokości dofinansowania można się spodziewać w ramach rządowego programu i jak się o nią ubiegać? W niniejszym artykule odpowiemy na wszystkie pytania.

Co to jest za program?

Mój Prąd to program rządowy skierowany do gospodarstw domowych zwłaszcza tych najmniej zurbanizowanych. Będzie realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Ma się przyczynić do powstania około 200 tys. dodatkowych instalacji fotowoltaicznych. Budżet przeznaczony na program wynosi 1 mld zł. Z tej puli będzie można uzyskać dofinansowanie na założenie swojej fotowoltaiki.

Mój Prąd ma być odpowiedzią na wymagania unijnej polityki klimatyczno – energetycznej i na globalne zobowiązania z Porozumienia Paryskiego. Premier Morawiecki zaznaczył, że chce, „żeby energia oparta na fotowoltaice rozwijała się w dwucyfrowym tempie„.

Dla kogo Mój Prąd?

Z nowego rządowego programu skorzystać mogą gospodarstwa domowe, a beneficjentami mogą zostać wyłącznie osoby fizyczne. Na co można przeznaczyć dofinansowanie? Na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy od 2 kW do 10 kW.  Taki zestaw obejmuje panele fotowoltaiczne, inwerter, okablowanie i niezbędne zabezpieczenia. O dofinansowanie nie mogą się starać osoby, które chcą powiększyć aktualną instalację, chodzi wyłącznie o nowe instalacje.

Wysokość dofinansowania

Chętni mogą ubiegać się o dofinansowanie w postaci zwrotu aż do 50% kosztów instalacji, jednak ostatecznie kwota zwrotu nie może przekroczyć 5000 zł. Program zaczął działać 23 lipca i od tego czasu można zgłaszać wnioski o dofinansowanie. Jak dokładnie to robić?

Jak ubiegać się o dofinansowanie?

O środki z programu mogą się ubiegać osoby, które przedłożą:

  • fakturę rozliczeniową od wykonawcy,
  • zaświadczenie lub kopię umowy o podłączeniu instalacji i zainstalowaniu licznika dwukierunkowego ,
  • wypełniony wniosek do NFOŚiGW.

Co ważne, konieczne jest też potwierdzenie zainstalowania przez operatora sieci dystrybucyjnej licznika dwukierunkowego. Dzięki niemu można rozliczać energię pobraną i oddaną do sieci.

O przyznaniu dofinansowania decyduje kolejność zgłoszeń. Dotacje będą wypłacane po pozytywny rozpatrzeniu złożonego wniosku.

A czy dotacje z programu Mój prąd można łączyć z innymi dotacjami? Nie ma takiej możliwości. Jeśli ktoś korzystał z dofinansowania w ramach innego programu, nie może ubiegać się o środki z programu Mój prąd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *