Gaz

Ogrzewanie gazowe – zalety, wady i koszty

ogrzewanie gazowe

Chyba wszyscy lubimy mieć w domu ciepło. Zwłaszcza zimą doceniamy wydajność swojego układu grzewczego. Jeszcze do niedawna  ciepło wytwarzane było głównie ze spalania paliw stałych, takich jak węgiel czy drewno. Niestety efektem było duże zanieczyszczenie powietrza. Obecnie coraz częściej korzysta się z paliwa z postaci gazu ziemnego. Na temat opłacalności tego rozwiązania krążą jednak różne informacje, dlatego przyjrzymy się teraz dokładniej temu, czy ogrzewanie gazowe się opłaca.

Ogrzewanie gazowe – podstawowe informacje

Gaz ziemny używany do ogrzewania domu jest bezwonny, jednak dla odpowiedniego bezpieczeństwa użytkowników instalacji gazowej, przed wtłoczeniem go do niej, gaz poddaje się procesowi nawaniania. Nadaje mu on specyficzny zapach.

Żeby ogrzać dom gazem potrzebny jest dostęp do sieci gazowej. Alternatywą jeśli chodzi o domki jednorodzinne może być wykorzystanie własnego zbiornika na gaz. Jest to jednak droższy wariant. W tym artykule omówimy tylko pierwsze wspomniane rozwiązanie.

Ogrzewanie gazowe będzie możliwe dzięki instalacji obejmującej takie elementy, jak:

  • przyłącze gazowe,
  • zawór główny
  • dopływ rozdzielczy,
  • szafka gazowa z gazomierzem,
  • pion,
  • przewody użytkowe – doprowadzają gaz do jego odbiorników.

Zawór główny (kurek) umieszcza się zazwyczaj poza budynkiem. Dzięki temu, jeśliby pojawiło się zagrożenie, można odciąć dopływ gazu i zminimalizować ryzyko wybuchu.

Ogrzewanie gazowe – odbiorniki gazu

Urządzenia w jakich jeszcze możemy wykorzystywać gaz, to kuchenki gazowe oraz podgrzewacze ciepłej wody. Jeśli myślimy o ogrzewaniu gazem dobrze jest rozważyć również korzystanie z tych urządzeń, ponieważ przy większym zużyciu, cena za kWh jest niższa.

Na jakie sposoby możemy ogrzać mieszkanie?  Możemy wykorzystać w tym celu kominek (sam albo z płaszczem wodnym) lub kocioł gazowy (z funkcją grzania wody użytkowej lub bez). Kominek będzie lepszym rozwiązaniem w niewielkim mieszkaniu. Należy jednak pamiętać, że przy tym rozwiązaniu woda jest ogrzewana tylko wtedy, kiedy działa kominek. W wielu przypadkach nie mamy też możliwości wyłączenia funkcji grzania. Latem może to być problematyczne.

Jeśli chodzi o kocioł gazowy, oddaje on ciepło do nośnika, który krąży po instalacji grzewczej rozprowadzając ciepło po mieszkaniu. Praca kotła jest na ogół regulowana automatycznie za pomocą termostatu. My ustawiamy temperaturę, a urządzenie włącza grzanie, kiedy w pomieszczeniu spada ona poniżej założonego przez nas poziomu. Kiedy temperatura wzrośnie do wyznaczonej przez nas wartości, termostat wyłącza kocioł.

Kocioł może być wykorzystany zarówno przy ogrzewaniu podłogowym, jak przy standardowym, czyli instalacji z grzejnikami. Dla nas, użytkowników największe znaczenie ma szybkość nagrzewania pomieszczeń i sprawność oddawania ciepła. Ten drugi czynnik określa różnicę między temperaturą wody wpływającej do grzejnika, a temperaturą wody z niego wypływającej. Im wyższa jest to wartość, tym wydajniejszy grzejnik (tym lepiej oddaje ciepło). Urządzenia wykonane z aluminium lub miedzi oddają ciepło najlepiej.

Co ważne, ogrzewanie gazowe nie musi być jedynym jakie zastosujemy by mieć ciepło w mieszkaniu. Można je połączyć z fotowoltaiką i solarami. W domach jednorodzinnych ekonomiczne jest połączenie go z pompą ciepła.

Ogrzewanie gazowe zalety

Niewątpliwą zaletą ogrzewania gazowego jest wygoda. Kocioł gazowy nastawia się na początku, a potem jest w zasadzie bezobsługowy. Nie trzeba nic dorzucać do kotła, ani co chwila go czyścić. Co więcej, nawet podczas wyjazdów nie trzeba się martwić o to, że mieszkanie się wychłodzi.

Kolejną zaletą jest oszczędność miejsca, wynikająca z tego, że sam kocioł nie zajmie go wiele. Można go też umieścić pod sufitem tak, żeby zostawić sobie na podłodze całą przestrzeń użytkową.

Zaletą jest też to, że rachunki za gaz można czasem obniżyć, po prostu zmieniając sprzedawcę tego paliwa na tańszego. Odbiorcy korzystający z sieci gazowej mogą wybierać spośród wielu firm, podobnie jak można zmieniać sprzedawcę prądu.

Ogrzewanie gazowe wady i koszty

Do największych wad ogrzewania gazowego jego użytkownicy zaliczają zwykle wysokie koszty samego założenia instalacji, którym poświęcimy teraz więcej uwagi.

Szacuje się, że różnica w rocznych wydatkach między kosztem gazu i węgla, to około 20% na korzyść węgla. Wydawałoby się więc, że gaz się absolutnie nie opłaca. Ale czy tak jest naprawdę?

Warto zauważyć, że przy powyższych rachunkach uwzględnia się jedynie koszty ogrzewania budynku, a nie grzania wody. Tymczasem w przypadku kotłów na węgiel, woda podgrzewana jest zazwyczaj prądem. Do tego część pieców starszej generacji ma znacznie niższą sprawność niż kotły gazowe. W praktyce oznacza to, że nowoczesny, kondensacyjny kocioł gazowy może ograniczyć wydatki na gaz do porównywalnych z wydatkami na węgiel.

Co ważne, koszty ogrzewania gazowego, jak i każdego innego można zminimalizować stosując dobrą termoizolację budynku. Im mniejsze straty ciepła, tym niższe zużycie gazu. Kolejna sprawa to to, czy budynek nie był wyziębiony. Jeśli tak, to pierwszy rok ogrzewania będzie kosztował nas więcej niż pozostałe. Niektórzy eksperci przyjmują, że średnie zużycie gazu na metr kwadratowy powierzchni powinno się zmieścić w przedziale 100-160 kWh na rok (im lepiej zaizolowany budynek, im mniej okien i im wydajniejsze grzejniki i piec, tym niższe zużycie). Roczne zużycie należy przemnożyć przez cenę gazu za kWh. Oto przykładowe równanie:

120 kWh x metraż mieszkania x cena gazu = koszt ogrzewania gazowego

Jeśli postanowimy korzystać z gazu także do kuchenki gazowej lub ogrzewania wody użytkowej, to trzeba te koszty odpowiednio powiększyć.

Największym kosztem jaki ponosi się przy korzystaniu z instalacji gazowej, jest koszt jej założenia. Niestety nowoczesne wysoce wydajne kotły gazowe są po prostu drogie. Oprócz tego, cały montaż musi wykonać wykwalifikowany fachowiec, bez tego gazownia nie uruchomi naszego przyłącza. W przypadku innych rodzajów ogrzewania, wiele prac możemy wykonać samodzielnie albo skorzystać z usług osoby nie mającej potwierdzonych kwalifikacji. Zanim więc postawi się na ogrzewanie gazowe, trzeba przeliczyć pełne koszty, a więc nie tylko roczne zużycie, ale także samo założenie instalacji.

Niestety nadal dla sporej części osób zainteresowanych takim rodzajem ogrzewania pozostaje ono nie dostępne, ponieważ infrastruktura gazowa nie jest jeszcze wystarczająco rozbudowana.

Jak obniżyć rachunki za gaz? 

Czym jest czujnik gazu i czy potrzebujesz go w swoim domu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *