Fotowoltaika

Panele fotowoltaiczne a pożar cz. I

Coraz więcej rodzin decyduje się na zamontowanie paneli fotowoltaicznych na domach jednorodzinnych, a także na budynkach przemysłowych. Wszystko dzięki temu, że wykorzystanie odnawialnych źródeł energii staje się coraz popularniejsze. Idea zastosowania energii elektrycznej ze słońca przemawia do coraz szerszego grona. Wzrost popularności odnawialnych źródeł energii wiąże się z coraz częściej pojawiającymi się spekulacjami na temat gaszenia pożarów w domach jednorodzinnych z instalacją fotowoltaiczną. W poniższym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości.

Fotowoltaika coraz popularniejsza

Niewątpliwy wpływ na rozwój popularności fotowoltaiki miał rozwój technologiczny, ale głównym argumentem przemawiającym za montażem paneli była możliwość uzyskania dopłat lub atrakcyjnych kredytów. Coraz częściej widujemy panele fotowoltaiczne na dachach domów. Mimo tego, że nie zastąpiły one konwencjonalnych źródeł energii, to jednak uzupełniają je, znacząco zmniejszając rachunki za prąd. Postępujący spadek cen produkcji energii elektrycznej, w przypadku zastosowania fotowoltaiki spowodował, że coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązania w swoich gospodarstwach domowych. Jest to prawdopodobnie jeden z głównych argumentów, dlaczego wiele osób chętnie sięga po takie rozwiązania. Zestawienie kosztu instalacji z czasem zwrotu inwestycji ma niebagatelne znaczenie.

Panele fotowoltaiczne zwiększają ryzyko pożaru?

Według danych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, w roku 2019 na terenie kraju doszło do 153.520 pożarów. Spośród nich ilość przypadków pożarów w domach jednorodzinnych wynosiła ok. 16.086, czyli średnio 10%. Pomimo, że odsetek procentowy wskazuje, iż do pożarów w budynkach mieszkalnych dochodzi rzadko, to jednak ginie w nich blisko 95% wszystkich ofiar. Wskazuje to więc na to, jak ważne jest przygotowanie się na takiego rodzaju sytuacje i jak ważna jest świadomość zagrożenia związanego z wybuchem pożaru.

Instalacje fotowoltaiczne mogą ulec zapaleniu. Zwarcie może nastąpić w panelach fotowoltaicznych jeśli są słabej jakości, ale także, gdy niewłaściwie dobrano zabezpieczenia elektryczne całego systemu. Najczęstszą przyczyną wybuchu pożaru jest złe wykonanie samej instalacji. Błędy związane z niewłaściwym zabezpieczeniem instalacji prądu stałego, np. źle dobranymi przewodami, wtyczkami złej jakości lub brak jakichkolwiek zabezpieczeń, typu bezpieczniki czy wyłączniki, mogą doprowadzić do rozprzestrzenienia się ognia.

Punktem wyjścia w kwestii ryzyka pożaru instalacji fotowoltaicznej mogą być badania prowadzone przez niezależne instytucje badawcze. W Polsce nie prowadzono dotychczas takich badań. Jednakże, według niemieckiego TÜV Rheinland oraz brytyjskiego BRE National Solar Centre, ilość pożarów wywołanych przez instalacje fotowoltaiczne w stosunku do wszystkich pożarów można mierzyć w promilach (promil – jedna dziesiętna procenta, nie mylić z alkoholem). Oznacza to, że przy właściwie wykonanym projekcie oraz prawidłowej instalacji, panele fotowoltaiczne są bardzo bezpieczne.

Fakty i mity dotyczące paneli fotowoltaicznych

Instalacje fotowoltaiczne mogą ulec zapaleniu – PRAWDA 

Instalacje fotowoltaiczne, jak każdy system produkujący prąd, mogą ulec zapaleniu.  Zwarcie w instalacji, uderzenie pioruna bądź nieumiejętne jej rozłączenie to najbardziej prawdopodobne przyczyny pożaru.

Jeśli dom ma zamontowane panele fotowoltaiczne strażacy czekają aż się spali – MIT 

Ponieważ panele fotowoltaiczne stają się coraz popularniejsze, w Internecie pojawia się coraz więcej mitów na ich temat. Jednym z nich jest stwierdzenie, że strażacy nie gaszą domu, który staje w ogniu, tylko czekają aż budynek się spali. Prawda jest taka, że po przyjeździe strażaków na miejsce, dokonują oni rozpoznania. Jedną z pierwszych czynności jest odłączenie dopływu prądu do instalacji elektrycznej. Ogranicza to ryzyko dla strażaków, gdyż najczęściej używanym środkiem gaśniczym jest woda, która jak wiadomo przewodzi prąd. Moduły fotowoltaiczne są trudno zapalne, a zatem nie przyczyniają się do rozprzestrzeniania ognia. Dlatego środki gaśnicze podaje się bezpośrednio na nie wyłącznie w przypadku pożaru dachu, na którym są zamontowane.

Zagrożenie pożarowe pojawia się wraz z rosnącą liczbą instalacji fotowoltaicznych – PRAWDA

W Polsce – zdaniem eksperta z Polskiego Towarzystwa Fotowoltaiki – największy problem stanowi brak norm, które regulowałyby kwestie instalacji, odbiorów czy przeglądów. Stąd zagrożenie pożarowe, które może być tym większe, im więcej nowych instalacji fotowoltaicznych pojawi się na dachach budynków.

Panele fotowoltaiczne znacząco zwiększają ryzyko pożaru – MIT

Z  danych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej wynika, że wszystkich zgłoszonych pożarów w 2019 wywołanych zwarciem instalacji fotowoltaicznej było zaledwie ułamek promila. Na tej podstawie można zatem stwierdzić, że panele fotowoltaiczne nie zwiększają znacząco ryzyka pożaru w Twoim domu.

Pożary to niejedyny problem, jaki mogą sprawić panele fotowoltaiczne – PRAWDA

Według rządowej agencji Telcom – falowniki – czyli urządzenia przetwarzające prąd stały na zmienny zakłócają czasem pracę czułych urządzeń elektronicznych. W Holandii panele słoneczne stanowią zagrożenie dla komunikacji miedzy służbami ratunkowymi, takimi jak policja i straż pożarna.

O tym jak obniżyć ryzyko pożaru, gdzie szukać paneli fotowoltaicznych, a także jak gasić potencjalny pożar, kiedy ma się panele fotowoltaiczne dowiecie się w części II.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *