Fotowoltaika

Panele fotowoltaiczne a pożar cz. II

Systemy fotowoltaiczne są w naszym kraju coraz popularniejsze. Niestety, nie ma jednych, jasnych wytycznych, które wskazywałyby, jak postępować w czasie pożaru budynków z instalacją fotowoltaiczną. Mamy jednak dla was kilka rad, abyście w razie niebezpieczeństwa wiedzieli, jakie kroki należy podjąć, by zapobiec tragedii.

Jak obniżyć ryzyko pożaru instalacji fotowoltaicznej?

Wybieraj tylko sprawdzone firmy

W Polsce, gdzie nie ma dokładnych i rygorystycznych przepisów względem instalacji fotowoltaiki, coraz więcej firm ogólnobudowlanych zaczyna interesować się tematem, mając pojęcia o panelach słonecznych. Wiąże się to z oszczędnościami na dobrej jakości sprzęcie i wykwalifikowanych pracownikach. Niestety na rynku pojawiło się wiele firm, które nie gwarantują profesjonalnych działań, ale charakteryzują się konkurencyjną ceną, co niestety w tym przypadku jest zgubne. Pamiętajmy, że każda instalacja elektryczna wymaga projektu przygotowanego przez fachowca, a także serwisu prowadzonego przez osoby do tego uprawnione.

Dobierz sprawdzone podzespoły

Na etapie projektu warto zwrócić uwagę na wykorzystywane urządzenia. Zastosowanie niskiej jakości materiałów, wiąże się z podwyższonym ryzykiem wybuchu pożaru. Podzespoły renomowanych marek ograniczają ryzyko pożaru związane z awarią sprzętu.

Zadbaj o odpowiednie zabezpieczenia

Jeśli zdecydujemy się na montaż instalacji fotowoltaicznej, powinna ona posiadać odpowiednio dobrane zabezpieczenia, nie tylko po stronie prądu zmiennego, ale również w części, gdzie płynie prąd stały, to tam mamy do czynienia z ryzykiem porażenia prądem. Wybrać elementy systemu zabezpieczenia nadprądowego (wyłączniki, bezpieczniki), rozłączniki oraz ograniczniki napięć, powinniśmy na etapie przygotowywania projektu. Ich rolą jest zabezpieczenie instalacji w przypadku uszkodzenia, ograniczają także ryzyko podczas akcji gaśniczej prowadzonej przez strażaków.

Zakup gaśnicę proszkową

Posiadaczom instalacji fotowoltaicznej zaleca się zakup gaśnicy proszkowej, zawierającej co najmniej 4 kg proszku gaśniczego. Proszek gaśniczy pozwala bowiem w bezpieczny sposób gasić płonącą instalację elektryczną z odległości co najmniej 1m. Koszt gaśnicy jest niewielki, a uratowanie dorobku może być ogromna. Czas oczekiwania na strażaków czasami może trwać nawet kilkanaście minut, a posiadanie gaśnicy sprawi, że będzie można samodzielnie i bezpiecznie ugasić gaśnicą niewielki pożar.

Dbaj o regularne przeglądy

Instalacje fotowoltaiczne z reguły nie wymagają wielu działań kontrolnych, jednak dla zachowania odpowiedniego standardu bezpieczeństwa warto co jakiś czas przeprowadzić czynności serwisowe, takie jak: sprawdzenie urządzeń zabezpieczających, ocena czystości paneli fotowoltaicznych czy pomiary kontrolne. Wiele firm udostępnia narzędzia, dzięki którym można na bieżąco monitorować pracę instalacji fotowoltaicznej, aby możliwie jak najszybciej wyłapać potencjalne problemy.

Jak gasić pożar na panelach?

Instalacje fotowoltaiczne, jak każdy system mogą ulec zapaleniu. Zwarcie w instalacji, uderzenie pioruna bądź nieumiejętne jej rozłączanie to najbardziej prawdopodobne przyczyny pożaru. Zwarcie może nastąpić w panelach fotowoltaicznych, jeśli są słabej jakości, a także wówczas, gdy niewłaściwie dobrano zabezpieczenia elektryczne całego systemu. Pozostałe przyczyny są pożaru są już związane głównie z niewłaściwym zabezpieczeniem instalacji prądu stałego instalacji PV (źle dobrane przewody, wtyczki złej jakości lub brak zabezpieczenia przy wyłącznikach).

Obecne przepisy nie wymagają od posiadaczy paneli, by każdy budynek mający instalację fotowoltaiczną został wyposażony w gaśnicę proszkową, umieszczoną obok falownika i urządzeń zabezpieczających instalację PV.

Pożar może powstać np. w garażu czy kotłowni, gdzie znajduje się inwerter, do którego dochodzą przewody z dachu. Takie urządzenia można gasić gaśnica proszkową (przeznaczoną do gaszenia urządzeń elektrycznych). Właściciel instalacji powinien w pierwszej kolejności, w mare możliwości, odłączyć napięcie w budynku oraz wyłączyć inwerter i zabezpieczenia prądu stałego instalacji PV, jeśli to możliwe. Następnie powinna podjąć próbę ugaszenia pożaru w zarodku za pomocą gaśnicy, po czym wezwać straż pożarną. Jeśli nie ma możliwości odłączenia instalacji, należy wezwać pogotowie energetyczne.

Na rynku, w ciągu ostatnich lat zwiększyła się liczba montowanych instalacji, dlatego bądźmy świadomi jak w razie niebezpieczeństw zapobiegać tragediom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *