Fotowoltaika

Panele fotowoltaiczne cena

panele fotowoltaiczne ceny

Panele fotowoltaiczne cena – ile kosztują panele fotowoltaiczne? Wiele osób zadaje sobie to pytanie, żeby oszacować koszt założenia fotowoltaiki w swoim domu lub firmie. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej to spory wydatek. Ale jaki konkretnie? Ile kosztują same panele fotowoltaiczne? Ile kosztuje montaż? Właśnie na tym się skupimy w niniejszym artykule.

Od czego zależy cena paneli fotowoltaicznych?

Zanim przejdziemy do cen powiedzmy kilka słów o tym co składa się na wysokość ceny fotowoltaiki. Otóż decydujące znaczenie mają tutaj rozmiar, rodzaj i rozmiar stosowanych paneli. Do wyboru mamy panele:

  • monokrystaliczne,
  • polikrystaliczne,
  • amorficzne.

Te pierwsze są najdroższe ze względu na wysoką jakość materiału półprzewodnika, z którego są wykonane. To także zasługa ich najwyższej sprawności (16-20%). Ogniwa tego rodzaju będą dobre dla osób, które mają dach o niewielkiej powierzchni. To dlatego, że ich mniejsza ilość wyprodukuje tyle samo energii, co paneli o niższej jakości.

Panele polikrystaliczne mają niejednolitą powierzchnię i widać w nich kryształy krzemu. Ich cena jest niższa bo są to ogniwa gorszej jakości, charakteryzujące się niższą sprawnością (14-17%). Te panele są dobre dla osób, które mogą przeznaczyć pod instalację większą powierzchnię dachu.

Najtańsze są natomiast panele amorficzne, których sprawność wynosi 8-12%. Instalacja wykonana z tych ogniw jest wiec najmniej wydajna.

Poza rodzajem paneli, na ich cenę wpływają też:

  • Moc/ wielkość fotowoltaiki,
  • Typ instalacji (ziemi czy dach)
  • Efektywność
  • Okres gwarancji

Już wymienienie tych czynników pokazuje, że jeśli chodzi o panele fotowoltaiczne cena może być bardzo różna.

Panele monokrystaliczne – ceny

Żeby zorientować się w cenach paneli monokrystalicznych podamy niskie i średnie ceny kilku popularnych modeli.

panele monokrystaliczne ceny

Polikrystaliczne panele fotowoltaiczne – ceny

Teraz spójrzmy na ceny wybranych modeli paneli polikrystalicznych, czyli tych najczęściej wybieranych w naszym kraju.

Panele polikrystaliczne ceny

Panele fotowoltaiczne cena zestawu

Oczywiście cena paneli fotowoltaicznych to nie jest cena całkowita instalacji. Trzeba jeszcze doliczyć inwerter, a także montaż. Dlatego wile osób interesuje jaka jest cena zestawu paneli fotowoltaicznych. Jej wysokość zależy od jakości komponentów, mocy i rozmiaru zestawu, a także tego czy będzie montowany na dachu, czy na ziemi.

Uśredniając ceny zestawów w zależności od mocy wahają się w Polce w przedziałach:

  • moc do 3 kW – ceny: 16 830 zł – 19 020 zł
  • moc do 5 kW – ceny: 22 440 zł – 27 830 zł
  • moc do 10 kW – ceny: 37 130 – 47 050 zł

Najwyższe ceny odpowiadają komponentom o znakomitej jakości z najdłuższym czasem gwarancji i najwyższą efektywnością. Po środku mamy ceny zestawów, w których przynajmniej jeden komponent pochodzi z wyższej półki (panele albo inwerter). Najniższe ceny odpowiadają zestawom o niskiej jakości komponentów z najniższą efektywnością i najkrótszą gwarancją na komponenty. Ceny są aktualne na dzień 04 kwietnia 2020 r. i obejmują koszt zakupu oraz montażu instalacji na dachu budynku mieszkalnego.

W praktyce średni koszt instalacji PV dla przeciętnego gospodarstwa domowego waha się między 15 000 a 25 000 zł. Na ostateczną cenę wpływają moc wybranej instalacji, rodzaj paneli oraz dofinansowanie, z jakiego się skorzysta. Ten ostatni czynnik może znacząco obniżyć koszt inwestycji. Warto więc zorientować się jakie formy dofinansowania są dla nas dostępne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *