Fotowoltaika

Panele fotowoltaiczne cena

panele fotowoltaiczne ceny

Panele fotowoltaiczne cena – ile kosztują panele fotowoltaiczne? Wiele osób zadaje sobie to pytanie, żeby oszacować koszt założenia fotowoltaiki w swoim domu lub firmie. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej to spory wydatek. Ale jaki konkretnie? Ile kosztują same panele fotowoltaiczne? Ile kosztuje montaż? Właśnie na tym się skupimy w niniejszym artykule.

Od czego zależy cena paneli fotowoltaicznych?

Zanim przejdziemy do cen powiedzmy kilka słów o tym co składa się na wysokość ceny fotowoltaiki. Otóż decydujące znaczenie mają tutaj rozmiar, rodzaj i rozmiar stosowanych paneli. Do wyboru mamy panele:

  • monokrystaliczne,
  • polikrystaliczne,
  • amorficzne.

Te pierwsze są najdroższe ze względu na wysoką jakość materiału półprzewodnika, z którego są wykonane. To także zasługa ich najwyższej sprawności (16-20%). Ogniwa tego rodzaju będą dobre dla osób, które mają dach o niewielkiej powierzchni. To dlatego, że ich mniejsza ilość wyprodukuje tyle samo energii, co paneli o niższej jakości.

Panele polikrystaliczne mają niejednolitą powierzchnię i widać w nich kryształy krzemu. Ich cena jest niższa bo są to ogniwa gorszej jakości, charakteryzujące się niższą sprawnością (14-17%). Te panele są dobre dla osób, które mogą przeznaczyć pod instalację większą powierzchnię dachu.

Najtańsze są natomiast panele amorficzne, których sprawność wynosi 8-12%. Instalacja wykonana z tych ogniw jest wiec najmniej wydajna.

Poza rodzajem paneli, na ich cenę wpływają też:

  • Moc/ wielkość fotowoltaiki,
  • Typ instalacji (ziemi czy dach)
  • Efektywność
  • Okres gwarancji

Już wymienienie tych czynników pokazuje, że jeśli chodzi o panele fotowoltaiczne cena może być bardzo różna.

Panele monokrystaliczne – ceny

Żeby zorientować się w cenach paneli monokrystalicznych podamy niskie i średnie ceny kilku popularnych modeli.

panele monokrystaliczne ceny

Polikrystaliczne panele fotowoltaiczne – ceny

Teraz spójrzmy na ceny wybranych modeli paneli polikrystalicznych, czyli tych najczęściej wybieranych w naszym kraju.

Panele polikrystaliczne ceny

Panele fotowoltaiczne cena zestawu

Oczywiście cena paneli fotowoltaicznych to nie jest cena całkowita instalacji. Trzeba jeszcze doliczyć inwerter, a także montaż. Dlatego wile osób interesuje jaka jest cena zestawu paneli fotowoltaicznych. Jej wysokość zależy od jakości komponentów, mocy i rozmiaru zestawu, a także tego czy będzie montowany na dachu, czy na ziemi.

Uśredniając ceny zestawów w zależności od mocy wahają się w Polce w przedziałach:

  • moc do 3 kW – ceny: 16 830 zł – 19 020 zł
  • moc do 5 kW – ceny: 22 440 zł – 27 830 zł
  • moc do 10 kW – ceny: 37 130 – 47 050 zł

Najwyższe ceny odpowiadają komponentom o znakomitej jakości z najdłuższym czasem gwarancji i najwyższą efektywnością. Po środku mamy ceny zestawów, w których przynajmniej jeden komponent pochodzi z wyższej półki (panele albo inwerter). Najniższe ceny odpowiadają zestawom o niskiej jakości komponentów z najniższą efektywnością i najkrótszą gwarancją na komponenty. Ceny są aktualne na dzień 04 kwietnia 2020 r. i obejmują koszt zakupu oraz montażu instalacji na dachu budynku mieszkalnego.

W praktyce średni koszt instalacji PV dla przeciętnego gospodarstwa domowego waha się między 15 000 a 25 000 zł. Na ostateczną cenę wpływają moc wybranej instalacji, rodzaj paneli oraz dofinansowanie, z jakiego się skorzysta. Ten ostatni czynnik może znacząco obniżyć koszt inwestycji. Warto więc zorientować się jakie formy dofinansowania są dla nas dostępne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *