Fotowoltaika

Panele fotowoltaiczne. Na jakie wymiary się zdecydować?

Na wstępie trzeba jasno podkreślić, że nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie w stylu: ,,ile paneli fotowoltaicznych do domu?”. Bez dokładnej analizy potrzeb użytkownika na energię elektryczną oraz możliwości techniczne na instalację, nie da się jasno określić takich kwestii jak: waga, moc i rodzaj paneli PV.

Standardowy wymiar paneli fotowoltaicznych

Standardowe wymiary paneli fotowoltaicznych to około 165 x 100 cm, jednak nie zawsze to tak wygląda. Spotkać można także panele o wymiarach: 164,5 x 99,5. 168 x 100; 165 x 100,3.  Dlatego najlepiej sprawdzić kartę katalogową danego rodzaju modułów fotowoltaicznych. To właśnie od rozmiaru pojedynczego panelu będzie zależeć to, jaki rozmiar uzyska cała instalacja fotowoltaiczna.

Wymiary paneli fotowoltaicznych decydują o rozmiarze całej instalacji PV, jej wadze i możliwościach produkcyjnych, jeśli chodzi o moc. Jeden panel o standardowym rozmiarze może ważyć od 18 do 25 kg.  Na to, na jakie wymiary paneli się zdecydujemy wpływa kilka czynników:

  • wytrzymałość dachu – jeśli instalacja ma znaleźć się na dachu, wtedy sprawdza się jego możliwości montażowe, które osłabiane są przez np. dużą ilość okien dachowych
  • ilość potrzebnej mocy – im więcej energii elektrycznej potrzebujemy, tym na wyższą moc pojedynczego modułu powinniśmy się zdecydować.
  • ilość promieni słonecznych – jeżeli zdecydujemy się na montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie, obok zabudowań, gdzie zacienianie instalacji PV będzie odczuwalne w ciągu roku, wtedy moc instalacji powinna być większa, a co za tym idzie,, będą większe rozmiary

Czy należy kierować się wagą i wymiarami paneli?

Warto wiedzieć ile waży pojedynczy panel i w jakim stopniu instalacja obciąży dach budynku. Niewątpliwie warto zapoznać się też z możliwymi wymiarami, bo to właśnie od nich zależy czy instalacja będzie bezpieczna.  Czasami zdarza się, że powierzchnia paneli jest o wiele większa, niż przestrzeń dostępna na dachu. W takim wypadku warto zastanowić się nad instalacją paneli na gruncie. Jest to dobre rozwiązanie, jednak tylko dla tych, którzy mają do zagospodarowania sporą przestrzeń w ogrodzie.

Podsumowując, nie da się jednoznacznie określić jakie wymiary będą odpowiednie do Twojego domu, ponieważ ich rozmiar jest zależny od indywidualnych czynników, na podstawie których dopiero da się oszacować ich finalny rozmiar.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *