Prąd

PGE, Enea i Tauron wnoszą o podwyżki cen prądu

podwyżki cen prądu

O tym, że ceny prądu poszybują w górę słychać już od dawna. Teraz jednak zaczęły się konkretne kroki w tę stronę. Postawiły je największe firmy energetyczne, a wśród nich PGE, Enea i Tauron. Między innymi te właśnie spółki złożyły wnioski do URE o wprowadzenie podwyżki cen prądu dla gospodarstw domowych. Tak wynika z doniesień „Rzeczpospolitej” i „Dziennika Gazety Prawnej”. Na co powinniśmy się nastawić?

Podwyżki cen prądu – czego się spodziewać?

URE potwierdziło napłynięcie wniosków o wprowadzenie podwyżek, ale nie podało na ich temat szczegółowych informacji. Nie udzieliły ich także same spółki energetyczne. PGE, Enea, Tauron i inni nie chcą zdradzić o jakie podwyżki wnioskowali. „Rzeczpospolita” wspomina jedynie, że stawki miałyby wzrosnąć o dwucyfrową kwotę. Gazeta poinformowała też, że rozpiętość wnioskowanych podwyżek była spora. Mieściła się w granicach 20 do 40%. „Dziennik Gazeta Prawna” napisał natomiast, że wnioskowane podwyżki cen prądu sięgają 30%. Trudno więc nie mając wglądu w dokumenty jednoznacznie określić o jaki wzrost cen walczą spółki energetyczne.

Podwyżki cen prądu – kto chce najwięcej?

Najwyższych podwyżek oczekują spółki, które znacznie więcej energii sprzedają, niż same są w stanie wyprodukować. Czy rzeczywiście możliwy jest scenariusz, w którym razem z nadejściem roku 2019, otrzymamy rachunki o 20, 30% wyższe niż obecnie? Jeszcze w październiku Krzysztof Tchórzewski, obecny minister energii, zapewniał, że ceny prądu mogą pójść w górę co najwyżej o 5%. Co więcej Ministerstwo Energii ma w planie program wsparcia zarówno dla odbiorców indywidualnych, jak i przemysłowych. Program ma być przygotowany do końca roku. Niestety mimo zapewnień Ministra Energii, trudno wyeliminować wszelkie obawy, ponieważ Prezes URE wypowiadał się nieco inaczej, a to własnie on zatwierdza wysokość taryf. Prezes URE podkreślił, że z powodu wzrostu cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla, może zaistnieć konieczność przychylenia się w większej mierze do roszczeń firm energetycznych.

Ostatecznie wysokość podwyżek cen prądu poznamy do 15 grudnia bieżącego roku. Właśnie do tego dnia Prezes URE ma obowiązek zatwierdzić stawki za energię dla sprzedawców z urzędu i podać ich wysokość do publicznej wiadomości. Miejmy jednak nadzieję, że za prąd nie przyjdzie nam w przyszłym roku płacić o30% więcej niż teraz…

Zobacz też:

Ceny prądu w 2019 roku – będzie drożej?

Jak płacić niższe rachunki za prąd?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *