Uncategorized

Pogoda to nie klimat

Pogoda a klimat

Pogoda to stan atmosfery w danej chwili. Może się zmieniać z godziny na godzinę. Opisując pogodę zazwyczaj określamy stan atmosfery w danej chwili: temperaturę, ilość i rodzaj opadów, prędkość wiatru, zachmurzenie i zjawiska atmosferyczne.

Klimat natomiast to stan parametrów pogody, uśredniony po kilkudziesięciu latach. Istotnym jest fakt, że klimat danego miejsca może zmienić się w czasie, a zmiany zapoczątkowane przez ludzi mogą gwałtownie przemienić klimat całej planety.

Jest zimno, więc globalne ocieplenie się skończyło – mit

W zimie, kiedy temperatura spada poniżej zera, często słyszymy: ,,Gdzie się podziało globalne ocieplenie?” lub ,,Jest zimno, więc nie ma już globalnego ocieplenia”. Są to błędne wnioski. Większość ludzi nie patrzy na świat z punktu widzenia globalnych danych i trendów, postrzegają za to go z osobistego punktu widzenia, skupiając się na chwilowym doświadczeniu w swoim miejscu zamieszkania.

Tymczasem, globalne temperatury stopniowo rosną. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podsumował warunki klimatyczne w sierpniu oraz w okresie letnim od czerwca do sierpnia w Polsce. Jak wynika z ustaleń synoptyków, tegoroczne lato było trzecim najcieplejszym w XXI wieku.

Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, średnia temperatura powietrza w sierpniu 2021 roku wyniosła 17 stopni Celsjusza i była o 1,5 stopnia niższa od średniej wieloletniej dla tego miesiąca.  Tegoroczny sierpień należy zaliczyć do miesięcy anomalnie chłodnych.

Mimo, że sierpień był miesiącem anomalnie chłodnym, to występujący od lat silny trend wzrostowy temperatury powietrza, nie został zatrzymany – argumentuje IMGW.

Jak podał IMGW, średnia obszarowa temperatura powietrza latem 2021 r. w miesiącach czerwiec-sierpień wyniosła 19,1 st. C i była o 1,1 st. C wyższa od średniej wieloletniej wartości temperatury dla tego miesiąca (klimatologiczny okres normalny 1991-2020). Tegoroczne lato należy zatem zaliczyć do senonów anomalnie ciepłych.

Zimne dni w czasie globalnego ocieplenia

Nawet w czasie globalnego ocieplenia należy się spodziewać zimnych dni. Warto natomiast pamiętać, że dużo większa szansa będzie na dzień wyjątkowo ciepły niż bardzo zimny. Niestety, wraz z ociepleniem XXI stuleciu tendencja ta będzie coraz wyraźniejsza. Ekstremalnie ciepłe lata, które wcześniej zdarzały się ,,raz na pół wieku” w ostatnich latach mają miejsce mniej więcej co 3 lata, a w rekordowo ciepłym 2010 roku objęły ponad połowę powierzchni lądu.

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *