Fotowoltaika

Pompy ciepła – wady i zalety

pompy ciepła

Każdy kto poszukuje wygodnej i taniej w eksploatacji formy ogrzewania prędzej czy później przeczyta lub usłyszy o pompach ciepła. Ich zastosowanie ma zapewniać niskie koszty ogrzewania i bezawaryjnie pracować przez kilkadziesiąt lat. W obliczu stale zmieniających się cen paliw tradycyjnych, pompy ciepła wydają się więc ciekawą alternatywą. Zwłaszcza, że około 2/3 kosztów utrzymania budynku to właśnie opłaty związane z jego ogrzewaniem. Dodatkowym argumentem przemawiającym za rozważeniem inwestycji w pompy ciepła jest fakt, że są przyjazne środowisku, a przy tym nowoczesne pompy mogą zapewniać niskie koszty nawet przez 50 lat. Ale co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o zakupie pompy ciepła?

Pompy ciepła – zalety

 • Niższe koszty budowy – nie ma potrzeby budować komina czy magazynu na opał.

 • Oszczędność czasu – nie trzeba go tracić na szukanie paliwa wysokiej jakości w dobrej cenie. Niekiedy jest to zasadniacza kwestia jeśli chodzi o trwałość kotła czy jego awaryjność i koszt ogrzewania.

 • Niskie koszty eksploatacji. Pompy ciepłą to jedne z najtańszych w eksploatacji źródeł ciepła. Do tego nie wymagają uciążliwej obsługi. Wystarczy tylko odpowiednio ustawić regulator i dostosować pracę instalacji do własnych potrzeb.

 • Szybki zwrot kosztów inwestycji – realny czas zwrotu to zazwyczaj 5 do 7 lat w odniesieniu do ogrzewania elektrycznego, kotłowni na olej opałowy lub gaz płynny.

 • Długa żywotność – żywotność pompy ciepłą przy odpowiedniej instalacji sięga nawet 50 lat.

 • Eko friendly – pompy ciepła są przyjazne dla środowiska.

 • Łatwo o dofinansowanie lub niskooprocentowany kredyt ponieważ jest to inwestycja proekologiczna. Chociaż pompę zasila prąd wytwarzany w naszym kraju głównie ze spalania węgla, to jednak na uzyskanie 1 kW ciepła z pompy potrzeba znacznie mniej węgla niż dla 1 kW z kotła lub pieca elektrycznego i z kotła węglowego.

 • W Polsce udział energii z OZE wzrasta, więc w przyszłości pompy ciepła będą zasilane właśnie energią z odnawialnych źródeł energii, „zieloną energią”.

 • Pompa ciepła może się stać JEDYNYM źródłem ciepła do ogrzewania domu (z wyjątkiem pompy powietrze/woda). Może też współpracować z dodatkowymi urządzeniami. Łatwo ją podłączyć do instalacji z kolektorami słonecznymi czy z kominkiem z płaszczem wodnym.

 • Oprócz ogrzewania pompa ciepła może też chłodzić, co bardzo podnosi komfort w budynku w miesiącach letnich.

 • Polska polityka staje się coraz bardziej przyjazna wobec powszechnego stosowania pomp ciepła. Podobnie jak w innych europejskich krajach, u nas też spodziewamy się bezzwrotnych dotacji na takie inwestycję oraz specjalnych taryf energii elektrycznej dla pomp ciepła.

Pompy ciepła – wady

Chociaż pompy ciepła mają sporo zalet to nie są rozwiązaniem pozbawionym wszelkich wad. O jakich trzeba wiedzieć podejmując decyzję, czy w nie zainwestować?

 • Wymagają zastosowania odpowiedniego ogrzewania – jako, że pompy ciepłą są niskotemperaturowymi źródłami ciepła, więc mogą ogrzać wodę do max. 55, 65 stopni. To temperatury zbyt niskie do instalacji z tradycyjnymi grzejnikami. Trzeba więc zainwestować w instalację z ogrzewaniem podłogowym lub ściennym, które potrzebują niższych temperatur na wejściu.

 • Wyższa cena początkowa – koszty założenia pompy ciepła przewyższają inwestycję w tradycyjne źródła ciepła. Okazuje się jednak, że ta różnica nie zawsze jest duża. Nowoczesna kotłownia z kotłem węglowym dwukomorowym i podajnikami będzie niewiele tańsza niż pompa ciepła, a zaszkodzi środowisku i będzie wymagała ponoszenia sporych wydatków na paliwo. Pompa ciepła będzie nieco droższa, ale jej zakup stosunkowo szybko się zwróci. Warto więc dobrze przekalkulować co ostatecznie okaże się lepszym i tańszym rozwiązaniem.

Pompy ciepła – czy tylko w nowych domach?

Pompy ciepła można zainstalować nie tylko w nowym domu, ale też w modernizowanym budynku. Poleca się je jako opłacalną alternatywę wobec ogrzewania olejem opałowym lub gazem płynnym. Będą też dobrą alternatywą dla gazu ziemnego. Wykonanie przyłącza gazu jest bardzo kosztowne. Pompa ciepła jest świetnym rozwiązaniem w przypadku budynków energooszczędnych z niewielkim zapotrzebowaniem na ciepło. Oczywiście im lepiej zaizolowany, ocieplony budynek, tym niższe koszty ogrzewania i samej inwestycji.

Z jakimi instalacjami najlepiej łączyć pompę ciepła w nowych budynkach?

Jak już wspomnieliśmy wyżej, pompa ciepła to niskotemperaturowe źródło ciepła, które najlepiej współpracuje z przystosowanymi do tego instalacjami. Przekłada się to oszczędności. Im będzie wymagana temperatura wody grzewczej, tym bardziej oszczędnie pracuje pompa i tym mniej zużywa energii elektrycznej.

Najlepiej sprawdza się tu ogrzewanie podłogowe lub ścienne. Nawet w najzimniejsze dni do ogrzania pomieszczeń, wystarczy wtedy woda grzewcza o temperaturze 35-40 stopni. Ogrzewanie podłogowe ma tę zaletę, że jego duża bezwładność cieplna umożliwia robienie dłuższych przerw w pracy pompy ciepła, nie zmniejszając przy tym komfortu cieplnego w ogrzewanym budynku.

Pompę ciepła można połączyć też z instalacją z grzejnikami, ale wtedy trzeba ją zaprojektować na dość niską temperaturę wody grzewczej na wejściu, mniej więcej w przedziale 50-60 stopni. Trzeba mieć też świadomość, że grzejniki z wodą grzewczą o tak niskiej temperaturze, żeby spełnić swoją funkcję albo będą musiały być duże, albo trzeba będzie zamontować ich więcej niż normalnie.

Pompa ciepła w budynkach modernizowanych

Pompę ciepła można zainstalować także w budynku modernizowanym, który został ocieplony. Ocieplenie budynku i wymiana okien obniżają zapotrzebowanie na ciepło, dzięki czemu woda grzewcza płynąca w starych grzejnikach może mieć niższą temperaturę (np. 55 stopni). To umożliwia zastosowanie pompy ciepła, jednocześnie nie wymagając wymiany grzejników na inny rodzaj instalacji grzewczej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *