Problem z rekompensatami. Sprzedawcy prądu szykują się do pozwu

Po uregulowaniu kwestii cen prądu dla odbiorców końcowych w 2019 roku, pozostał jeszcze problem z rekompensatami dla sprzedawców prądu. Trzy dni temu – 18 marca – zakończył się czas konsultacji publicznych projektu rozporządzenia precyzującego zasady przyznawania rekompensat. Projekt ten wzbudza niepokój i rodzi wiele wątpliwości. W związku z tym, sprzedawcy prądu wstrzymują się ze składaniem ofert, a nawet jak donosi Dziennik Gazeta Prawna, szykują się do pozwu wobec Skarbu Państwa.

Problem z rekompensatami

Po przeprowadzeniu odpowiednich wyliczeń przez ekspertów firm energetycznych, okazało się, że na rekompensaty może zabraknąć nawet 6 mld zł. Szacowana wysokość strat, jaka powinna zostać pokryta przez Państwo wynosi około 12 mld zł. Tymczasem budżet Państwa ma zabezpieczoną na ten cel jedynie połowę kwoty, czyli 6 mld zł. Taki deficyt budzi silny niepokój i blokuje sprzedawców energii przed składaniem ofert klientom.

Poza ogromną różnicą wysokości strat i wysokości rekompensat, kłopotliwy jest też brak konkretnej informacji o tym, kiedy będą przyznawane i w jakiej wysokości. Same formuły ich wyliczania są skomplikowane i niejasne. Daria Kulczycka z Konfederacji Lewiatan podkreśliła, że nie uwzględniają różnic w sytuacji poszczególnych spółek (np. czy są częścią grupy kapitałowej, czy nie). Podkreśla też, że rozporządzenie zawiera bardzo kontrowersyjną propozycję odjęcia 15 zł na MWh w kalkulacji wysokości rekompensaty. Związek Pracodawców Prywatnych Energetyki otwarcie określił ten zapis za niezgodny z ustawą i szkodzący sprzedawcom. Prócz tego, wzór wyliczeń dwukrotnie liczy akcyzę.

Problem z rekompensatami jest na tyle poważny, że sprzedawcy prądu już zaczęli szykować się do pozwu wobec Skarbu Państwa.

Problem z rekompensatami – pozwy

Przygotowania do złożenia pozwu rozpoczęła już PKP Energetyka, a według nieoficjalnych doniesień, pracuje nad nim też PGE. Firmy zarówno prywatne, jak i państwowe w obliczu straty setek milionów złotych, będą dochodzić swego na drodze prawnej. Nie będzie to jednak proste. Zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce, najpierw trzeba uzyskać orzeczenie potwierdzające bezprawność wydanego przez Państwo aktu prawnego, żeby domagać się od Skarbu Państwa odpowiedzialności za wydanie takiego aktu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *