Gaz

Program Ciepła Woda – czym jest, kto może z niego skorzystać i jakie są zalety?

Centralna Ciepła Woda z miejskiej sieci jest najbezpieczniejszym sposobem zaopatrzenia mieszkania w ciepła wodę do celów użytkowych. Jeśli budynek, w którym mieszkasz ogrzewany jest do miejskiej sieci ciepłowniczej, natomiast woda podgrzewana jest w piecykach gazowych warto rozważyć program “Ciepła Woda”.

Czym jest centralna ciepła woda?

Ciepła woda użytkowa to produkt, który powstaje w wyniku ogrzania zimnej wody wodociągowej ciepłem sieciowym. Wyprodukowane w elektrociepłowni ciepło trafia do sieci ciepłowniczej, a następnie do węzłów cieplnych w budynkach, gdzie jest wykorzystane nie tylko do centralnego ogrzewania, ale może także podgrzewać wodę z wodociągów. 

Proces podgrzewania odbywa się w wydzielonym pomieszczeniu, gdzie w specjalnym wymienniku ciepła woda z wodociągu ogrzewana jest do 55 °C Stąd ciepła woda transportowana jest izolowanymi rurociągami do mieszkań użytkowników, gdzie po odkręceniu kranu płynie ze stałą temperaturą. 

Dlaczego wymienia się piecyki gazowe?

Wiele starszych mieszkań nadal korzysta z rozwiązań piecyków gazowych do podgrzewania wody. Budowane niegdyś bloki, ze słusznymi wówczas założeniami technicznymi, dzisiaj wskutek postępu technologii nie odpowiadają standardom bezpieczeństwa. Coraz częściej decydujemy się na wymianę okien, na coraz szczelniejsze, aby zaoszczędzić sobie nadmiernego ogrzewania całego mieszkania. Wymiana okien i wprowadzanie oszczędności zużycia ciepła, w niektórych przypadkach doprowadza do niebezpiecznego nagrzania się mieszkań i braku dopływu świeżego powietrza, które jest niezbędne do prawidłowego spalania gazu w piecykach. Brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza w najlepszym przypadku powoduje zaduch w mieszkaniu, jednak często niesie za sobą o wiele poważniejsze konsekwencje. Bardzo często zdarza się, że brak wymiany powietrza w mieszkaniu prowadzi do niebezpiecznego wydzielania się tlenku węgla powstającego jako produkt niespalania się gazu. Silnie trujący gaz bezwonny atakuje osoby, które znajdują się w pobliżu piecyka, jednak nie zdają sobie one z tego nawet sprawy.  Najczęściej piecyki gazowe zamontowane są w łazienkach, do których wchodząc się zamykamy. Może być to bardzo tragiczne w skutkach, ponieważ wydzielany gaz nie tylko prowadzi do zatrucia, ale także może być przyczyną śmierci osoby zamkniętej w pomieszczeniu. 

Ciepła woda podgrzewana ciepłem systemowym to rozwiązanie komfortowe i przede wszystkim bezpieczne, ponieważ źródło ciepła znajduje się poza mieszkaniem. Dzięki temu zostaje wyeliminowane zagrożenie, związane z zatruciem tlenkiem węgla, które może pojawić się w przypadku piecyków gazowych, z  powodu niedrożnych przewodów wentylacyjnych lub spalinowych, czy też niesprawnego piecyka. 

Ciepła woda z centrali – zalety 

 • Bezpieczeństwo – ciepło systemowe, to bezpieczne źródło energii, które nie zagraża zatruciem tlenkiem węgla 
 • Komfort użytkowaniaciepła woda dostępna jest od razu po odkręceniu kranu, nie musimy czekać, aż zimna woda spłynie z rur, a piecyk się nagrzeje 
 • Przestronnośćlikwidacja piecyka pozwala odzyskać przestrzeń, którą można przeznaczyć na montaż dodatkowej szafki czy półki 
 • Wygodadzięki likwidacji piecyka będziemy mogli zapomnieć o corocznym przeglądzie, konieczności wzywania fachowca w razie usterki czy sprawdzania drożności przewodów kominowych 
 • Ekologiaciepło sieciowe, które ogrzewa wodę, wytwarzane jest przy pomocy najnowocześniejszych technologii, z zachowaniem wszelkich standardów dotyczących ochrony środowiska. Dzięki temu uzyskuje się redukcję do atmosfery szkodliwych związków chemicznych. 

Program ciepła woda

Program ciepła woda jest realizowany w wielu miastach Polski. Powstał z myślą o bezpieczeństwie mieszkańców, dlatego zaproponowano zamianę piecyków gazowych i zdecydowanie się na nowocześniejsze rozwiązania. Mieszkańcy oprócz komfortu i wzrostu wartości mieszkania zyskają przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa, ponieważ woda do mycia i kąpieli będzie ogrzewana poza ich mieszkaniem.

Wymiana samego piecyka nie zajmuje dużo czasu, trwa zazwyczaj jedynie do kilku godzin. Warto zauważyć, że nowoczesne rozwiązania pozwalają monterom na ,,bezbolesną” dla mieszkania wymianę. Instalacja ciepłej wody użytkowej musi zapewniać jej cyrkulację, w tym celu buduje się specjalny system rur. Piony najczęściej sytuowane są w ciągach komunikacyjnych, albo w kanałach, którymi wcześniej odprowadzono spaliny z piecyków gazowych. Obie metody ograniczają do minimum prace monterów, dzięki temu szkody wymiany piecyka będą znikome. 

Jak zadbać o bezpieczeństwo, gdy ma się piecyk gazowy?

W przypadku, gdy nie chcesz lub nie możesz pozwolić sobie na wymianę piecyka gazowego, zrób wszystko, by zadbać o swoje bezpieczeństwo:

 • dbaj o rozszczelnianie okien
 • nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych
 • zapewnij napływ powietrza do spalania
 • dbaj o przewody kominowe
 • kontroluj stan techniczny urządzeń grzewczych
 • zamontuj czujnik wykrywający tlenek węgla

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *