Program Czyste Powietrze jest sprzeczny z polityką UE

Program Czyste Powietrze jest programem rządowym mającym na celu podniesienie jakości powietrza. W ramach tego programu rząd oferuje dofinansowanie do wymiany starych kopcących kotłów na: kotły na paliwo stałe (węgiel czy biomasa), węzły cieplne, systemy ogrzewania elektrycznego, pompy ciepła lub kotły gazowe kondensacyjne. Więcej informacji na ten temat podaliśmy w artykule: Program CZYSTE POWIETRZE w pigułce. Całkowity budżet przeznaczony na ten cel to 103 mld zł. Spora część tej kwoty miała pochodzić z dotacji unijnych. Pojawił się jednak pewien problem, który stawia pod znakiem zapytania całe przedsięwzięcie. Okazuje się, że program Czyste Powietrze pod pewnymi względami jest sprzeczny z polityką UE.

Program Czyste Powietrze jest sprzeczny z polityką UE

Jak donosi Gazeta Wyborcza, pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze – Mateusza Morawieckiego, poinformował, że Komisja Europejska na rozmowach wstępnych jasno zaznaczyła, że nie będzie dofinansowywać wymiany kotłów na węglowe, nawet najbardziej nowoczesne. Byłoby to niezgodne z polityką UE, która do 2050 roku zamierza całkowicie odejść od ogrzewania domów kotłami na paliwa kopalne, czyli węglem i gazem. Jednocześnie zarówno przedstawiciele KE, jak i Banku Narodowego zapowiedzieli, że będą wspierać rządowy program tyle, że nie poprzez dopłaty do nowoczesnych kotłów węglowych. Co kotłów na gaz, sprawa nie jest jeszcze jednoznacznie rozstrzygnięta. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że do nich będzie można otrzymać dopłatę. Generalnie UE zamierza promować przede wszystkim ekologiczne źródła ciepła.

Nie da się ukryć, że na ten moment jesteśmy krajem o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w UE. Smog w wielu dużych miastach nieustannie przekracza normy. Skala problemu jest więc duża i z pewnością wymaga działania. Rodzi się jednak pytanie jak rząd zareaguje na odpowiedź KE.

Program Czyste Powietrze – co z wnioskami?

Na ten moment wstrzymano możliwość składania wniosków w ramach programu Czyste Powietrze. To, czy osoby które wcześniej je złożyły otrzymają dofinansowanie, czy nie zależy w dużej mierze od tego, czy znajdą się na to środki z NFOŚ i funduszy wojewódzkich. Okazuje się jednak, że kwota 103 mld zł była bardziej formą ‚politycznej deklaracji bez realnego pokrycia finansowego’.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *