Uncategorized

Rady – jak oszczędzać wodę w domu?

Słyszysz ciągle o ociepleniu klimatu i zanieczyszczonym środowisku, ale nie wiesz z czym to się je? Chcesz być bardziej eko, ale nie wiesz jak to zrobić? Poznaj kilka sposobów na oszczędzanie wody i wprowadź w życie je od zaraz. 

Prysznic zamiast wanny

Długie kąpiele, w pełnej wody wannie są niezwykle przyjemne, jednak jeśli chodzi o ekologię nie są zbyt korzystne. Podczas kąpieli w standardowej wannie zużywasz średnio 100 litrów wody. Do kąpieli zużywasz o wiele więcej ciepłej niż zimnej wody.

Biorąc 4-minutowy prysznic zużywasz około 50 litrów wody, to o połowę mniej niż korzystając z wanny! Chyba, że pod prysznicem spędzasz około 8-10 minut, w takim wypadku zużyjesz podobną ilość wody, jak w przypadku kąpieli w wannie. Jednorazowo dłuższy prysznic czy kąpiel to nie będzie wielki przeskok cenowy, ale miesięczne rachunki dadzą się we znaki.

Dodatkowo pamiętaj, że nie musisz lać wody pod prysznicem non stop. Czekając aż odżywka zacznie działać, zakręć kurek i oszczędzaj 🙂

Napraw cieknący kran

Kropelka do kropelki i… zbierze się kolosalny rachunek za wodę. Te pojedyncze krople mogą wydawać się nieznaczące, ale ostatecznie zbierze się nawet kilkaset dodatkowych litrów rocznie!

Przestań więc odkładać naprawy na jutro i zabierz się za to jak najszybciej.

Zakręcaj wodę, gdy jej nie używasz

Aby skutecznie oszczędzać wodę, zacznij od zmiany nawyków. Zakręcaj wodę, gdy jej nie używasz – brzmi banalnie, ale może okazać się, że podczas podstawowych czynności zapominasz o tym, na przykład w trakcie mycia zębów. Przez tak bezmyślne działanie marnuje się dziesiątki litrów wody bez celu.

Nastawiaj tylko pełną pralkę i zmywarkę

Jeśli masz zaledwie kilka ubrań tego samego koloru lub naczyń w zmywarce, lepiej zaczekać aż się zapełni. Pomoże to w znacznym stopniu ograniczyć Ci zużycie wody, bo po co marnować ją na półpustą pralkę?

Nie myj śmieci przed wyrzuceniem

Pamiętaj, by nie myć śmieci przed wyrzuceniem ich do kosza. Nie powinniśmy myć butelek ani słoików, które wyrzucamy. Nie ma takiej potrzeby – śmieci przed przetworzeniem i tak są myte przemysłowo.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *