Rekompensaty za prąd – jak będą finansowane?

Już od dłuższego czasu słyszymy o wysokich podwyżkach cen energii elektrycznej w nadchodzącym 2019 roku. Odpowiedzią Państwa na skalę tego wzrostu mają być rekompensaty za prąd. Budżet przeznaczony na ten cel ma wynieść 4-5 mld zł. Z jakich źródeł będą pochodziły te środki? I jaki ma to związek z żądaniem przez prezesa URE wyjaśnień ze strony spółek energetycznych?

Rekompensaty za prąd – źródła finansowania

Zacznijmy od tego, skąd będą pobierane środki na rekompensaty za prąd. Źródeł jest kilka:

  • pieniądze ze sprzedaży uprawnień emisji CO2,
  • środki ze zwrotów rekompensat,
  • środki z budżetu Państwa,
  • darowizny i wszelkie dobrowolne wpływy ze strony ze strony koncernów energetycznych (takich, które mają powyżej 1 mln klientów i aktywa wytwórcze ponad 1 GW).

1 mld zł z oszczędności…

Oprócz powyższych źródeł, około 1 mld zł ma pochodzić z osiągalnych oszczędności koncernów energetycznych. Taką informację podał w poniedziałek Minister energii Krzysztof Tchórzewski. W odpowiedzi na jego słowa, Prezes URE wezwał dystrybutorów i sprzedawców energii do wyjaśnienia tej kwestii. Zwrócił się także do Ministra energii z prośbą o przedstawienie danych, na podstawie jakich oszacowana została kwota 1 mld zł. To ważne, bo jeśli okaże się, że faktycznie aż takie oszczędności mogą poczynić koncerny, to pod znakiem zapytania staje zasadność podwyżek jakich się domagały we wnioskach taryfowych. W takiej sytuacji Prezes URE oczekiwałby ponownego rozważenia i skorygowania tych wniosków. Czas na odpowiedź minie 18 grudnia.

1 mld zł oszczędności

Rekompensaty za prąd dla gospodarstw domowych

Przypomnijmy, że czterech sprzedawców z urzędu: Enea, Energa Obrót, PGE Obrót i Tauron wnioskowało do URE o około 30-procentowe podwyżki cen taryf dla gospodarstw domowych. Według szacunków Resortu, cena prądu w ramach taryfy G11 ma sięgnąć w 2019 roku 302 zł/MWh. Na ten moment jest to kwota 242,2 zł/MWh.

Zobacz też: PGE, Enea i Tauron wnoszą o podwyżki cen prądu.

Ceny prądu w 2019 roku – będzie drożej?

Jak ma wyglądać program rekompensat za prąd? W przypadku gospodarstw domowych to spółki obrotu będą je rozliczać. W praktyce będzie to wyglądało tak, że spółki będą wysyłać faktury pomniejszając należność o rabat. Same natomiast mogą ubiegać się o rekompensatę nie częściej niż raz na trzy miesiące.

Rekompensaty za prąd dla przedsiębiorstw

Inaczej prezentuje się sytuacja w przypadku firm. Według założeń projektu ustawy o „łagodzeniu skutków polityki klimatycznej” przedsiębiorcy będą musieli płacić pełną kwotę za prąd i dopiero potem sami mogą ubiegać się o rekompensatę. Dotyczy to jednak tylko małych i średnich firm, przyłączonych do sieci o napięciu max. 1 kW. Spółki energetyczne nie będą obciążone rozliczaniem rekompensaty dla przedsiębiorstw.

Co istotne, projekt ustawy dotyczy tylko i wyłącznie 2019 roku. Nie ma w nim żadnej wzmianki o kolejnych latach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *