Rezerwowy sprzedawca prądu – co powinniśmy wiedzieć?

W ostatnich miesiącach sporo dzieje się na rynku energetycznym. Pojawiają się nowi sprzedawcy prądu oraz nowe oferty, ale też niektóre firmy zaprzestają działalności. Jednak prąd jest na tyle istotny, że jego odbiorcy muszą mieć zapewniony dostęp do tej usługi komunalnej nawet, gdy sprzedawca nie jest w stanie kontynuować dostarczania prądu. W tym miejscu wkracza rezerwowy sprzedawca prądu.

W ostatnim czasie mogliśmy przeczytać o informacjach związanych z podwyżkami ceny prądu w 2019. W między czasie też takie firmy jak Energia dla Firm czy Energetyczne Centrum zakończyły sprzedaż prądu we wrześniu tego roku. Oznacza to, że za dostarczanie prądu do klientów tych firm odpowiedzialny stał się rezerwowy dostawca prądu. Dla wielu osób korzystających z usług firm Energia dla Firm i Energetyczne Centrum rezerwowy sprzedawca prądu to coś, z czym wcześniej się nie spotkali. Jednak teraz temat ten stał się o wiele bardziej popularny i warto w razie czego zapoznać się z tym terminem oraz tym, co jest z nim związane.

Rezerwowy sprzedawca prądu a prawo energetyczne

Do niedawna termin rezerwowego sprzedawcy prądu nie był zbyt precyzyjnie określony w ustawie o Prawie Energetycznym. Zmieniło się to dopiero 20 września 2018 roku, kiedy podpisana przez Ministra Energii została nowelizacja tego prawa.

Same mechanizmy mające na celu zabezpieczanie dostawy energii i paliw gazowych funkcjonują przede wszystkim dzięki dyrektywom 2009/72/WE i 2009/73/WE. Dzięki obowiązkom nałozonym przez te dyrektywy w zdecydowanej większości państw Unii Europejskiej wskazany jest podmiot, który ma za zadanie dostarczać odbiorcom zarówno energię elektryczną ale też i paliwa gazowe, w sytuacji, gdy dotychczasowy sprzedawca zaprzestaje tej usługi (tak zwany supplier of last resort)

Zobacz też: Rezerwowy sprzedawca gazu

W wyniku wspomnianej nowelizacji Prawa Energetycznego, zaczęły funkcjonować zapisy związane ze sprzedażą rezerwową. Do tego operator systemu dystrybucyjnego (oraz operator systemu przesyłowego gazowego) zostają zobowiązani do działania w imieniu i na rzecz swoich klientów, będących odbiorcami końcowymi.

Ciągłość dostaw prądu

Innymi słowy, jeżeli nasz dostawca prądu zaprzestaje sprzedaży prądu, jest on prawnie zobowiązany do zawarcia umowy sprzedaży rezerwowej w naszym imieniu. Co więcej, jeżeli sprzedawca rezerwowy nie podejmie się sprzedaży lub nie podpiszemy z nim umowy, nasze sprzedawca musi realizować dostawy prądu z urzędu.

Oznacza to, że dla zarówno klientów indywidualnych jak i prąd dla firm będą dostarczane ciągle, bez żadnych przerw. Jest to przyjęty na rynku energetycznym model, który gwarantuje ciągłość dostaw prądu (i gazu) oraz oznacza, że wszelkie obowiązki i opiekę nad klientami prywatnymi i biznesowymi przejmuje rezerwowy sprzedawca prądu.

Ceny prądu jednak nie zostaną takie same

A sam rezerwowy sprzedawca prądu to inny, aktywnie działający dostawca prądu, który prowadzi swoją działalność na naszym, polskim rynku energetycznym. W wyniku umowy z danym sprzedawcą prądu, przejmuje on klientów danej firmy.

To, który rezerwowy sprzedawca prądu zostanie nam przydzielony zależy od tego, gdzie mieszkamy. Wynika to z tzw. monopolu naturalnego. W Polsce dotyczy to firm Enea, PGE, Energa, Tauron i innogy – to te firmy są rezerwowymi sprzedawcami prądu.

Ciągłość dostaw energii jest nam zapewniona zawsze z urzędu – jednak cena prądu już nie. Jeżeli nasz obecny sprzedawca prądu nie może realizować swoich usług i przejmuje nas rezerwowy sprzedawca prądu, może – i często będzie – wiązać się to z wyższymi cenami prądu. Dlatego warto w takiej kryzysowej sytuacji szybko zorientować się, jakie stawki za prąd będziemy płacić u naszego nowego dostawcy i w razie konieczności, zmienić go na wybranego przez nas.

Umowa z rezerwowym sprzedawcy prądu będzie obowiązywać od czasu znalezienia przez nas innego sprzedawcy, aczkolwiek ma on możliwość wyznaczenia terminu, w jakim będziemy rozliczani na stawkach, które obowiązują w przypadku sprzedaży rezerwowej. I o ile ceny prądu wzrosną, to nie zmieni się nam taryfa – ciągle będziemy korzystać z G12 lub G11, lub innej, którą mieliśmy u poprzedniego sprzedawcy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *