Fotowoltaika

„Słońce na dachach” – walka Zielonych z kryzysem energetycznym

słońce na dachach

21 lutego Partia Zieloni oraz EKO-UNIA przedstawiły antykryzysowy program „Słońce na dachach”. Jakie ma cele, kogo dotyczy i jak można z niego skorzystać? Przyjrzyjmy się szczegółom programu.

Słońce na dachach – cele i założenia

Program został zaprezentowany na balkonie XXX piętra budynku PKiN w Warszawie. Przewodnicząca Zespołu ds. Energii Urszula Zielińska podkreśliła, że to miejsce „jest symboliczne, bo widać z niego  jak mało, prawie wcale, nie mamy paneli słonecznych produkujących energię elektryczną na dachach domów i firm. Aby skutecznie zabezpieczyć się przed spiralą podwyżek cen energii, wynikającą z wieloletnich zaniedbań w zakresie transformacji energetycznej w Polsce, możemy zacząć transformację energetyczną od siebie, od swojego własnego dachu” .

Celem programu Słońce na dachach jest podjęcie działań mających obniżyć ceny energii dla gospodarstw domowych oraz zwiększyć poziom bezpieczeństwa energetycznego w Polsce. Choć podwyżek prądu z sieci nie da się powstrzymać, panele słoneczne na dachach mogą sprawić, że znacznie mniej osób je odczuje.

Oszczędności

Prezes Fundacji Strefa Zieleni Ewa Sufin-Jacquemart zapewniła, że po zainstalowaniu odpowiednio dobranych paneli fotowoltaicznych, z dnia na dzień redukuje się domowe rachunki za prąd nawet dwudziestokrotnie. „Zwrot z takiej inwestycji, finansowanej nawet bez dotacji, ze środków własnych, następuje w 6-7 lat, a my przez kolejne 8-13 lat cieszymy się niemal darmową energią elektryczną” – dodała.

Natomiast Prezes EKO-UNII, Radosław Gawlik powiedział, że jest właśnie w trakcie instalacji źródeł PV na swoim domu koło Wrocławia. Zachęcał, by inni brali z niego przykład. Przyznał, że choć to spory wydatek, zamierza skorzystać częściowo z kredytu na 2 proc. z programu Czyste powietrze. Dodał też: „To jest także moja oraz mojej rodziny odpowiedź na kryzys, do którego nas doprowadziły monopole węglowe i nieuchronne podwyżki cen energii”. Gawlik przypomniał, że preferencyjne kredyty w całym kraju oferują WFOŚiGW.

Dlaczego warto inwestować w Słońce na dachach?

Marcin Popkiewicz, analityk Megatrendów zaznaczył, że warto inwestować w Słońce na dachach zarówno własne środki, jak i te pochodzące z programu Czyste Powietrze. Jego zdaniem jest to opłacalne już dziś, ponieważ daje dużo wyższy zwrot z kapitału niż najlepsza nawet lokata bankowa. Prócz tego zabezpiecza przed zmianami cen prądu u sprzedawców energii oraz stanowi inwestycję w czyste środowisko.

„Jednym z najbardziej ekonomicznych źródeł ciepła do ogrzewania, chłodzenia i przygotowania ciepłej wody są pompy ciepła powietrze – powietrze. Inwestycje te w połączeniu z ogniwami PV są najlepszymi instrumentami likwidacji ubóstwa energetycznego i poprawy jakości życia Polaków” – powiedział Dr Ludomir Duda.

Eksperci o programie Słońce na dachach

Według ekspertów, antykryzysowy program Zielonych przyczyni się też do obniżenia smogu i będzie korzystny dla Skarbu Państwa. Prof. Jan Popczyk z Powszechnej Platformy Transformacyjnej Energetyki 2050 stwierdził: „Dachowe źródła PV na dachach milionów domów, to trampolina do przebudowy państwa na takie, w którym obywatela odpowiedzialnego za siebie będzie więcej, a pazernej władzy i antyinnowacyjnej korporacji mniej”.

Mirosława Stępień podkreśliła jeszcze, że inwestowanie we własne OZE może się też przyczynić do obniżenia ryzyka wyłączeń prądu. Kiedy mogłoby do niego dojść? Na przykład w czasie letnich upałów, które mogą prowadzić do zbytniego obniżenia poziomu wody niezbędnej do chłodzenia przestarzałych węglowych bloków energetycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *