„Słońce na dachach” – walka Zielonych z kryzysem energetycznym

Od dłuższego czasu kwestia polityki energetycznej w Polsce budzi niepokoje. Wstrzymanie podwyżek za prąd jest tylko tymczasowe, a w dalszej perspektywie, po prostu nieuniknione. W związku z tym Zieloni przedstawili swój program „Słońce na dachach”, w którym widzą rozwiązanie problemu. Wdrażanie tego projektu uważają za sposób na obniżenie cen prądu dla gospodarstw domowych oraz zapewnienie większego bezpieczeństwa energetycznego w kraju. Na czym polega pomysł?

Słońce na dachach – cele

Przewodnicząca Zespołu ds. Energii Partii Zieloni, Urszula Zielińska oświadczyła: „Aby skutecznie zabezpieczyć się przed spiralą podwyżek cen energii, wynikającą z wieloletnich zaniedbań w zakresie transformacji energetycznej w Polsce, możemy zacząć transformację energetyczną od siebie, od swojego własnego dachu”.

Program „Słońce na dachach” został przedstawiony na XXX piętrze Pałacu Kultury w Warszawie. „Widać stąd jak mało, prawie wcale, nie mamy paneli słonecznych produkujących energię elektryczną na dachach domów i firm” – podkreśliła Zielińska. I to jest właśnie sposób, który zdaniem Zielonych pomoże rozwiązać problem drożejącej energii – instalowanie paneli słonecznych na dachach domów.

Słońce na dachach – opłacalność

Ewa Sufin-Jacquemart będąca Prezeską Fundacji Strefa Zieloni stwierdziła, że zainstalowanie odpowiednio dobranych paneli słonecznych, zredukuje domowe rachunki za prąd z dnia na dzień. Może je obniżyć nawet 20-krotnie. Dodała też: „Zwrot z takiej inwestycji, finansowanej nawet bez dotacji, ze środków własnych, następuje w 6-7 lat, a my przez kolejne 8-13 lat cieszymy się niemal darmową energią elektryczną”.

Radosław Gawlik – Prezes EKO-UNII przyznał, że sam właśnie jest na etapie instalacji paneli fotowoltaicznych na dachu swojego domu. Zachęcał innych, by brali z niego przykład. Podkreślił, że to spory wydatek, ale osobiście zamierza pokryć go po części z kredytu na 2% udzielanego w ramach programu „Czyste powietrze„. Dodał też, że takie preferencyjne kredyty oferowane są w całej Polsce przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Analityk megatrendów, Marcin Popkiewicz przyznał, że inwestowanie w „Słońce na dachach” opłaca się z 3 powodów. Po pierwsze, daje dużo wyższy zwrot kapitału niż choćby najlepsza lokata w banku. Po drugie, stanowi zabezpieczenie przed wzrostem cen energii z sieci. Po trzecie, to sposób na dbanie o czyste środowisko i lepszą przyszłość.

Najefektywniejsza inwestycja termomodernizacyjna

Dr Ludomir Duda stwierdził, że najefektywniejszą inwestycją w termomodernizację jest instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. To jednocześnie skuteczna ochrona przed smogiem. Dodał jeszcze: „Jednym z najbardziej ekonomicznych źródeł ciepła do ogrzewania, chłodzenia i przygotowania ciepłej wody są pompy ciepła powietrze – powietrze. Inwestycje te w połączeniu z ogniwami PV są najlepszymi instrumentami likwidacji ubóstwa energetycznego i poprawy jakości życia Polaków”.

Eksperci przekonywali też, że ich program pomoże obniżyć ilość smogu w powietrzu i jest korzystny dla Skarbu Państwa. „Dachowe źródła PV na dachach milionów domów, to trampolina do przebudowy państwa na takie, w którym obywatela odpowiedzialnego za siebie będzie więcej, a pazernej władzy i antyinnowacyjnej korporacji mniej” – powiedział prof. Jan Popczyk z Powszechnej Platformy Transformacyjnej Energetyki 2050.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *